Mobil

OPPO Reno 6 İnceleme

  • Hoş tasarım
  • 90Hz AMOLED ekran
  • Ülkü performans
  • Geniş kullanım seçenekleri
  • Seçeneği bol âlâ kameralar
  • Aktüel işletim sistemi
  • Pil ömrü ve süratli şarj yeteneği

OPPO yeni Reno serisi akıllı telefonu Reno 6’yı ülkemizde satışa sundu. Biliyorsunuz, daha evvelki görüntülerimizde da bahsetmiştik: OPPO, Türkiye’de kendi fabrikasını açmış ve ülkemizde piyasaya çıkacak pek çok akıllı telefonunu burada üretmeye başlamıştı. Bugün elimizde olan Reno 6 da ülkemizde üretilen yerli telefonlardan biri oluyor. Pekala, ne üzere özellikler içeriyor ve bu telefon kimlere nazaran? Artık adım adım anlatmaya başlayalım.

Reno 6 Tasarımı Nasıl?

Öncelikle her vakit olduğu üzere dizaynla başlayalım. Reno 6, çok hoş görünen ve kompakt akıllı telefonlardan biri oluyor. Telefon yalnızca 7.8 mm kalınlığında ve 173 gram tartısında. Böylelikle telefonun ziyadesiyle ince ve hafif bir model olduğunu söyleyebiliriz. Şayet ağır ve büyük telefonlardan hoşlanmıyorsanız, böylelikle bu modeli rahatlıkla seçenekleriniz ortasına dahil edebilirsiniz.

Art yüzüyle de göze beğenilen gelen bir dizayna sahip olan telefonda bu kısımda kullanılan gereç, art yüzeyin ışığa nazaran renk değiştirmesini sağlıyor ve bu da telefona kuşkusuz bir albeni katıyor. Hem kenarlara hakikat kavisli çizgilere sahip olması hem köşelerinin yuvarlatılmış olması, telefonun dizaynını zenginleştiren kıymetli ögeler.

Reno 6’nın etrafına baktığımızda sol kenarda ses butonlarını, sağ kenarda ise güç butonunu görüyoruz. Tekrar sol kenarda SIM kart çekmecesi ve microSD kart slotunun bulunduğu çekmecenin konumlandırıldığı telefonda, alt kenarda 3.5 mm kulaklık girişi, telefonu şarj edebileceğiniz ve data transferi yapabileceğiniz USB-C portu, onun yanında da hoparlör mazgalını görebiliyorsunuz.

Bu ortada telefonun kutu içinde hem kulaklığın hem de silikon kılıfın bulunduğunu söyleyelim.

Reno 6 Ekran Özellikleri

Reno 6’nın ekranı 6.4 inç büyüklüğünde AMOLED panelden oluşuyor. Renklerin doygunluğu ve ekranın parlaklığı pek âlâ düzeyde olurken, ekran çözünürlüğünün de 1080×2400 piksel gibi âlâ bir bedelde olduğunu söyleyebiliriz. Ekranın en göze çarpan özelliklerinden biri de tazeleme suratının 90Hz düzeyinde olması. Böylelikle hem işletim sistemi ve uygulamalarda dolaşırken hem de oyunlarda, standart 60Hz ekranlı telefonlara nazaran daha akıcı bir kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Ekranın parlaklık düzeyi tipik olarak 430 nit halindeyken, zirve noktada 750 nit parlaklığa erişebiliyor. Bu da bilhassa yaz aylarında güneş ışığı altında âlâ bir ekran görüntülenebilirliği sağlaması açısından kâfi.

Reno 6, düşük mavi ışıklı ekranıyla SGS Göz Esirgeyici Ekran sertifikasına da sahip. Bu da uzun kullanımlarda ekran ışığının rahatsız etmesini engelliyor. Bununla birlikte ekran Netflix HD ve Amazon Prime Görüntü HD sertifikalarına da sahip. Bunun da manası bu tip görüntü servisleri üzerinden sinema ve dizi izlerken daha yüksek manzara performansı elde edebiliyor olmanız.

Ekrana ait şunu da söylemeden geçmeyelim: Telefonda parmak izi tarayıcı ekrana entegre edilmiş durumda. Böylelikle ekrana dokunarak kilidi açmanız mümkün. Yeniden bir başka biyometrik doğrulama prosedürü olarak kamera yoluyla yüz tanıma özelliği mevcut ki, her ikisi de pek seri biçimde çalışıyor.

Reno 6 Özellikleri Neler, Performansı Nasıl?

Reno 6, düzgün performans üreten orta düzeyli akıllı telefonlardan biri oluyor. Qıualcomm Snapdragon 720G işlemciden güç sağlayan telefonun 8 çekirdekli bu işlemcisi, 2.3 GHz frekansında çalışan 2 Kryo 465 Gold ve 1.8 GHz frekansında çalışan 6 adet Kryo 465 Silver çekirdeklerini içeriyor. Bu çekirdeklerden 2’si prime olarak yonga setinde yer alırken, performans odaklı çalışıyor ve yük getiren uygulama ve oyunlarda devreye gidiyor. Başka 6 çekirdek ise verimlilik sağlayanlar olarak telefona istikrarlı bir kullanım kazandırıyor.

Reno 6’da, 8 GB gibi bu kategori için epeyce yüksek RAM kapasitesi bulunuyor. Böylelikle yalnızca günlük kullanım için değil, performans muhtaçlığı olan oyun ve uygulamalarda da eli kuvvetlendiren telefonda 128 GB dahili depolama alanı mevcut. Bu alan esasen tek başına da kâfi olacakken, şayet olur da yetmez ise, bu alanı microSD kart kullanarak artırabiliyorsunuz.

Güncel Android 11 işletim sisteminin çalıştığı telefonda, OPPO’dan aşina olduğmuz ColorOS arayüzünün aktüel sürümü 11.1 mevcut. Arayüz akıcı çalışırken, geniş seçenekler sunuyor. Ayarlar kısmından erişebileceğiniz Kişiselleştirmeler alanından temayı değiştirebiliyor, parmak izine animasyon atayabiliyor ya da telefonun ekranı kapalıyken bildirim geldiğinde ekran kenar aydınlatmasını devreye sokabiliyorsunuz. Yeniden ekranı her vakit açık formuna alabileceğiniz üzere, daha evvel OPPO A74 incelemesinde de bahsettiğimiz üzere uygulamaları gizleyebiliyor, özel kasa kısmını devreye alabiliyor, çocuk alanı oluşturabiliyorsunuz. İşletim sistemi içinde daha bunun üzere pek çok faydalı seçenek bulunuyor.

Bunlardan biri de Oyun Alanı kısmı. Oyun Alanı bölümünden en çok telefonla sık oyun oynayanlar yararlanacak. Bu uygulama sayesinde oyundayken performans güzelleştirmesi yapabiliyor ve gelen bildirimleri, siz oyun oynarken rahatsız etmemesi için kapatabiliyorsunuz.

Bu ortada telefonun günlük kullanım performansına ek olarak oyun performansının da çok âlâ düzeyde olduğunu söyleyelim. PUBG’de yeterli bir tecrübe elde edebildiğiniz telefonda, pil tüketimi de buna uygun ölçüde verimli. Örneğin PUBG’de 30 dakikalık bir oyun seansı sonrası batarya sırf  yüzde 7 oranında şarj tüketiyor. Bu ortada telefonun bu müddette neredeyse ısınmadığını da söyleyelim. Bu bahiste rahatsızlık yaşamayacaksınız.

Telefonla aldığımız sentetik test sonuçları ise performansının bu segment için uygun olduğunu gösterir nitelikte. Geekbench testinde 569 puan tek çekirdek, 1730 puan çoklu çekirdek sonucu alan Reno 6, AnTuTu Benchmark testine de 288 bin 126 puan almayı başarıyor.

Bu kısmı sonuç olarak toparlayacak olursak, Reno 6’nın günlük kullanımda hiç de üzmeyecek bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama kullanımları, web site sirkülasyonları ve oyun noktasında sıkıntısız bir tecrübe yaşatabilmesi bir yana, başka yandan pil ömrüyle günü rahat çıkartan bir telefon oluyor. Ayrıyeten telefonun şarj yeteneğinin epeyce başarılı olduğunun altını çizelim. O denli ki, VOOC 4.0 şarj teknolojisi sayesinde telefonun bataryasını 30 dakika içinde yaklaşık yüzde 80 oranında şarj edebiliyor, 45 dakika içinde de tam kapasiteye ulaştırabiliyorsunuz.

Bu ortada son olarak telefonda NFC takviyesinin yer aldığını belirtelim. Bu özellikten artık çok daha fazla yararlanıyoruz. O nedenle satın alacağınız telefonda NFC dayanağının yer alması gerektiğine ihtimam göstermenizi tavsiye ederiz.

Reno 6 Kameraları Nasıl?

Artık gelelim Reno 6’nın kameralarına. Reno 6’da artta 4’lü bir kamera suramı yer alıyor. Bu kameralardan ana kameramız 64 MP ölçüsünde çekim yapabilirken, f/1.7 diyafram açıklığına ve 26 mm’lik geniş açılı bir lense sahip. 1/2 inç ve 0.7 mikrometrelik bu sensör, faz algılamalı otofokus da bulunduruyor.

Telefonun 2’inci kamerası 8 MP çözünürlüğünde ve f/2.2 diyafram pahasına sahip. Bu kamera ile 119 derecelik geniş açılı çekimler yapabiliyorsunuz.

Reno 6’nın diğer 2 kamerası ise 2 MP makro çekim ve 2 MP derinlik efekti sağlayan modüllerden oluşuyor. Çift tonlu çift LED flaşla güçlendirilen art kamerada elbette gece modu dayanağı de sağlanmış durumda.

OPPO Reno 6, kamera kullanımını yapay zeka ile güçlendiriyor ve böylelikle pek çok yetenek kazanıyor. Bundan yalnızca fotoğraf çekimlerinde değil, tıpkı vakitte görüntü kayıtlarında da faydalanıyorsunuz. Görüntü adımında,  arayüzden üstteki AI ikonuna tıklayarak AI Vurgulu Görüntü‘yu aktifleştirebiliyorsunuz. Böylelikle art ışığa sahip ortamlarda çekim yaptığınızda bile net, parlak ve canlı renklerle görüntü kaydetmenizin yolu açılıyor. Ayrıyeten görüntü kaydında hem ön hem art kamera ile bokeh efektli görüntüler kaydetmeniz de mümkün. Bilhassa ön kamera ile yapacağınız görüntü kayıtlarında bu modu seçmeniz hayli tatmin edici sonuçlar ortaya çıkartacak.

Bu ortada Reno 6 ile 4K görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. Yeniden titreşimsiz görüntüler çekebilmeniz için telefona Ultra Steady

Reno 6, hoş fotoğraflar çekebiliyor. Bilhassa gündüz çekeceğiniz görüntü fotoğraflarından  ve 44 MP çözünürlüğündeki ön kamera ile çekeceğiniz selfie fotoğraflarından hayli şad kalacağınız kanaatindeyiz. Ön kamerada da tekrar gyro-EIS takviyesine yer verilmiş olması sevindirici. Bu ortada telefonun ana kamerası ile yapacağınız fotoğraf çekimlerinde 64 MP ölçüsünde fotoğraflar elde etmek istiyorsanız, bunu yeniden arayüzden seçmeniz gerektiğini de söyleyelim.

Özetle

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, OPPO Reno 6‘nın sınıfının başarılı bir üyesi olduğunu söylemek kuvvetle mümkün. Uygun özelliklere sahip olması ve kullanım alanını çeşitli tutuması telefonun en değerli artıları.

Reno6’nın şu anda fiyatı 7.299 TL olarak karşımıza çıkıyor. Lakin yeni çıkan bir telefon olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor ve doğal ki fiyatlanırken de her geçen gün durmaksızın yükselen döviz kurları hesaba katılıyor kuşkusuz. O nedenle artık neye kıymetli neye ucuz diyeceğimizi bizler de şaşırmış haldeyiz. Yalnızca Reno 6 değil, yeni çıkan öbür orta sıonıf akıllı telefonların fiyatlarının da bu çizgiye konumlandığını görmeye başlıyoruz. Öte yandan halihazırda piyasada olan telefonların fiyatları da her geçen gün güncelleniyor. O nedenle burada takdir sizlerin olacak.

OPPO Reno 6 Teknik Özellikleri
Eser Modeli OPPO Reno 6
Eser Tipi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici Oppo
İşletim Sistemi Android 11
İşlemci Qualcomm Snapdragon 720G
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.3 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi AMOLED
Ekran Boyutu 6.4 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2400 px
Grafik İşlemci Adreno 618
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 128 GB
Arttırılabilir Depolama 256 GB
Ön Kamera 44 MP
Art Kamera 64 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 2 MP
Art Kamera (4) 2 MP
Çift Çizgi Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 4310 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 73 × 159 × 7.8 mm
Yük 173 gr.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu