İnternet

Netflix, “her hafta en az 1 yeni film” yayınlama gayesini rafa kaldırıyor. Yeni amaç ise…

Son iki yıldır her hafta en az bir sinema yayınlayan Netflix, 2023 yılında birtakım değişiklikler yapabilir. Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, akış devi sinema kısmını tekrar yapılandırıyor ve genel olarak daha az sinema yayınlayacak.

Netflix, bütçesi 30 milyon dolar yahut daha az olan küçük projeler üzerinde çalışan takımını ve imali 30 milyon ila 80 milyon dolar ortasında değişen orta bütçeli sinemalar üreten takımını birleştiriyor. Tekrar yapılanma, “bir avuç” işten çıkarmaya (şirket belli bir sayı belirtmiyor) sebep olacak ve iki değerli yöneticinin ayrılmasıyla sonuçlanacak. Tiger King üzere belgeselleri ve küçük bütçeli sinemaları yöneten Lisa Nishimura ve sinemalardan sorumlu Lider Yardımcısı Ian Bricke, on yıldan uzun bir müddet sonra şirketteki pozisyonlarından ayrılıyor.

Bloomberg’in belirttiği üzere Netflix, stüdyolar sinemalarını şirkete lisanslamak yerine kendi akış hizmetlerini oluşturmaya başlamasının akabinde sinema geliştirme uğraşlarını artırdı. Netflix’in küçük ve orta bütçeli sinemalar üzerinde çalışan ünitelerine ek olarak, büyük bütçeli projeler geliştiren bir kısmı daha bulunuyor. Bu kısmın de tekrar yapılanmadan etkilenip etkilenmeyeceği şimdi muhakkak değil.

Netflix’in daha evvel yayınladığı çok sayıda sinemaya karşın, bunların yalnızda çok az ölçüsü övgüler kazanarak milyonlarca saatlik yayına ulaştı yahut en büyük gişe rekorları kıran sinemalardan kimilerinin elde ettiği cinsten bir kültürel tesir yarattı. Şirketin Top 10 sayfasına nazaran 2021 ve 2022’de en çok izlenen sinemaları ortasında Red Notice, Don’t Look Up ve Glass Onion: A Knives Out Mystery yer alıyor.

Çok sinema yerine daha az sayıda kaliteli film

Söylenilene nazaran Netflix Sinema yöneticisi Scott Stuber, daha yüksek kaliteli projeler üretmek maksadıyla hizmetin piyasaya sürdüğü sinema sayısını bu yıl azaltmaya karar verdiği bildiriliyor.

Stuber, bu değişiklik nedeniyle kaç kişinin işini kaybettiğini söylemedi, lakin sayıların geçtiğimiz yıl şirkette meydana gelen işten çıkarmalardan daha az olması bekleniyor. Netflix, işten çıkarmaları sinema, TV ve cümbüş alanındaki rakiplerinin birçoklarından evvel gerçekleştirmişti. HBO ve HBO Max, Ağustos ayında daha büyük bir Warner Bros. Discovery yine yapılandırmasının modülü olarak birtakım üretim takımı üyeleri ile yollarını ayırmak zorunda kalırken, Disney geçtiğimiz günlerde medya ve dağıtımla ilgili olanlar da dahil olmak üzere 7.000 çalışanı işten çıkardığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu