BilimTeknoloji

Şangay kamu hizmetlerinde Metaverse’ü kullanacak

Metaverse kavramı tüm dünyanın lisanında. Yatırımcılar ve büyük şirketlerin yanında ülkeler ve hükümetler de “Metaverse’de ne yapabiliriz?” sorusunu soruyor. Çin’in nüfus bakımından en kalabalık kenti olan Şangay da istikametini metaverse’e çevirmiş durumda. Şangay, önümüzdeki 5 yıl içinde kamu hizmetlerini metaverse kainatına eklemeyi planlıyor.

Şangay, 5 yıllık bir kalkınma planı yayımladı. Bu planda metaverse kavramının da yer alması dikkat çekti. Zira bu türlü bir kalkınma planının içinde birinci kere metaverse’e yer veriliyor.

Yayımlanan plana nazaran; metaverse, kamu hizmetlerinde, satış ofislerinde, endüstriyel üretimde, cümbüş hayatında, üretim güvenliğinde ve görüntü oyunlarında kendini gösterecek. Bunun için teşvik planları da uygulanabilir. Ayrıyeten kentte sensörler, gerçek vakitli etkileşim ve Blockchain de dahil olmak üzere temel teknolojilerin araştırması ve geliştirmesinin de artırılması planlanıyor.

Teknoloji; insan etkileşimlerini üç boyutlu avatarlardan oluşan sanal bir dünyaya hakikat genişletirken, ülkeler, hükümetler ve kentler de bu genişlemeye sessiz kalmıyor. İlerleyen vakitte bu bahisle ilgili çok daha fazla haber duyacağız üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu