Mobil

Samsung’tan Galaxy Fold için yeni tasarım patenti

Samsung, katlanır ekranlı telefon piyasasında Huawei ile dorukta yer alıyor. Güney Koreli firma bilhassa Galaxy Flip Z serisi ile kıymetli bir muvaffakiyet yakaladı. Uzun müddettir birçok markanın peşinde koştuğu üç katlamalı ekran tasarımı için ise yeni bir Samsung patenti ortaya çıktı. İddialara nazaran patentin yeni Galaxy Fold 4 tasarımı için kıymetli ipuçlarına yer veriyor olma ihtimali var.

Samsung, Galaxy Fold 4 tasarımı için değişik bir patent başvurusu yaptı

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Samsung için yeni bir patent yayınladı. Patente bakılırsa, daha evvel TLC’nin prototip olarak gösterdiği üç katlamalı ekran için Samsung yeni bir patent aldı. Yeni diyoruz zira, Samsung daha evvel de üç katlamalı ekran patenti aldı. Pekala lakin bu patentin farkı ne? Samsung, bu sefer daha modüler bir katlanır telefon patenti ile karşımızda.


Samsung, tahminen de bu patenti Galaxy Fold 4 tasarımı için kullanabilir

Galaxy Fold 4 tasarımı için ilham olur mu bilinmez lakin telefon, üçe katlandığı için açıldığında devasa bir ekrana sahip olacak. Kapandığında ise dışarıya gerçek çıkıntılı olan ekran dikkat çekiyor. Patente bakılırsa bu çıkıntı art kamera modülü. Böylelikle üçe katlanır ekranlı telefonun art kamerası koruma altında kalıyor. Anladığımız kadarıyla bu kamera modülü üst ya da aşağı ya yanlışsız kayma özelliğine de sahip.

Aslında bu üçe katlanır telefon patenti, Samsung Display’in gösterimini yaptığı 12,4 inçlik OLED Flex In and Out prototipine epeyce benziyor.

Katlanır telefon piyasası ve Samsung’un problemleri

Fakat katlanır telefon modelleri hali hazırda ziyadesiyle hassas yapıya sahip. Bu kadar fazla oynak modülün ise ne kadar güçlü olacağı tartışma konusu. Samsung bildiğiniz üzere katlanır ekranlı telefonlar satış konusunda tepede yer alıyor. Buna rağmen, Galaxy Fold serisi hem de Flip Z serisi ekran kırışıklığı konusunda sınıfta kalıyor.

Bu probleme Oppo Find N modelinin tahlil bulması ise Samsung’un yeni katlanır telefonlarda kırışıklığı azaltmasını elzem hale getirdi. Motorola’nın uzun müddet sonra Razr ile katlanır piyasaya geri dönme sinyali de Samsung’un dorukta kalmak için daha fazla gayret göstermesine neden olacak. Çünkü birinci Motorola Razr, katlanır ekranlı telefon piyasasında kıymetli fiyatına karşın değerli bir muvaffakiyet kazandı.

Samsung’un en büyük avantajı ise piyasada başka rakiplerin birçoklarının şimdi kullanıcı tecrübesi konusunda zayıf olması. Bu mevzuda tıpkı deneyime sahip büyük rakip Huawei ise, ambargolardan ötürü gücünü Çin piyasasına dayamış durumda. Lakin son tanıtılan Huawei P50 Pocket, Galaxy Flip Z’nin de piyasada tek alternatif olmasının önüne geçiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu