Donanım

Samsung’dan 13,000 MB/s sürat sunan PCI 5.0 SSD geliyor!

Depolama teknolojilerindeki gelişmeler, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bir yandan bulut tahlilleri alan ve erişebilirlik sıkıntılarını ortadan kaldırırken, bir yandan da ilerleyen SSD teknolojisi, sürat konusunda çığır açıyor. Son olarak bu alanda çalışmalar yürüten Samsung, PCI 5.0 SSD teknolojisini tanıttı.

Kurumsal sunucular için tasarlanan Samsung PM1743 SSD, 13.000 MB/sn’ye varan okuma suratlarına ulaşabilir ve saniyede 2.500K giriş/çıkış sürecini (IOPS) işleyebilir. Bu oran, en düzgün PCIe 4.0 NVMe şoförlerinin yapabileceğinin neredeyse iki katına denk geliyor.

Samsung ve Intek PCI 5.0 SSD için birlikte çalıştı

PCIe 5.0, saniyede 32 gigatransferi (GT/s) takviyeler, bu da PCIe 4.0’ın iki katıdır. Bu bant genişliğini kullanmak için Samsung, tescilli bir kontrolör geliştirdi ve bunu test etmek için Intel ile birlikte çalıştı. Intel’in Teknoloji Teşebbüsleri Yöneticisi Jim Pappas, “PCIe 5.0’ı geliştirirken karşılaşılan karmaşık teknik problemleri birlikte çözdük” dedi.

SSD, 6.600 MB/s’lik sıralı yazma suratları ve 250K IOPS’lik rastgele yazma suratı sağlayarak, mevcut özellikleri neredeyse iki katına çıkarır. Ayrıyeten yüzde 30’a varan gelişmiş güç verimliliği sunar. Samsung, bunun data merkezi işletim maliyetlerini kıymetli ölçüde düşüreceğine ve karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olacağına inanıyor.

Samsung şimdilik kısıtlı sayıda müşteriye sunmayı planladığı PM1743 PCIe 5.0 SSD’yi 2022’nin birinci çeyreğinde 1,92 terabayt (TB) ile 15,36 TB ortasında değişen kapasitelerde seri üretmeyi planlıyor. Bu teknolojinin son kullanıcıya ne vakit ulaşacağı ise şu an merak konusu.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu SSD teknolojisi yakın vakitte bilgisayarlarımızın bir modülü olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu