Oyun

Philips 272E1GAEZ İncelemesi

Philips kısa bir müddet evvel 2 yeni oyuncu monitörünü satışa sunduğunu duyurmuştu. Bunlardan biri 24 inç boyutunda olurken, bir oburu ise masamızda bulunan 27 inç ekran boyutuna sahip 272E1GAEZ modeli. Pekala, bu monitörün ne üzere özellikleri ve artıları var? Birinci olarak çabucak bu monitörün ergonomik özelliklere sahip olduğundan bahsederek başlayabiliriz. Philips’in E serisi üyesi monitörlerinin ergonomik özelliklerini içeren bu monitör, böylelikle karşısında uzun soluklu oturduğunuz durumlarda ekranı konforunuza nazaran rahatlıkla şekillendirebilmenizi sağlıyor. Ekranın yükseklik ayarını 100 mm’ye kadar ayarlayabiliyor, böylelikle duruş konumunuza nazaran uygun görüş açısını elde edebiliyorsunuz. Elbette ekranı öne ve geriye yanlışsız -5 ila 20 derece ayarlamanız da mümkün. Bu sayede ekran karşısında yayıldığınızda ya da dik oturuş durumuna yükseldiğinizde de ekran size ahenk sağlıyor.

27 inç boyutunda VA LCD panel tipine sahip olan ekranın üzerinde etraf ışıklarından korunması için parlama önleyici bir gereç kullanılırken, panelin parlaklık düzeyinin ise epey yüksek olduğunun altını çizelim. Monitörün parlaklık düzeyi 350 kandela halinde olurken, kontrast oranı da 3000:1 biçiminde. 16:9 ekran en uzunluk oranının sahibi olan monitörün çözünürlüğüyse 1920×1080 piksel. Böylelikle şayet gayeniz Full HD oyunlar için yeterli bir monitör satın almaksa, Philips 272E1GAEZ çok işinizi görecektir.

Olağan ki bir oyun monitöründe aranan özellikler sırf bunlar değil. Philips, bu monitörü AMD FreeSync Premium dayanağı ile 144Hz tazeleme suratı ve 1 ms süratli reaksiyon müddeti üzere özelliklerle de donatmış. Bunun manası, bu monitörün gecikmesiz oyun tecrübesi yaşamak isteyenlere özel olarak geliştirildiği. Bilhassa yarış, aksiyon ve FPS çeşidi oyunlarda bu 2 özellik kesinlikle aranması gereken özelliklerin başında geliyor.

Monitörde ayrıyeten oyuncular için optimize edilmiş SmartImage oyun modu da yer alıyor. Geniş bir menü arabirimine sahip olan monitörde buradan FPS modunu seçtiğinizde, oyundaki karanlık temalar geliştirilerek karanlık bölgelerdeki kapalı objeleri görebilmeniz kolaylaşıyor. Bir öteki mod olan Yarış moduna alırsanız da bu kere süratli reaksiyon müddetleri ve yüksek renk kıymetlerine ulaşabiliyorsunuz. Öte yandan burada RTS modu da mevcut durumda. Bu da isminden da anlaşılabileceği üzere Gerçek Vakitli Strateji oyunlarıyla ilgili olanlara hitap ediyor. Ayrıyeten 2 oyuncu modu daha buradaki seçenekler ortasında. Böylelikle ferdî ayarlarınızı da yaparak size uygun en âlâ perforrmansı monitörden elde edebiliyorsunuz.

Oyuncuların bir monitörde dikkat etmesi gereken bir öbür özellik de elbette ses. Kimi oyuncu monitörlerinde hoparlör bulunmuyor. Lakin Philips 272E1GAEZ’e 3 watt’lık çift hoparlör pozisyonlandırılmış. Bu sayede rastgele bir kulaklık ya da ekstra ses sistemine gereksiniminiz ortadan kalkıyor. Hoparlörlerin ses performansının pek uygun düzeyde olduğunu da bu noktada belirtelim.

Buraya kadar saydığımız özelliklerden doğal ki yalnızca oyunlarda faydalanmıyorsunuz. Philips 272E1GAEZ; uygun manzara kalitesi, parlak ekran ve başka etraf özellikleriyle bir arada günlük kullanım için de çok fonksiyonel bir monitör. Geniş bir renk skalasına sahip olan monitör, NTSC renk gamının yüzde 101.5’ini, sRGB renk gamının ise yüzde 121.9’unu kapsıyor. Böylelikle bu monitör tıpkı vakitte profesyonel kullanımlar için de rahatlıkla kullanılabilecek bir düzeyde. Buna sahip olduğu titreşim engelleyici Flicker-free teknolojisi ve tekrar gözü rahatsız edecek kısa dalgalı mavi ışığı azaltan LowBlue modu da dahil ettiğimizde de çerçeve tamamlanıyor.

Sonuç

Sonuç olarak Philips 272E1GAEZ pek eli yüzü düzgün bir monitör olmuş. Bilhassa oyuncular için 144Hz tazeleme suratı ve 1 ms reaksiyon mühleti ile beklediğini verirken, öte yandan günlük kullanım ve iş odaklı kullanımlar için ergonomik ve uygun renk üreten bir ekran arayanların da isteklerini karşılıyor. Bu monitör şu an satışta. Fiyatının da bu tıptaki monitörler ortasında pek avantajlı olduğunu söyleyelim. Şu an Philips 272E1GAEZ’yi piyasada 3 bin TL dolaylarında bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %90

+ Ergonomik tasarım
+ AMD FreeSync Premium 144Hz tazeleme suratı
+ 1ms reaksiyon mühleti
+ Canlı renkler
+ Âlâ ses sağlayan hoparlörler
+ Uygun oyun performansı

Teknik Özellikler

 • Ekran 27 inç
 • Çözünürlük 1920×1080
 • Tarama Suratı 144Hz
 • Görüntüleme Oranı 16:9 Panel VA LCD
 • Reaksiyon Mühleti 1 ms
 • Parlaklık 350 kandela
 • Kontrast (Tipik) 3000:1
 • Görüş Açısı 178/178 derece
 • Hoparlör Var (3Wx2)
 • İlişkiler HDMI, DisplayPort, ses çıkışı
 • Boyutlar 613 x 545 x 41 mm
 • Yük 5.52

ADVERTORIAL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu