Bilim

SpaceX, Türksat 5B ile rekor kırdı!

SpaceX, Falcon 9 roketlerini kullanarak bir günde iki fırlatma birden gerçekleştirdi. Bu noktada şirket, fırlatmalar ortasındaki en kısa aralık için yeni bir rekor kırdı. 18 Aralık Cumartesi günü kuruluş, akşam geç saatlerde yörüngeye bir uydu taşıyan Türksat 5B misyonunu Cape Canaveral’dan başlattı.

SpaceX, fırlatmayı canlı olarak YouTube kanalından yayınladı. Hatta drone gemilerinden bir adedini kullanarak roketin birinci etabını kaydetmeyi başardı. Şirket, tıpkı vakitte A Shortfall of Gravitas drone gemisindeki roketin birinci kademesini yakalanması ve Türksat 5B uydusunun konuşlandırılması dahil, fırlatmanın kliplerini Twitter hesabında paylaştı.

Türksat 5B, 15 yıl boyunca kullanımda olacak

Türksat 5B, Türksat firması tarafından işletilen hem askeri hem de ticari maksatlarla kullanılan bir bağlantı uydusu misyonu üstleniyor. Fırlatma sonrasında jeostatik yörüngeye yerleştirildi ve önümüzdeki en az 15 yıl boyunca kullanılması beklentiler dahilinde yer alıyor.

Türksat 5B, SpaceX‘in 18 Aralık’ta gerçekleştirdiği diğer bir Starlink fırlatmasına ek olarak geldi. Sabah erken saatlerde Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başlatılan bu misyon, SpaceX Starlink takımyıldızına eklenecek 52 yeni uyduyu taşıdı.

NASA Spaceflight‘a nazaran, iki lansman ortasındaki bu kısa müddet, SpaceX için yeni bir rekorun kapısını araladı. Böylelikle iki Falcon 9 lansmanı ortasındaki en kısa mühlet 15 saat 17 dakika olarak kayıtlara geçti. Şirketin evvelki rekoru ise 44 saatti.

SpaceX, 21 Aralık’ta bir Falcon 9 daha fırlatacak

Noel’in yaklaşmasına az bir müddet kala bu uçuşlar SpaceX için kâfi değil üzere duruyor. Zira şirket, 21 Aralık Salı günü Milletlerarası Uzay İstasyonu’na ikmal misyonu için bir Falcon 9 daha fırlatıyor.

Sizler Türksat 5B irtibat uydusunun SpaceX‘in rekor kırmasındaki rolü hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu