Oyun

Sony payları, Microsoft’un son atağından etkilendi!

Sony ve Microsoft‘un oyun dünyasındaki rekabeti gitgide kızışıyor. Oyun konsolları ile başlayan yarış, oyunculara da farklı seçenek konusunda epey geniş alternatifler sunuyor. Hatta son periyotlarda rekabeti donanımdan ve aygıttan çıkaran iki dev, sürpriz atılımları ile de oyuncuları şaşırtmakta.

Sony cephesi özel oyunları ile konsol satışlarını daha klâsik bir yolda yürütürken, Microsoft cephesi değişik planlar ile dalı etkilemekte. Son olarak Activision Blizzard‘ı satın alan Xbox, Japon devinde çalkalanmalara sebep olacak üzere gözüküyor.

Sony payları, son ataklar sonrası düştü

Activision Blizzard‘ı satın alarak bir kesim oyuncuları sevindiren Microsoft, oyun dünyasındaki istikrarları de değiştirdi. Daha evvelce de Bethesda‘yı 7.5 milyar dolara satın alan şirket, son atılımı içinse 70 milyar doları gözden çıkardı. Sony ile rekabetinde farklı biçimde ilerleyen Xbox cephesi, bilhassa Game Pass imkanlarıyla da şimdiden dikkatleri üzerine çekti. Şimdi Microsoft‘un atılımına cevap veremeyen Sony ise, bu durumdan olumsuz etkilenmeye başladı.

Satın alımın duyurulduğu çarşamba günü Sony payları, tam yüzde 12.8 düşüş yaşadı. Tokyo borsasında yaşanan bu gerileme, Nikkei 225 endeksi için de yüzde 2.8 kayıp manasına geliyor. Konsol ve özel oyun yarışında her ne kadar Sony üstünlüğünü görsek de, oyuncuya ulaşma konusunda şirketin Microsoft kadar efektif olamadığı yorumları yapıldı.

Satın alma sonrası PlayStation ekosisteminde daha az oyunla baş başa kalma tehlikesi de yaşayabilme ihtimali olan Sony için katılık bir atak yapmalı, yorumları yapıldı. Öte yandan Microsoft’un da bu atak sonrası Tencent ve Sony ile birlikte oyunlardan en çok gelir elde eden şirket pozisyonuna yerleşmesi, Japon devi için bir tehlike arz edebilir. Çünkü hali hazırda Tencent ve Epic Games ile paydaşlıklar yürüten şirketin, diğer bir rakiple nasıl yarışacağı merak konusu.

Xbox Game Pass alternatifleri tarafında çalışmalar yürüten PlayStation cephesi, daha fazlasını yapmak zorunda kalabilir. Çünkü katalog konusunda Microsoft, Bethesda, Activision Blizzard ve abonelere özel ek fiyat ödenmeyen EA Play seçeneklerini oyunculara sunuyor. Bakalım şirket, tüm bu olanlara nasıl cevap verecek.

Sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony, oyunculara nasıl ulaşabilir? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu