BilimTeknoloji

Nikola, birinci Nikola Tre elektrikli tırlarının teslimatını yaptı

Tesla’ya rakip olarak ismini duyuran Amerika merkezli Nikola, birinci seri üretim Nikola Tre elektrikli tırlarını Total Transportation Services Inc. şirketine teslim etti. Kaç adet olduğu konusunda bir bilgi paylaşılmadı fakat şirketin basın servisine bakılırsa iki araçtan bahsediyoruz.

Üretim bandından çıkan birinci elektrikli tırların Los Angeles ve Long Beach limanlarında kullanılması planlanıyor. TTSI önümüzdeki haftalarda testlere başlayacak. Pilot projenin başarılı bir formda tamamlanması durumunda iki şirket ortasındaki iş birliğinin kapsamı daha da genişleyecek.

İki yılda 100 sıfır emisyonlu tır muahedesi

Nikola iki yıl içinde TTSI firmasına 100 adet sıfır emisyonlu tır (2022’de 30 elektrikli ve 2023’te 70 hidrojen yakıt hücreli) teslimatı yapmayı planlıyor. Fakat bu muahede yalnızca testlerin istenildiği üzere sonuç vermesine değil TTSI’nın devlet fonu alabilmesine de bağlı.

Teslimatı yapılan Nikola Tre, tek şarjla 563 kilometre yol katedebiliyor. Şirketin resmi web sitesindeki datalara nazaran elektrikli tırda 645 beygir güç üreten bir motor ünitesi var. Ayrıyeten azamî 121 km/s sürate çıkabildiğini de belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu