Mobil

Sony’nin yeni kamera teknolojisi akıllı telefonlarda fark yaratacak

Dev kamera sensörü üreticisi Sony, 11 Aralık 2021’de başlayan IEEE Memleketler arası Elektron Aygıtları Toplantısında, 2 katmanlı transistör pikselleriyle dünyanın birinci yığınlanmış CMOS imaj sensörü teknolojisini geliştirdiğini açıkladı. 

Kesimde fark yaratabilir

Akıllı telefonlarda gördüğümüz kamera sensörlerine yenilikçi bir yaklaşım getirmeyi planlayan Sony, klasik CMOS imaj sensörlerinin sahip olduğu fotodiyotlar (ışık ile iletime geçen devre elemanı) ve piksel transistörlerinin birebir piksel alt katman katmanını işgal ettiğini söylüyor. Yeni sensör teknolojisi ile birlikte bu katmanların nizamında değişikliğe şirket, doygunluk sinyalinin iki katına çıktığını ve dinamik aralığın da genişlediğini argüman ediyor. 

Yapılan değişiklikler ile karanlık çekimlerde daha fazla performans sunacak yeni sensör teknolojisi, ayrıyeten piksellerin mevcut boyut özelliklerini geliştirecek ve bölümdeki rekabeti arttıracak. Bununla birlikte Sony’nin, Samsung’a karşı 100 MP’den yüksek kamera sensörlerini piyasaya sürebileceğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu