Mobil

Samsung, Çin Hayalini Gerçeğe Dönüştürmeye Hazırlanıyor!

Çin’in Samsung telefonlarının üretildiği yer olduğunu düşünebilirsiniz, fakat bu gerçek değil. Birden fazla Samsung akıllı telefon Vietnam ve Hindistan‘da üretiliyor. Ayrıyeten şirketin Güney Kore ve başka pazarlarda da fabrikaları bulunuyor.

Samsung daha evvel tüm telefonlarını kendi bünyesinde üretiyordu. Alt düzey ve giriş düzeyi telefonlar da bu kümenin içerisindeydi. Lakin şirket birkaç yıl evvel bu aygıtların kimilerinin üretimini Çin’e aktarmaya başladı. Artık Çin’de bu aygıtlardan daha fazlasını üretecek.

Galaxy A6s, Samsung’un birinci ODM (Original Design Manufacturer – Orjinal Tasarım Üreticisi) telefonuydu. Aygıt Samsung tarafından tasarlandı ve Çin’de bir üçüncü taraf tarafından üretildi. Şirket o vakitten beri birden fazla ODM modelini piyasaya sürdü. Wingtech, Samsung’un ülkedeki ana kontratlı üreticisi olarak görülüyor.

Samsung daha evvel 40 milyonun üzerinde ODM aygıtı üretmeyi hedeflemekteydi. Bu sayının artık 60-70 milyon adede yükseltildiği bildiriliyor. Bu siparişlerin Wingtech ve Hwachin kontratlı üreticiler ortasında dağıtıldığı düşünülüyor.

ODM modeli, Samsung’un ucuz akıllı telefonlarından daha fazla kâr elde etmesini sağlıyor. Ayrıyeten bu aygıtları piyasaya hızla sunabilmesine de imkan tanıyor. Bu sürat, şirketin bu çok çıkarlı fiyat segmentinde aktif bir biçimde rekabet etmesine müsaade vermek için de ehemmiyet taşıyor.

Samsung’un Çin’in Tianjin ve Huizhou bölgelerinde kendi üretim tesisleri bulunuyordu. Bu tesisler, Samsung’un Çin’deki akıllı telefonlarına olan talep yıllar içinde %1’in altına düştüğü için kapatıldı. Şu anda Çin’de üretilen ODM telefonlar dünyanın her yerine gönderiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu