Donanım

Nvidia, Arm’ı satın almaktan vazgeçebilir

Farklı teknoloji alanlarına yatırımlar gerçekleştiren ve günümüzün dev şirketlerinden biri olan Nvidia, 2020 yılının Eylül ayında ARM’ı satın almak için çalışmalara başladığını duyurmuştu. 

Nvidia geri adım atabilir

40 milyar dolar değer biçilen yeni anlaşma Google ve Microsoft üzere devlerden de reaksiyon alırken düzenleyici kurumlar, yarı iletken dalının büyük isimlerinden biri olan Arm teknolojilerinin Nvidia’nın eline geçmesinin yapay zeka, akıllı telefonlar, arabalar, PC’ler ve öteki platformlarda büyük sıkıntılar oluşturabileceği düşünüyordu.

Nvidia her ne kadar hükümetleri ve düzenleyici kurumları ikna etmeye yönelik sayısız teşebbüste bulunsa da bu teşebbüslerden rastgele bir sonuç alamadı. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda Birleşik Krallık‘dan da olumsuz yanıtalan şirketin Arm’ı satın almasına müsaade çıkmadı. 

Bloomberg tarafından yeni paylaşılan bilgilere göre Nvidia’nın Arm’ı satın almaktan sessizce vazgeçmeye hazırlandığı argüman ediliyor. Bununla birlikte şirket muahededen geri adım attığında ayrılma fiyatı olarak 1,12 milyar dolarlık bir ziyana uğrayacak. Hem Nvidia’nın hem de Arm’ın sahibi SoftBank’ın, muahede için kamuya bağlı hareket ettiğini söyleyen Bloomberg, net bir kararın şimdi verilmediğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu