Bilim

Soya sosunun karanlık yüzü: Vefata bile neden olabiliyor

Aşırı ölçüde süt içildiğinde, bir insanın başına neler gelebileceğinden daha evvel burada bahsetmiştik. Ve artık sırada, çok ölçüde soya sosu var. Çok ölçüde soya sosu tüketmek nedeniyle ölmek kulağa garip gelebilir. Fakat aslında bu yalnızca mümkün değil, tıpkı vakitte şaşırtan derecede de kolay bir durum.

Çok istikametli besinler kelam konusu olduğunda, mütevazi soya fasulyesi epey etkileyicidir. Bu küçük baklagil olmasaydı tofu ya da soya sütü olmazdı, miso, natto ve tempeh üzere Uzakdoğu yemekleri mümkün olmazdı ve süpermarket raflarında sıralanan vejetaryen ve vegan seçeneklerin birçoklarının yanı sıra vejetaryen olmayan seçeneklerin de yarısı ortadan kaybolurdu.

İlk olarak iki bin yıldan daha uzun bir mühlet evvel bulunan ve o vakitten beri neredeyse tüm dünyayı fetheden soya sosundan, lezzetli tuzlu ve umami çeşnisinden de vazgeçmemiz gerekirdi.

Adını aldığı fasulye üzere, bu sos da epey çok taraflıdır: Direkt tanımlara bir bileşen olarak eklenebilir, pirinç, erişte yahut suşi üzerine eklenebilir ve hatta kimi yerlerde dondurmalarda bile karşınıza çıkabilir.

Ancak bunların hiçbiri cazip gelmiyorsa, sade bir formda içmeyi de tercih edebilirsiniz. Ancak bunu yaparsanız, kendinizi direkt komada bulmanız işten bile olmayacaktır.

Soya sosu ölümcül olabilir

Soya sosu, şu anda pek çok mutfak dolabında sağlam bir yere sahip bir çeşni olsa da şaşırtan derecede ölümcüldür: Doymuş tuz solüsyonlarını çok dozda kullanan insanlara dair pek çok rapor bulunuyor ve hatta anavatanı Doğu Asya’da insanların soya sosuyla intihar etmesi duyulmamış bir şey değil.

Soya sosunun bu kadar zehirli olmasının nedeni, bu kadar lezzetli olmasının nedeniyle çabucak hemen birebirdir: Neredeyse inanılmaz düzeylere ulaşan tuz içeriği. Gerecin yalnızca bir çorba kaşığı, önerilen günlük sodyum alımının üçte birinden fazlasını içerir, bu da fazla kullanıldığı vakit sıhhatsiz bir doza dönüşmesini kolaylaştırır.

Eğer soya sosu hududunu çok zorlarsanız bir felakete hakikat ilerlersiniz. Örnek olarak 2013’te neredeyse bir litre içen ve sonunda acil serviste komaya giren 19 yaşındaki bir adamın durumuna göz atılabilir.

Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde soya sosu kazazedesini tedavi eden acil tıp hekimi David J Carlberg, o sırada NBC’ye “Ona verdiğimiz hiçbir uyarana karşılık vermiyordu” dedi.

Carlberg, durumu “sadece yükseltilmiş refleksler olan bir ölçü klonüs vardı” diye açıkladı ve devam etti: “Temel olarak hudut sistemi pek uygun çalışmıyordu.

Kanda çok fazla tuz olması hipernatremi ismi verilen bir duruma neden olur. Bu durumda su; kan ve dokular ortasındaki tuz düzeylerini eşitlemek emeliyle beden dokularından dışarı çıkar ve çok tehlikelidir. Akciğer üzere yerlerde ölümcül sıvı birikmesine neden olmanın yanı sıra, su beyinden çıkarken organ büzülüp kanayarak nöbet ve şuur kaybı üzere nörolojik semptomlara neden olabilir.

Şanslı olan bu hasta, acil servise götürüldü ve epey süratli bir formda tedavi edildi. Çeşniyi içmesinden sonraki dört saat içinde, sodyum düzeylerini düşürmek maksadıyla IV yoluyla 6 litre şekerli sıvı verildi ve bu sıvı süratli bir biçimde işini yaptı. Bir saat içinde 4 litreden fazla idrar attıktan sonra, hastanın sodyum düzeyleri olağana döndü ancak bir mühlet daha soya sosu kaynaklı komada kalmaya devam etti.

Vaka raporu, tıp merkezinde ölçülen kan sodyum düzeyinin, bu nedenle ölmemiş yahut kalıcı nörolojik hasar görmemiş bir yetişkinde şimdiye kadar görülen en yüksek düzey olduğunu belirtmesine karşın bu hasta, bu tecrübeden ziyan görmeden kurtuldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu