BilimTeknoloji

Renault ve Geely, yakında hibrit odaklı bir ortak teşebbüs duyurabilir

Reuters’ın haberine nazaran iki otomotiv devi Renault ve Geely yeni bir iş birliği arifesinde. İkilinin yeni yıla bir ortak teşebbüsle gireceği, ayrıntıların önümüzdeki haftalarda netleşeceği ileri sürüldü.

Yapılacak iş birliği ile PHEV yani şarj edilebilir hibrit araçlara odaklanan yeni bir otomotiv markası oluşturulacak. Çinli otomotiv devi Geely, bu markaya mevcut Geely ve Volvo modellerinin kullandığı CMA platformuyla takviye verecek. Renault ise dikkatini tasarım ve pazarlama tarafına verecek.

Renault, bu atak ile geçtiğimiz yıl ayrıldığı Çin pazarına tekrar giriş yapma talihi yakalayacak. Fransız üreticinin ayrıyeten Asya’daki varlığını da genişletebileceği belirtiliyor. Geely ise Renault’nun birtakım tesislerini kullanma imkanı yakalayacak. Güney Kore’deki Busan tesisinin Çinli üreticinin özel ilgi alanında olduğu, burada Lynk & Co markasının 01 SUV modelini lokal olarak üreteceği söz ediliyor.

Daha da kıymetlisi, Güney Kore’de üretim yapmak, Geely için ABD’ye adeta art kapıdan giriş talihi verebilir. Çünkü Çin ve ABD ortasındaki tansiyon, dünyanın en büyük ikinci araba pazarına girmeye çalışan Çinli araba üreticilerinin işini zorlaştırdı. Fakat Güney Kore ve ABD ortasındaki özgür ticaret mutabakatı, Geely’nin burada üreteceği araçları ABD’ye ihraç etmesini kolaylaştırabilir.

İki şirket ortasındaki iş birliği şimdilik söylentiden ibaret. Hususla ilgili gelişmeleri siz pahalı okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu