Mobil

Neden iOS yerine Android tercih etmelisiniz?

İşletim sistemlerinin birbirlerine nazaran avantajları ve dezavantajı olan pek çok bahis bulunuyor. Ama Android, uzun bir müddettir pazarın büyük çoğunluğunu hakimiyeti altına almış durumda. Pekala kullanıcılar neden bu kadar seviyor ve siz neden iOS yerine Android tercih etmelisiniz?

iOS yerine Android almak için 10 sebep!

  • Her bütçeye hitap eden aygıtlar
  • Ferdileştirme
  • Multitasking/ Çoklu vazife takviyesi
  • Launcher
  • Özel ROM’lar
  • Google Asistan
  • Daha fazla fiyatsız uygulama ve oyun
  • USB type C
  • Kulaklık Jakı
  • Artırılabilir bellek

Her bütçeye hitap eden aygıtlar

Android aygıtların iPhone’lara nazaran en büyük avantajı elbet fiyatları olacaktır. Piyasada çok fazla marka ve eser olduğu için bütçeniz ne kadar olursa olsun, giriş, orta ve üst segment aygıtlar ortasında size uygun olanı bulabilirsiniz. Hatta birden fazla marka, hayli yakın fiyat aralıklarıyla rekabet içerisinde bulunuyor. Münasebetiyle birden fazla seçeneğiniz olacaktır.

Ferdileştirme

Android’in güçlü noktalarından biri her vakit müsaade verdiği şahsileştirme seviyesi olmuştur. Apple, daha homojen bir yazılım ve donanım tecrübesi sağlamak için varsayılan uygulamaların denetimini elinde tutarken Android, kendi şahsileştirme seviyenizi seçmenize imkan tanır. Bu sayede, canlı duvar kağıtları üzere kolay şeylerden alternatif klavyelere ve özel ROM kurulumlarına kadar istediğinizi yapabilirsiniz.

Multitasking/ çoklu vazife takviyesi

Google, Android üzerinde misyonlara erişim biçiminde yıllar içerisinde epey değerli kimi değişiklikler yaptı. Bu sayede akıllı telefonunuzda ekranı bölebilir ve iki uygulamayı tıpkı anda kullanabilirsiniz. Örneğin, bir YouTube görüntüsü izliyorken birebir anda WhatsApp iletilerinize yanıt verebilirsiniz.

Aslında Apple’da iOS işletim sistemlerinde emsal bir özelliği kullanıma sundu. Ancak iPadOS’da olduğu üzere desteklenen uygulama sayısı yüksek değil. Hasebiyle bu noktada, yıllardır bu sistem üzerinde çalışan Android bir adım öne geçiyor.

Launcher

Launcher dayanağı, birtakım Android kullanıcılarının vazgeçilmez tercih sebebi olabilir. Zira aygıtınızın, Apk yahut Play Store üzerinde bulunan uygulamalardan tercih ederek istediğiniz üzere görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ana ekrandan menülere, hatta simgelere kadar pek çok şeyi istediğiniz üzere değiştirebilirsiniz. Örneğin, aygıtınızda Windows 10 yüklüymüş üzere kullanabilirsiniz. Ya da yalnızca kullandığınız bir kaç uygulamayı ön plana çıkararak en yüksek düzeyde sadeliğe ulaşabilirsiniz.

Özel ROM’lar

Android’in iOS’tan daha âlâ olmasının bir öbür nedeni de isterseniz aygıtınızla birlikte gelen yazılımı özel bir ROM ile değiştirebilmenizdir. Bu aslında yeni bir işletim sistemi kurmaktır ve birçok Android kullanıcısı bunu, üreticilerin Android platformunun en son sürümüne yükseltme konusunda yavaş olması yahut dayanağı bırakması nedeniyle tercih edebiliyor.

Google Asistan

Google, asistan hizmetini iOS uygulamasına entegre etmiş olsa da sadece Android’de kullanabileceğiniz kimi özellikler sunuyor. Siri ile kıyaslandığında iki tarafında kendi avantajları olduğunu görüyoruz. Lakin Google Asistan’ın hem kullanımının daha kolay olduğu hem de bir sürecin sonunda ortaya çıkanların kullanıcının isteğine daha yakın olduğu konusunda genel bir kanaat mevcut.

Daha fazla fiyatsız uygulama ve oyun

Google, kendi mağazasındaki uygulamalar konusunda Apple’dan daha az kısıtlayıcıdır. Ayrıyeten, uygulama ve oyun sayısı ile birlikte, fiyatsız içerik sayısı da daha fazla. Bununla birlikte, Android, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemenize de imkan sağlıyor.

Hasebiyle, Play Store kullanmadan da Apk formunda pek çok oyun ve uygulamayı bulabilirsiniz. Ancak Apple, şayet mağazasından bir uygulamayı kaldırmışsa, bir daha yükleme şansınzı olmayacaktır.

USB type C

Android dünyası, bir müddet evvel USB-C’ye geçmeye başladı. Birinci evvel amiral gemisi modellerinde gördüğümüz bu yenilik, girişten üst segmente kadar tüm aygıtlar için bir standart haline geldi. Hatta Microsoft’tan Apple’a kadar pek çok üretici, tablet ve bilgisayarlarında bile Type-C girişini ve adaptörlerini kullanmaya başladı.

USB Type-C’nin beraberinde getirdiği pek çok yenilik ve geliştirme bulunuyor. Örneğin işlemcisi ve adaptörü tarafından desteklenen birtakım Android aygıtlar, sadece 15 dakika içerisinde bataryanızı büsbütün doldurabiliyor. Buna ek olarak, data transfer suratı konusunda da rakip tanımıyor.

Kulaklık Jakı

Günümüzde pek çok akıllı telefon üreticisi akıllı telefonlarından 3.5 mm Jak girişini kaldırdı. Bu, aslında Apple’ın iPhone 7 serisiyle birlikte, AirPods satabilmek için yaptığı bir atak olarak değerlendiriliyordu. Dünyada satılan toplam AirPods sayısı göz önüne alındığında başarılı da olduğunu söyleyebiliriz. Lakin hala direnen ve giriş, orta ya da üst segmend dinlemeden kulaklık jakına yer veren üreticiler mevcut.

Artırılabilir bellek

Android telefonların neredeyse tamamı, SD kart girişiyle birlikte geliyor. Münasebetiyle, aygıtın hafızası kaç olursa olsun, dilediğiniz vakit, desteklediği oranda bir hafıza kartı takarak (örneğin Samsung 1TB’a kadar destekliyor) akıllı telefonunuzun hafızasını artırabilirsiniz.

Öte yandan Apple, düşük süratli hafıza kartı kullanımının aygıtın performansını düşürebileceğini öne sürerek iPhone’larına birinci çıktığı günden beri artırılabilir hafıza takviyesi sunmuyor. Bunun yerine yüksek bir meblağ ödeyerek daha yüksek depolama alanı sunan aygıtları almanız yahut bulut sistemine üye olmanız için ısrar ediyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu