BilimTeknoloji

Omicron hadisesi görülen 6 vilayet açıklandı

Sıhhat Bakanlığı web sitesinden yayımlanan duyuru ile Türkiye’deki Omicron hadise sayısı ve hadiselerin bulunduğu vilayetler açıklandı. En çok Omicron olayı İstanbul’da görüldü.

Bakanlığın web sitesinden yapılan açıklamaya nazaran 1 Aralık’tan itibaren yapılan gen sekanslamasına nazaran 3 bin 344 örnek içinden 42’sinde Omicron varyantı tespit edildi. Yapılan açıklamada Türkiye’deki Omicron ve başka varyantların sayısı hakkında yeni dataya https://www.gisaid.org/ web sitesinden ulaşılabileceği bildirildi.

Hangi vilayetlerde Omicron var?

  • İstanbul: 30
  • İzmir: 6
  • Şırnak: 1
  • Diyarbakır: 1
  • Kütahya: 2
  • Isparta: 2

Bakanlığın açıklaması:

“Bazı basın yayın organlarında, https://covariants.org/per-country adlı internet sitesindeki grafikler referans alınarak ülkemizde omicron varyantının yüzde 42 olduğuna dair haberler yayınlanmıştır. 

İlgili haberler üzerine Halk Sıhhati Genel Müdürlüğümüz, kelam konusu internet sitesinin yöneticileri ile irtibata geçmiştir. Site yöneticileri bilgilerin GISAID sisteminden çekilmesinde sıkıntılar yaşandığını; bildirilmiş ve yeni durum teyit edilerek web sitesinin güncelleneceğini tarafımıza bildirmiştir. Bugün kelam konusu sitede yapılan güncelleme ile 247 girişin 220’sinin Delta 27’sinin Omicron olduğu teyit edilerek yanlışlık düzeltilmiş ve aktüel durum yayınlanmıştır.

Halk Sıhhati Genel Müdürlüğümüz tarafından Omicron varyantının Avrupa kıtasında görülmeye başlandığı vakitten itibaren 17 merkezimizde Omicron varyantı için gerçek vakitli PCR tabanlı bir tarama başlatılmıştır. 8 Aralık’tan itibaren tarama yapılan 150.000 örnek ortasında, Omicron varyantı olduğu düşünülen örnekler gen sekanslaması çalışılarak doğrulanmak üzere Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda incelemeye alınmıştır. 

1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ise sekansı yapılarak sisteme girilen örnek sayısı 3344’tür. Bunların 3073’ü Delta , 42’si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü vilayetler; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta (2)’dir.

Varyantlar konusundaki gerçek ve aktüel datalara GISAID sisteminden https://www.gisaid.org/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Bahisle ilgili ayrıntılı bilgi için: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/mikrobiyoloji-haberler/kamuoyu-bilgilendirmesi.html “

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu