Mobil

OnePlus, birtakım modelleri için yazılım takviyesini sonlandırıyor!

Akıllı telefon pazarında her geçen gün yeni aygıtlar ortamıza katılmaya devam ediyor. Ancak bir yandan da üreticisi tarafından fişi çekilerek yazılım takviyesi sonlanan modeller mevcut. Bugün de OnePlus, 2 modeli için sunmuş olduğu takviyesi sonlandırdığını açıkladı.

OnePlus 6 ve 6T için yazılım takviyesi sonlandı!

OnePlus 6 ve 6T modelleri, 2018 yılında altı ay ortayla piyasaya sürülmüştü. Qualcomm Snapdragon 845 yonga setini kullanan ve Android Oreo ile birlikte tanıtılan aygıtlar, 6 ila 12 GB ortası RAM seçenekleri sunduğu için hayli gündem olmuştu. Ama ortadan geçen 3 yılın akabinde şirket, artık yazılım takviyesini sonlandırdığını açıkladı.

OnePlus 6, Android Oreo evvelden yüklenmiş olarak gelirken, birebir yılın ilerleyen günlerinde OnePlus 6T, yazılım sürümünü Android 9 Pie’a yükseltti. Akabinde OnePlus’ın üç yıllık yazılım güncelleme taahhüdünün bir modülü olarak ikili, resmi olarak Android 11 ve OxygenOS 11’e güncellendi.

Şu anda faal olarak OxygenOS 11.1.2.2’i çalıştıran aygıtlar için OnePlus forumlarında sessiz bir duyuru yapıldı. Bu modellerin son olarak Aralık 2021 güvenlik yapasını alacağı söylendi. Lakin Android 12 ve OxygenOS 12 OTA’yı almayacak.

Never Settle grubu, forumda mevzuyla ilgili paylaştıkları yazıda şunları söyledi:

Merhaba arkadaşlar, 3 büyük güncelleme ve 3 yılı aşkın güncellemeden sonra, yaklaşık 60 Kapalı Beta sürümü ve 30’dan fazla Açık Beta sürümünden sonra artık bir kısmı kapatmanın ve OnePlus 6 ve 6T resmi yazılım takviyesinin sona erdiğini duyurmanın vakti geldi.

Dayanağınız sayesinde bu aygıtlardaki yazılım tecrübesini daima olarak iyileştirebildik. Ayrıyeten daima geri bildiriminiz için size ne kadar teşekkür etsek azdır. Tüm beta test kullanıcılarına, 2018’den beri özellikleri kararlı sürüme yayınlanmadan evvel test eden özel bir teşekkür sözünü paylaşmak istiyoruz. Genel olarak daha yeterli bir tecrübe sağlamak için OxygenOS’u optimize etmede büyük rol oynadınız.

Bir kere daha, yol boyunca muazzam dayanak için hepinize en içten şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Bunların hiçbiri sizsiz mümkün olamazdı. Gelecekte daha da güzel eserler geliştirmek için sesinizi dinlemeye devam edeceğiz.

2022 ve sonrasında OnePlus 6 yahut 6T’yi kullanmayı düşünüyorsanız, muhtemel güvenlik kusurlarıyla uğraş etmeniz yahut üçüncü taraf yazılım kanallarını kullanmayı düşünmeniz gerekiyor. Neyse ki, OnePlus 6 ve 6T akıllı telefonunuza bağlı kalmayı düşünüyorsanız, yazılım takviyesi açığını kapatmaya yardımcı olabilecek bir dizi üçüncü taraf ROM bulunuyor. Hatta pek çok kullanıcı şimdiden LineageOS’u tavsiye etmeye başladı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu