Oyun

Sony, Yeni VR Aygıtını Göstermese de, Artık İsminin Ne Olacağını Biliyoruz!

Sony, CES 2022’de yeni kuşak sanal gerçeklik başlığıyla ilgili birtakım detayları açıklamaya aygıtın ismini doğrulayarak başladı: PlayStation VR2 ismi artık resmi bir isim. Yeni başlık, PS5 ve yeni VR2 Sense kontrolörleri ile uyumlu olacak. Ayrıyeten göz başına 2.000 x 2.040 piksel ekran çözünürlüğüne, 110 derecelik bir görüş alanına, 90 ila 120Hz kare suratlarına sahip ve 4K HDR’yi destekliyor.

PS VR2, içten dışa izleme özelliğine sahip, yani, başınızın ve denetleyicilerin hareketlerini izlemek için birden fazla yerleşik kamera ile çalışıyor. Ayrıyeten Sony, aygıtta oyunları ve tecrübeleri daha da sürükleyici hale getirebilen “başlık geribildirimi” isimli yeni bir duyusal özellik tanıttı. Başlık geri bildirimi, oyun içi olayları simüle etmek için titreşimli yerleşik bir motor kullanıyor – örneğin, bir tehditten saklanırken bir karakterin artan nabız suratı hissini yahut bir karakterin başının yakınından geçen objelerin hissini taklit edebiliyor.

3D ses ve göz izleme, sürükleyiciliği yaratan başka özelliklerin ortasında yer alıyor. Başlık, gözlerinizin hareketini algılayarak oyun ortamıyla gerçek dünyayla etkileşime girer üzere etkileşim kurmanıza imkan tanıyor.

PS VR2 Sense denetim kolları konusunda ise, DualSense denetim kollarının temel özelliklerine, bilhassa dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilere sahip olacağını söyleyebiliriz.

Sony, başlığın öncelikle hangi ülkelere sunulacağını şimdi açıklamamış olsa da şirket, platforma gelecek birinci oyunlardan birini duyurdu. Horizon cihanında bir VR tecrübesi olan Horizon Call of the Mountain, görünüşe nazaran PS VR2 için geliştiriliyor ve platform için özel bir oyun olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu