Mobil

Samsung’un yeni tanıttığı AMD GPU’lu Exynos 2200, Snapdragon 8 Gen 1’e yenildi

Samsung bugün, Galaxy S22 akıllı telefonlara güç sağlayacak Exynos 2200 yonga setini resmi olarak tanıttı. Lakin şirket, akıllı telefonda “konsol seviyesinde grafikler” vaat etmesine karşın Exynos 2200, performans testinde bu telaffuzun gerisinde kaldı.

Teknoloji uzmanı Ishan Agarwal, Twitter hesabında Galaxy S22 Ultra akıllı telefonun Exynos 2200 ile GeekBench 5, AnTuTu ve GFXBench‘te olağan ayarlar aktifleştirilmiş Aztec Ruins testlerindeki performansı hakkında bilgi yayınladı.

Exynos 2200 konsol kalitesinde grafik sunuyor mu?

GeekBench 5 ve AnTuTu’da Samsung’un yeni eseri performans açısından genel olarak Snapdragon 8 Gen 1‘e yakındı. Çipler ortasındaki farkın o kadar kıymetli olmadığı gözlendi. AnTuTu’da yaklaşık %1 ve GeekBench 5’te Snapdragon 8 Gen 1 lehine yaklaşık %7. Lakin Exynos 2200’deki Xclipse 920 grafik işlemcisi beklentileri hiç karşılamadı. GFXBench testinde ise Aztek Ruins olağan ayarlarda Exynos 2200 ile saniyede 109 kare göndermeyi başardı. Birebir grafik ayarlarında ve birebir testte Snapdragon 8 Gen 1 (GPU Adreno 730) ise 139 FPS gösteriyor.

Şimdilik bir pazarlama hilesi olarak bedellendiriliyor

Exynos 2200’ün Qualcomm‘dan gelen rakibi geçememesine karşın, Apple A14 yonga setine dayanan iPhone 12 Pro‘dan daha âlâ bir iş çıkardığı tabir edilmiş. Bu nedenle Exynos 2200’nin başarısız olduğu söylenmiyor. Ek olarak bu yonga setinin, RDNA 2 mimarisine dayalı bir GPU’lu birinci test sürümü olduğu da göz arkası edilmemeli.

Tahminen de Samsung ve AMD bu tarafı daha da geliştirecek ve bir gün hakikaten “konsol seviyesinde grafikler” sunacak bir yonga seti tanıtacaklar. Ancak şimdilik bu sloganın, pazarlama hilesinden öbür bir şeye olmadığı ortak görüş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu