Mobil

Neden Android yerine iOS tercih etmelisiniz?

Pek çok kişi, iOS işletim sistemini kullanan iPhone’ları, Android‘li aygıtlara tercih ediyor. Her işletim sistemi kıyaslamasında olduğu üzere, burada da birtakım avantajlar ve dezavantajlar kelam konusu. Lakin biz, neden Android yerine iOS tercih etmelisiniz sorusunun yanıtına odaklanıyoruz. İşte nedeni…

Neden Android yerine iOS alınır?

  • Apple ekosistemi
  • FaceID
  • Yazılım dayanağı
  • Kullanım kolaylığı
  • Yazılım optimizasyonu
  • iPhone’lar artık öbür telefonlardan daha kıymetli değil
  • Sistem yanlışları yahut ek yazılım olmaması
  • Direkt müşteri takviyesi
  • FaceTime ve iMessage

Apple ekosistemi

Öncelikle ekosistemi oluşturabilmek için en az iki adet akıllı aygıta gereksiniminiz var. Daha sonra bu aygıtların yanında Watch, Pencil ve AirPods üzere eserleri eklemek büsbütün size kalmış. Çünkü ek çok kullanıcı için bir Apple eseri, örneğin bir Apple Watch yahut bir Pencil, tek başına bir mana söz etmiyor. Bu eserler aslında daha büyük bir sistemin çalışmasını sağlayan modüllerden sadece biri oluyor.

Tüm Apple aygıtlarına sahip olduğunuzu varsayalım. iPhone üzerinde bulduğunuz bir makaleyi çok kolay bir halde AirDrop ile iPad’e aktarabilir, iPad üzerinde işlerinizi tamamlayıp iPhone’a yahut MacBook’a geri aktarabilirsiniz.

Bu süreçte siz çalışmanıza devam ederken bir davet geldiğinde cevaplamak için tablet, telefon, bilgisayar hatta saatinizi kullanabilir ve sesi istediğiniz aygıttan bluetooth kulaklığınıza aktarabilirsiniz. Bu, aslında ekosistem kullanımı için verilebilecek en kolay örnektir. Zira, çok daha karmaşık işleri ahenk içerisinde yapmanıza imkan sağlıyor.

Face ID

Face ID birinci tanıtıldığında, Touch ID’yi kolay kullanımından ötürü seven pek çok kullanıcı hayal kırıklığına uğramıştı. Lakin birinci başta kullanması daha sıkıntı üzere duruyor olsa da, heyetim kısmını geçtikten sonra fikirler değişmeye başladı. Zira tek yapmanız gereken ekrana bakmak. Geri kalan tüm işi telefon sizin için gerçekleştirecek.

Şu an Android tarafında bu özelliğe birebir rakip olacak donanımsal bir teknoloji bulunmuyor. Huawei, Mate 30 aygıtıyla hoş bir denemede bulunmuş olsa da, daha sonrasında ekran altı parmak izi teknolojisine geri döndü. Hasebiyle pek çok marka, yüz tanıma teknolojisini sırf yazılımsal olarak kullanıcılarına sunuyor.

Yazılım dayanağı

Apple, telefonlarını şimdiki tutma konusunda listede başı çekiyor. Şayet son çıkan iPhone modelini aldıysanız, en az 5 yıl boyunca çıkacak olan tüm yazılım ve güvenlik güncellemelerini alabilirsiniz. Üstelik yeni güncelleme geldiğinde,tüm iPhone kullanıcıları bu güncellemeyi tıpkı anda alır ve aygıtlarına yükleyebilir.

Bununla birlikte, pek çok Android şirketi her yıl daha fazla güncelleme vadediyor. Fakat üretici firma tarafından akıllı aygıtınızın yeni güncellemeyi alacağı söylenmiş olsa bile, tüm aygıtlara birebir anda verilmediği için ne vakit geleceğini bilemiyorsunuz.

Kullanım kolaylığı

Android işletim sisteminin arayüzü aslında epeyce sade ve nispeten kullanımı kolay. Ancak pek çok üretici, aygıtlara kendi arayüzlerini yükleyerek satışa sunuyor. Bu yüzden akıllı telefonu kutusundan çıkardığınızda, içerisinde hiç bir vakit kullanmayacağınız gereksiz bir sürü uygulama karşınıza çıkabiliyor.

iOS işletim sisteminde ise kullanıcılar aygıtları aldıktan sonra şayet varsa hesapları ile giriş yaparak, yoksa da yeni bir hesap açarak aygıtı kullanmaya başlıyor. İstedikleri uygulamaları App Store’dan indirip, ana sayfa sistemlerini ve art plan fotoğraflarını ayarladıktan sonra uzun bir müddet öbür bir değişime gitmeden bu halde kullanabiliyor.

iPhone’lar artık eskisi kadar değerli değil

Apple, birinci kuşak iPhone modelini tanıttığı günden beri, telefon fiyatları rakiplerinin daima üzerinde oldu. Lakin son bir kaç yıldır, Android akıllı telefon üreticileri, çok sayıda giriş, orta ve üst segment aygıt üreterek bu sistemi biraz değiştirdi.

Giriş ve orta segment modellerle kullanıcıların alım gücüne hitap eden markalar, kimi üst segment aygıtlarını itibar eseri olarak tanıtıyorlar ve fiyatlarını, iPhone’lar ile birebir ya da daha üstte tutuyorlar. Bu duruma örnek olarak 120 watt süratli şarj olan, 108 Megapiksel fotoğraf çeken ve 8K görüntü kaydı yapan aygıtlar verilebilir.

Direkt müşteri takviyesi

Apple’ın donanımsal yahut yazılımsal rastgele bir sorun yaşadığımızda direkt irtibata geçip bu hususta takviye alabileceğimiz bir Müşteri Dayanak Hizmeti‘nin bulunması, kullanıcılar tarafından epeyce seviliyor.

Günümüzde pek çok marka bu hususta kullanıcılardan gelen bir talep olduğunun farkında oldukları için benzeri hizmetleri sunmaya çalışıyorlar. Lakin bu işe uzun müddet evvel başlayan Apple bu mevzuda en yeterliler ortasında.

FaceTime ve iMessage

FaceTime ve iMessage’dan bahsetmeden bu mevzuyu tamamlayamazdık. Bu iki uygulamanın da Android tarafında pek çok kaliteli alternatifi var. Lakin hiç birinin entegrasyonu bu uygulamalar kadar âlâ değil.

Bir telefon görüşmesi yapıyor yahut mesajlaşıyorken, karşınızdaki bireyle manzaralı konuşmak için tek yapmanız gereken ekranda bulunan FaceTime butonuna basmak olacaktır. Akabinde görüşme kesilmeden manzaralı sohbet başlayacaktır.

iMessage‘dabenzer bi formda işliyor. Uygulama, SMS mesajlaşmasının yerini alabildiği üzere, pek çok kullanıcı Whatsapp ve Telegram‘ınbile yerini alabileceğini söylüyor. Lakin şunu unutmamak gerek, şimdilik bu uygulamalar sadece iOS aygıtlar ortasında görüşmeler yapmamıza imkan sağlıyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu