Mobil

OnePlus yanlışlı sürümü geri çekmişti: O güncelleme yine yayınlandı

Genç bir firma olmasının yanı sıra geçtiğimiz yıla kadar sırf üst düzey modeller üreten ve kitlesinin inancını kazanan OnePlus, yazılım tarafında da başarılı bir çizgi çiziyor. Epey sade olan OxygenOS arayüzü ile stabilite ve sürat ortasındaki dengeyi koruyabilen üretici, eser çeşitliliğinin az olması sebebiyle de güncellemeleri meselesiz bir formda kullanıcılara ulaştırıyordu. Lakin geçtiğimiz hafta OxygenOS 12 güncellemesinde sorun yaşandı.

Geçtiğimiz hafta OnePlus 9 ve 9 Pro için yayınlanan Android 12 tabanlı kararlı OxygenOS 12 güncellemesi, “kararlı” olarak anılsa da birçok yanılgıyı içerisinde barındırıyordu. Bu durum kullanıcılar tarafından reaksiyon çekmeye başlar başlamaz düğmeye basan OnePlus, yayınladığı güncellemeyi geri çekti. Yaklaşık 5 gündür çalışmaları sürdüren şirket çalışanları problemleri bertaraf etmiş olacak ki Android 12‘li kararlı OxygenOS 12 yine yayınlandı.

OnePlus 9 ve 9 Pro için “gerçekten” kararlı OxygenOS 12 yayınlandı

Geçtiğimiz hafta yayınlanan kararlı OxygenOS 12 güncellemesi birçok kusur ile kullanıcıların canını sıktı. Ana ekranda bile takılmalar yaşayan amiral gemisi aygıtlar, yazılımın en az donanım kadar değerli olduğunu herkese gösterdi. Meselelerin başında taşınabilir bilgiye bağlanamama, birçok uygulama ve hatta ana ekranda kasılmalar, bildirim çubuğunun gözükmemesi geliyordu.

Bu yanılgılar sonrasında geri çekilen güncelleme, birtakım düzenlemeler sonrası yine yayınlandı. Hindistan ve Kuzey Amerika’daki kullanıcılar için yayınlanan pakette birçok yanılgı giderilmiş durumda.

OnePlus 9 ve 9 Pro için yayınlanan kararlı OxygenOS 12 güncellemesinin değişiklik günlüğü

 • Sistem
  • Parmak izi kilidi daha düzgün çalışıyor.
  • Pil ömrünü uzatmak için sistemin güç tüketimi optimize edildi.
  • Kimi oyunlarda ana ekrana dönüldüğünde ekranın yırtılması sorunu düzeltildi.
  • Bildirim çubuğunun gözükmemesi sorunu çözüldü.
  • Android Güvenlik Yaması 2021.12’ye güncellendi
 • Kamera
  • Uygulamanın başlangıç ​​hızı güzelleştirildi
  • Art kameranın manzara efekti güzelleştirildi
  • Muhakkak senaryolarda taşınabilir bilgiye bağlanılamama sorunu düzeltildi

Güncelleme yakın vakitte Avrupa ve öbür pazarlara da sunulacak. Bunun dışında şirketin çözmediği iki yanılgı bulunuyor. Birincisi Chrome’daki otomatik doldurmanın yanlışsız çalışmaması. İkincisi ise GCam ve gibisi 3. parti uygulamalarda yaşanan kameraya erişim sorunları. Bu iki sorunun da önümüzdeki güncellemede çözüleceği şirket tarafından açıklandı.

Pekala sizce yazılım ve güncelleme konusunda en başarılı çalışan firma hangisi? Kullandığını telefonun arayüzünden şad musunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu