Oyun

Sony, PlayStation 4 üretimini ne vakit durduracak? İşte kestirimler

Her konsol kuşağı üzere PlayStation 4 de bir gün miyadını tamamlayacak. Bu haftanın başında Xbox One üretiminin büsbütün durdurulması sonrası gözler Sony cephesine çevrilmişti. Ünlü Japon şirketin de rakibi üzere PlayStation 4’ün üretimine son vermesi bekleniyordu. Bloomberg cephesinden gelen güçlü dedikodular yalanlandı ve konsolun üretilmeye devam edeceği açıklandı. Bu manada Sony’nin bu kararı ne vakit alacağı büyük merak konusu…

PlayStation 4 için planlar en az iki sene daha sürebilir

Geçtiğimiz günlerde bir resmi açıklama yayınlayan Sony, PS4 üretimini durduracakları tarafındaki haberleri yalanlayarak, bilhassa de bunun PS5 stoklarının bulunamamasından dolayı gerçekleşeceği tezlerine karşılık verdi.

2021’in sonuna kadar PS4 üretimini sonlandırmak için rastgele bir karar almadıklarını ve şu an için PlayStation 4 üretminin tam gaz devam edeceği söylendi. Pekala tüm konsollar üzere PS4’ün de üretiminin biteceği kesinken bu durum ne vakit gerçekleşecek? Bu manada en uygun varsayımı yapabilmek için birinci olarak daha evvel piyasaya çıkan PlayStation jenerasyonlarına ve bunların ömür mühletine bir göz atmamız gerekiyor.

Husus unsur PlayStation’ların üretim süreçleri…

  • Bildiğiniz üzere PlayStation 1 birinci olarak 1994’ün Aralık ayında piyasaya sürülmüştü. PlayStation 1’in üretimi 2006’nın Mart ayında durdurulmasına karşın oyunlar ve konsol uzun bir müddet piyasada bulundu. Buna rağmen birinci PS’in ömrünün 12 sene olduğunu varsayabiliriz.
  • PlayStation 2 de tıpkı birinci nesil konsol üzere 12 sene üretimini sürdürdü. 2000 yılının Mart ayında üretilmeye başlanan PS2 üretimi, 2012 yılında Japonya’da, 2013 yılında ise tüm dünyada durduruldu.
  • PlayStation 3, PlayStation 2’nin piyasaya sürülmesinden altı yıl sonra, Kasım 2006’da satışa çıktı. Konsol sevkiyatları Ekim 2016’da ABD’de ve takip eden Mart ayında Japonya’da sona erdi. Toplamda, PlayStation 3’ün ömrü 10 yıldan biraz fazla oldu.
  • PS4 birinci olarak Kasım 2013’te piyasaya sürüldü, bu da PS3’ün yeni konsolun ömrü boyunca üç buçuk yıl boyunca piyasada olduğu manasına geliyor. PlayStation 4 Pro sevkiyatları Ocak 2021’de Japonya’da sona erdi. O sırada Sony, odağını PS5’i üretmeye kaydırdığını, lakin gücünü PS4 için de kullanacağının kelamını verdi. Jet Black 500 GB PlayStation 4 üretilmeye ve satılmaya devam ediyor. Toplamda, konsolun ömrü sekiz yıldan fazladır devam ediyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, PlayStation 4 üretiminin en az 2 yahut 2.5 yıl daha süreceğini söyleyebiliriz. Fakat burada Sony’nin ve tüm şirketlerin yaşadığı üretim kahrının nasıl devam edeceği de kıymetli. Gerçekten Sony, bir müddettir PS5 üretme konusunda önemli sıkıntılar yaşıyor ve çip kıtlığı bu türlü devam ederse bu sorunun süreceği de aşikar.

Pekala sizler bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu