Oyun

Razer BlackShark V2 Pro İnceleme

  • Konforlu birinci sınıf yapı kalitesi
  • Eksiksiz ses kalitesi
  • THX Spatial ses uygulaması
  • Oyun dışında da yeterli çalışıyor
  • Kutu içeriği
  • Uzun pil ömrü
  • Mikrofon geliştirmesi
  • Konsollarla tam uyumlu değil
  • Pil düzeyi göstergesi

Razer BlackShark serisi oyun kulaklıkları öncelikle 3 özelliğe odaklanır: Konumsal ses, irtibat netliği ve gürültü engelleme. Profesyonel seviyedeki e-spor oyunları sırasında, bu özellikler rekabet avantajını korumak için inanılmaz derece kıymetlidir ki profesyonel oyuncular da aslında bunun şuurunda.

BlackShark serisinin son halkası olan elimizdeki bu kulaklık, BlackShark V2 Pro adıyla anılıyor ve değerli güncellemeleri barındırıyor. Triforce Titanium 50 mm sürücülerle donalı olan BlackShark V2 Pro, HyperClear Supercardioid mikrofon ve çevresel ses için THX Spatial Audio aracılığıyla evvelki modellere yeni kilometre taşları ekliyor.

Bugüne kadar Razer’dan pek çok eseri inceleme fırsatımız oldu. Her birini ziyadesiyle beğenmiştik ve uzun kullanımlarımızda da hakikaten rastgele bir bahiste yarı yolda bırakmadıklarını görmek de bir epey sevindirici. Bu manada uzun ömürlü ve kaliteli eser arayanların birinci tercihlerinden birininin Razer olduğunu söylemek sıkıntı değil.

BlackShark V2 Pro da dizaynından özelliklerine, konforundan performansına kadar çok güzel bir kulaklık olmuş. Kullandığımız yaklaşık 3 aylık müddet içinde kendinden çok şad kaldık. Öncelikle tasarım tarafıyla değerlendirelim istiyoruz, çünkü kulaklık hem çok niş görünüyor hem de çok çok rahat.

BlackShark V2 Pro Tasarımı Nasıl?

50 mm’lik Triforce Titanium şoförleri saran nefes alabilen hafızalı köpük yastıklar ve kulaklığın taç kısmındaki yastık büyük rahatlık sağlarken, elimizdeki beyaz renkli tasarımı da ziyadesiyle beğenilen görünüyor. Beyaz rengi beğenmeyenler için kulaklığın klasik siyah renk seçeneği de var ve hatta Rainbow Six Siege Special Edition konsept dizaynıyla da satın alabiliyorsunuz.

BlackShark V2 Pro, kablosuz yapıda tasarlanmış bir kulaklık ve ağırlığı 320 gram. Bu kulaklığın bir de kablolu olan versiyonu var ve kablosuz yapısı sebebiyle ondan 58 gram daha ağır olduğunu söyleyelim, lakin eklenen bu yükü hissetmenizin epeyce güç olduğunu belirtmek isteriz.

Kulaklığın materyal kalitesi hoş, ayrıyeten pek sağlam görünüyor. Başınıza taktığınızda sizi tam olarak sarmalıyor ve böylelikle oyun atmosferine dalmanız kolaylaşıyor. Bunun yanında gelişmiş pasif gürültü engelleme özelliğinin de yer aldığı kulaklıkta kullanılan  oldukça tesirli çalışıyor ve dış gürültüyü fark edilir halde azaltıyor. Üzerine bir de oyunun sesini ekleyince esasen ortama çarçabuk adapte oluyorsunuz.

BlackShark V2 Pro Özellikleri Neler?

Artık, az evvel de söylediğimiz üzere BlackShark V2 Pro kablosuz yapıda tasarlanmış bir kulaklık. USB dongle’ı ile HyperSpeed 2.4 GHz kontağı sayesinde bu aygıtı çarçabuk bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Fakat dilerseniz kablolu temas için 3.5 mm jak dayanağı de var. Kutunun içinden de gerekli olan kablo çıkıyor ve bu kablonun uzunluğu da 1.3 metre gibi kâfi diyebileceğimiz bir uzaklık sağlıyor.

Kulaklığın tüm giriş çıkış ve tuşları sol kapakta toplanmış. Geniş ses tekerleği kulaklığın dizaynına hava katarken, burada sırasıyla güç tuşunu, mikrofon anahtarını, microUSB bağlantı yuvasını, 3.5 mm girişini ve az ileride de mikrofon yuvasını görüyoruz. Kulaklığın mikrofonu tak / çıkar biçiminde; böylelikle kullanmadığınızda çıkartabiliyorsunuz. Bu noktada Razer HyperClear Cardioid mikrofondan da biraz bahsetmek gerekecektir. Mikrofon sahiden de son derece başarılı bir performans sunuyor. Sesi net, berrak ve istenilen düzeyde karşı tarafa iletebiliyor.

Tekrar irtibat alanında bir gösterge ışığı da yer alıyor. Bu minik LED ışık size hem irtibat stabilizasyonunu hem de pil durumunu gösterebiliyor, lakin burada tek LED kullanıldığı için pil yüzde 30’a düşmeden, yani bu ışık kırmızıya dönmeden pil durumunu anlamanız güç. Ha, pil durumunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken Razer’ın Synapse uygulamasını yüklemek olacak. Kaldı ki bu uygulama üzerinden daha pek çok ayarı yapabiliyor ve kulaklığın hakimiyetini ele alabiliyorsunuz.

BlackShark V2 Pro Performansı Nasıl?

Synapse üzerinden çevresel ses kalibrasyonunu yapabiliyor, ekolayzır ayarlarını yaparak bas tiz istikrarını bulabiiyor, vokal netlik, ses normalizasyonu üzere ayarları belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca THX Spatial uygulamasını da bu kulaklıkla kullanmanız epey değerli. Böylelikle kulaklıktan azamî performansta faydalanabiliyorsunuz. Biz bilhassa bunun farkını Call of Duty Çağdaş Warfare ve Doom Eternal gibi oyunlarda aldık. Ayrıca Last of US II ve Gears 5 gibi oyunlarda da güçlü bir ses sağladığını gördük. Bu 2 uygulama yoluyla her oyun için ince ayar yapılabilmesi epey değerli. Lakin bu özellikten sadece PC’de faydalanabileceğinizi de söyleyelim. Evet, kulaklık PC’nin yanı sıra PlayStation 4 ve Nindendo Switch ile uyumlu olsa da, ses ayarlarını PC’deki kadar geniş ölçekte yapamıyorsunuz.

Kulaklığın müzik performansı da genel ölçekte çok tatmin edici. Rahatlıkla müzik kulaklığı olarak da kullanılabilir. Bass performansı oldukça âlâ olan eser midlerde de son derece net ve pak. Tiz sesler konusunda ise ortalama bir performans sergiliyor.

Bu ortada kulaklığın pil dayanımından da bahsedelim. BlackShark V2 Pro, hakikaten de Razer’ın tez ettiği gibi 24 saate kadar pil ömrü sunabiliyor. Bu da ziyadesiyle kâfi bir mühlet. Bir müddet kullanılmadığında otomatik kapanmasını sağlayan güç tasarruf modunun bulunması da tasarruflu olmasını sağlıyor. Bu ortada kulaklığın pili büsbütün tükendiğinde 3 saatlik şarj sonunda tam kapasite şarj olabildiğini de söyleyelim.

Özetle

Evet, buraya kadar her şey tamam. Sonuç olarak değerlendirirsek BlackShark V2 Pro, premium kategoride nispeten uygun maliyetli bir model oluyor diyebiliriz, çünkü bu kulaklığın fiyatı, şu an 2859 TL. Bu manada fiyat/performans noktasında paranın alabileceği en düzgün e-spor merkezli oyun kulaklıklarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Ses kalitesi olsun, genel kullanım ve müzik dinlemeye kadar her alanda tatmin edici. Bu manada bilhassa kaliteli bir kulaklık arayan PC oyuncularının aradıkları kulaklığı bulduklarını söylemesi hiç de güç değil.

Razer BlackShark V2 Pro Teknik Özellikleri
Eser Modeli Razer BlackShark V2 Pro
Eser Tipi Kulaklık
CHIP Online Notu 92
Üretici Razer
Teknik Ayrıntılar
Tip Kulak üstü
Şoförler 50 mm
İlişki 2.4 GHz
Frekans Yansısı 12 Hz – 28 kHz
Empedans 32 ohm
Hassasiyet 100 dBSPL
Pil Ömrü 24 saate kadar
Şarj Müddeti 3 saat
Kablo Uzunluğu 1.3 m.
İlişkiler USB-C, jak
Uyumluluk PC, Mac, PS4, Nintendo Switch
Tartı 320 gr.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu