Donanım

Nvidia’dan bütçe dostu ekran kartı geliyor!

Kripto para piyasalarındaki yükseliş ve pandemi devrinde patlak veren çip krizi, ekran kartı pazarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Her ne kadar stok ezaları sene başına kıyasla azalmış olsa da GPU fiyatları hala hayli yüksek. Tüm bunlara TL’deki paha kaybı da eklenince yeni bir kart almak hayal oldu.

Fakat yaşanan tüm sıkıntılara karşın üretime orta vermeden devam eden Nvidia, çeşitli müşteri kümeleri için ekran kartları piyasaya sürmeye devam ediyor. Son ortaya çıkan bilgilere nazaran şirket, uygun fiyatlı olmasıyla dikkat çeken 50 serisi ekran kartlarını RTX 2050 olarak yenilemek istiyor. İşte ayrıntılar…

Nvidia, iki yıl bekledikten sonra RTX 2050’yi tanıtmaya hazırlanıyor

2018 yılında hayatımıza giren RTX 2000 serisi, pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Bilhassa de RTX isminin kaynağı olan Ray Tracing (ışın izleme) teknolojisi dikkatleri üzerine çekti. Bir evvelki jenerasyondan farklı olarak 2060‘tan başlayan 2000 serisi, bu nedenle uygun fiyatlı bir tahlile de sahip değildi.

Lakin bu durum değişiyor. ‘de yeni kartlarını tanıtması beklenen şirket, teze nazaran RTX 2050 tanıtmaya hazırlanıyor. Tam olarak neler göstereceğini açıklamayan şirket, bir basın açıklaması yaparak uygun fiyatlı eserler ile tüketicilerin karşısına çıkacağını açıkladı.

Son ortaya çıkan sızıntılar ise bu eserlerden birinin RTX 2050 olacağını ortaya çıkardı. Anandtech tarafından sızdırılan bilgilere nazaran, RTX 2050, 2048 çekirdeğe ve 1477 MHz’e kadar sürate sahip olacak. 64 bit data yolu üzerinde GDDR6 bellek teknolojisi kullanılacak.

2050’nin RTX markasını taşıdığı göz önüne al, kullandığımızda ışın izleme teknolojisinin bu kart üzerinde yer alacağını söyleyebiliriz. Lakin, sızdırılan pahaları düşünürsek, DLSS ile bile ışın izleme yeteneklerinin zayıf kalması olası. Pekala siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu