Oyun

Riot Games, ayrımcılık davasında 100 milyon dolar ödeyecek!

Valorant ve League of Legends oyunlarıyla herkesin tanıdığı Riot Games bünyesinde binlerce çalışanı bulunduruyor. 2018 yılında hiç istemeyeceği formda cinsiyet ayrımcılığıyla gündeme gelen firma mahkemelik olmuştu. 2018 yılında görülen davanın akabinde Riot, geçmişin sorumluluğunu alması gerektiğini söyleyerek toplamda 100 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Riot Games, cinsiyet ayrımcılığı davasında kabahatini kabul etti

Riot, bugün yaptığı açıklamada daha evvel 1065 bayan çalışanı ve 1300 kontratlı bayan emekçiyi muhatap alan davada tazminat ödemeyi kabul etti. Firma hakkında yayılan cinsiyet ayrımcılığı ve taciz argümanlarına karşı, ihmal edilen çalışanların sorumluluğunun alınacağı ve tazminat ödeneceği vurgulandı. Riot Games’in ödeyeceği tazminat meblağı 80 milyon dolar olsa da 20 milyon dolara yakın mahkeme masrafları da hesaba katıldığında bu dava 100 milyon dolara mâl oluyor.

2018’de patlak veren krizde bayan çalışanların hoşluklarının derecelendirildiği bir e-posta zinciri ortaya çıkmıştı. Bayan çalışanları birer cinsel nesne haline getiren bu olayın patlak vermesinin akabinde kimi çalışanlara cinsel organ fotoğraflarının gönderildiği de ortaya çıkanlar ortasındaydı. Üç yıldır devam eden krizin akabinde Riot nihayet sorumluluk alıyor ve suçlamaları kabul ediyor.

Oyun bölümünde artan taciz hadiseleri

Riot Games’ten evvel de oyun dalında taciz olaylarının oldukça sık gündeme geldiğine şahit olduk. Bu olaylardan birinci akla geleni doğal ki Activision Blizzard oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Activision Blizzard çalışanları, şirketin kurucusu ve CEO’su olan Bobby Kotick’i protesto etmişti. Şirkette yönetici konumunda çalışanların dahi katıldığı protestoya karşın Kotick, koltuğunu bırakmaya şu anda pek meyilli görünmüyor.

Bir öteki dev oyun stüdyosu Ubisoft’ta da taciz olaylarının gündeme geldiğini görmüştük. Oyun bölümünde son vakitlerde bu çeşit mide bulandırıcı olayların gündeme gelmesi bizi derinden üzüyor. İlerleyen haftalarda istenmeyecek biçimde gündeme gelen şirketlere ve isimlere ne olacağını birlikte göreceğiz.

Riot Games’e dönecek olursak, şirketin bu savları kabul edip tazminat ödemesini bir gelişme olarak sayabiliriz. Yeniden de 3 yıldır devam eden bu sürecin çalışanlara ne üzere ziyanlar verdiğini de unutmamak gerek. Sizce Riot’un tazminat ödemesi, sayfanın kapanması için kâfi mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu