BilimTeknoloji

Pfizer CEO’su, Omicron aşısı için bir kere daha tarih verdi

Pfizer CEO’su Albert Bourla dün CNBC yayınına katılarak kıymetli açıklamalarda bulundu. Daha evvel çalışmaların başladığı belirtilen Omicron aşısı için bir sefer daha tarih açıklandı. CEO’nun açıklamasına nazaran Omicron’a karşı güçlendirilmiş koronavirüs BioNTech/Pfizer aşısı Mart ayında hazır olacak.

Mart ayında kullanıma sunulacak aşı yalnızca Omicron’a değil Delta, Alpha üzere varyantlara karşı tesirli olacak. Bu aşı destek aşı olarak uygulanacak. Bu nedenle dördüncü dozu olmak yerine yeni aşının beklenebileceğini tabir etti. Yeni aşının hastalığın bulaşmasını önlemede tesirli olmasını hedeflediklerini belirten Bourla, mevcut aşıların hastaneye yatışı ve vefatı engellemedeki performansını “makul” bulduğunu söyledi.

Covid-19 tedavi hapının Avrupa’da kullanımı için müracaat yapıldı

Pfizer tarafından geliştirilen ve aşısız şahısların koronavirüsü daha kolay atlatmasını sağlayan Paxlovid ismindeki Covid-19 hapının Avrupa Birliği’nde (AB) kullanımı için Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) müracaat yapıldı.

EMA’dan yapılan açıklamada, “Paxlovid” isimli antiviral ilacın şartlı pazar onayı müracaatının değerlendirmeye alındığı duyuruldu. Müracaatın 12 yaşından büyük hastaların tedavisi için yapıldığı belirtildi. Açıklamada, müracaatla ilgili kıymetlendirme sonucunun birkaç hafta içinde duyurulabileceği kaydedildi. EMA’dan geçen ay bir açıklama yayımlanmış ve bu ilacın onay almamasına karşın yetişkinlerde acil durumlarda kullanılabileceğine yönelik tavsiyede bulunulmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu