Teknoloji

Ray-Ban Stories’ten Facebook kullanıcılarına müjde!

Eski ismi Facebook olan Mark Zuckerberg’in CEO’su olduğu Meta şirketi, geçtiğimiz aylarda gelişmiş yeni jenerasyon akıllı gözlüğünü tanıtmıştı. Ray-Ban’in ana şirketi olan EssilorLuxottica iş birliği ile geliştirilen Ray-Ban Stories isimli gözlük, Facebook uygulamasıyla eşleşmek üzere tasarlanmıştı. Bu eşleşme planına nazaran yeni bir yazılım güncellemesi geldi.

Ray-Ban Stories’a Messenger takviyesi geliyor

Mark Zuckerberg, dün Facebook üzerinden bir bildiri yayınladı. Ray-Ban Stories akıllı gözlüklerine Facebook Messenger bildirilerini direkt olarak alıp gönderilmesini sağlayan bir yazılım güncellemesi geldiğini duyurdu. Meta’nın CEO’su, güncellemenin şimdi büyük birliktelik için şimdi birinci adım olduğunu vurguladı.

Mark Zuckerberg, bildirisinde şu sözlere yer verdi.

Ray-Ban Stories için ileti gönderme, ileti okumalarını duyma ve arama yapma üzere özellikler geliyor. Tıpkı vakitte ses düzeyini denetim etme yahut sesi duraklatma ve devam ettirme üzere sesinizi kullanarak yapabileceğiniz daha fazla özelliği kullanıma sunuyoruz. Üstelik tüm bunları Messenger aracılığıyla yapabileceksiniz. Daha yeni başlıyoruz, 2022’de Ray-Ban Stories için daha fazla güncelleme geliyor.

Yapılması planlanan güncellemeyle gözlük hiç kuşkusuz daha önemli ölçüde kullanışlı hale geliyor. Eser, birinci piyasaya sürüldüğünde yalnızca gözlükte bulunan kameraların kullanımından daha fazla ileri gidememişti. Artık gözlük yalnızca görüntü ve fotoğraf çekmeye yarayan halinden, bildirileri sesli alıp gönderme özelliğine yükseliyor.

Ray-Ban Stories, çıktığı birinci günden bu yana ilgiyle karşılansa da tartışmaları da beraberinde getirdi. O denli ki birçok kişi için akıllı gözlüğe entegre edilmiş 5 Megapiksel çift kamera, dahili mikrofon ve kulaklık üzere özellikler zımnilik ihlaline neden oluyor. Aslında şirketin üretim etabında kapalılığı düşünerek dizayna koyduğu bir özellik bulunuyor. Görüntü yahut fotoğraf çekerken gözlük üzerindeki kırmızı ışık LED yanıp sönerek kaydın başladığını bildiriyor. Ancak birçok fikre nazaran bu kâfi değil.

Sizce Ray-Ban Stories, giyilebilir teknoloji için olmazsa olmazlardan birisi mi yoksa hakikaten saklılık ihlali yaratıyor mu? Lütfen niyetlerinizi bizimle paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu