BilimTeknoloji

Soğuk şartlarda saklanabilen doku mürekkebi geliştirildi

Gelişen teknolojiyle birlikte 3 boyutlu yazıcılar laboratuvar kurallarında da kullanılmaya başlanmış ve birçok kolaylık sağlamış durumda bulunuyor lakin genel olarak 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen dokuların ömürleri de kısa oluyor. Artık ise bilim insanları üretilen dokuların daha uzun müddet dayanmasını sağlayabilecek deneysel biyolojik mürekkep geliştirdi.

Genelde 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen organların ve dokuların birkaç saatte implante edilmesi gerekmekle birlikte bilim insanları bu durumun üstesinden gelmek gayesiyle bir ortaya geldi ve donabilen biyolojik mürekkep geliştirdi.

Biyolojik mürekkep

Geliştirilen mürekkep tıpkı öteki klâsik mürekkepler üzere canlı hücreler ve kriyo prezarvatif bileşenler barındırmakla birlikte soğuk derecelerde de fonksiyon göremeyi sağlayacak dimetil sülfoksit ( DMSO ) ile maltoz şekeri de içeriyor.

Geliştirilen mürekkep ile basılacak dokular direkt olarak -20 C soğuk levhaya püskürtülüyor ve böylelikle dokular direkt olarak donuyor. Milisaniyeler içerisinde donan dokular böylelikle başlangıçtaki formlarını koruyor ve uygun şartlarda saklanabiliyor.

Geliştirilen teknoloji laboratuvar testlerinde test edildi ve ilgili dokular -196 C ‘de 3 ay boyunca saklandı. Yapılan çalışmalar sonucunda hücrelerin canlılıklarını koruyabildiği ve dokuların yapılarını koruma edebildiği gözlendi.

Yeni araştırma Matter isimli mecmuada yayımlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu