Bilim

NASA, Perseverance’nin bu yıl çektiği en yeterli imajları paylaştı

NASA, Mars gezgini Perseverance’yi Şubat ayında başarılı bir formda gezegene indirmeyi başardı. Bu son derece gelişmiş ve sofistike araç yeni meskeninin harikulâde fotoğraflarını ve görüntülerini bizlerle paylaşıyor. Bu hafta da uzay ajansı, çevrimiçi olarak görüntüleyenlerin en çok beğendiklerini bir görüntü halinde paylaştı.

NASA, Perseverance’nin en çok beğenilenlerini yayınladı

NASA, Perseverance’in resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Mars’ın en çok beğenilen fotoğraflarını bir görüntü halinde paylaştı ve şunları söyledi:

Taş toplama tutkum lakin fotoğraf sevgimle eşleşiyor. Her hafta en sevdiğiniz yeni fotoğrafları oyladığınız için teşekkürler. Daha fazlasının gelmesini dört gözle bekliyoruz!

Görüntüdeki birinci manzara biraz iç karartıcı görünüyor ancak içlerinde katiyetle en kıymetlisinin o olduğu söyleniyor. Zira Perseverance, Mars yüzeyine indikten kısa bir müddet sonra bu fotoğrafı NASA’ya geri gönderdi. Bu sayede vazife grubuna inançlı varışının birinci görsel ispatını verirken birebir vakitte irtibat kanallarının bütünlüğünü doğruladı.

Mars misyonunu izleyenler ortasında tanınan olan öbür fotoğraflar pek çok çorak araziyi, çeşitli kaya oluşumlarını gösteriyor. Bunların içerisinde en popüleriyse NASA’nın Nisan ayında gerçekleştirdiği ve öbür bir gezegende uçan birinci helikopter olarak tarihe geçen küçük helikopteri Ingenuity’yi gösteriyor.

Buna ek olarak, Perseverance’ın kaya örneklerinin toplanması için yaptığı sondaj keşiflerinin delillerini da görüyoruz. Daha sonra bu malzemeler, uzak gezegende bir vakitler mikrobiyal ömrün var olup olmadığını doğrulayabilecek bilimsel tahlil için Dünya’ya taşınacak.

Perseverance, her biri farklı yeteneklere sahip çok çeşitli kameralarla donatılmış teknoloji mükemmeli bir eserdir. Burada gördüğümüz fotoğrafların birçok, gezicinin panoramik renkli fotoğraflar ve görünümün 3D imgelerinin yanı sıra yüksek çözünürlüklü görüntü çekebilen Mastcam-Z aygıtı tarafından çekiliyor. Ayrıyeten görüntü içerisinde bulunmayan bir çok manzarayı de NASA’nın web sitesinden görüntüleyebilirsiniz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu