Oyun

Oyun Dünyasını Sallayan Dev Satın Alma: Zynga, Artık Take-Two’nun!

PC oyunları devi Take-Two, yaklaşık 12,7 milyar dolara Zynga’yı satın alarak taşınabilir oyun alanına girmek için büyük bir adım attığını duyurdu. Take-Two, Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, Bioshock ve öbürleri üzere büyük oyunlar üreten Rockstar Games, Codemasters ve 2K’yı zati bünyesinde barındırıyor. Zynga ise CSR Racing, FarmVille ve Words with Friends üzere tanınan taşınabilir oyunları geliştiriyor.

Take-Two, mutabakatın 6,1 milyar dolar pahasında 12 aylık proforma net rezervasyonlarla sonuçlanacağını ve bunun da dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olacağı manasına geleceğini söyledi. Take-Two İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Strauss Zelnick, bahis hakkında “Bu stratejik kombinasyon, güçlü bir yenilik ve yaratıcılık geçmişine sahip pazar başkanı, çeşitlendirilmiş bir taşınabilir yayıncılık platformu ile sınıfının en yeterlisi konsol ve PC serilerimizi bir ortaya getiriyor” diyor. Ayrıyeten bu muahede, Take-Two’nun iki yıl sonra yılda yaklaşık 100 milyon dolar tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Zynga, geçen yılın başlarında Torchlight 3’ün gerisindeki stüdyo da dahil olmak üzere bir satın alma serisi gerçekleştirmişti. Şirket, sıklıkla ve süratle biçim değiştirebilen taşınabilir oyun pazarındaki en tanınan oyunları bulmak için geçmişte de bazen satın almalara güvenmişti. Yeniden de Take-Two, taşınabilir sanayisinin 2021 yılında 136 milyar dolar gelir elde ettiğini ve şu anda yüzde 8’in üzerinde bir büyüme gösterdiğini, yani elde edebileceği bir gelir bulunduğunu söylüyor. Şirket, artık net gelirlerinin (dijital olarak satılan yahut fizikî olarak satılan net eser ve hizmet miktarı) yarısını taşınabilir platformun oluşturacağını iddia ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu