Bilim

NASA, Megarocket fırlatmasını erteledi!

NASA, yanılgılı çalışan bir motor bilgisayarı sebebiyle dünyanın en güçlü roketi olması planlanan Uzay Fırlatma Sistemi’nin açılış aktifliğinin ve fırlatmanın planlandığı üzere Şubat 2022’de gerçekleşmeyeceğini söyledi. Sorunun uzay mekiğine kadar uzanan dört RS-25 motorundan birinde bulunan bilgisayarda meydana geldiği bilgisi paylaşıldı.

NASA’da işler aksıyor

Orion yahut resmi adıyla Orion Çok Hedefli Mürettebat Aracı NASA’nın çok hedefli uzay seyahatleri için tasarladığı 74 bin pound (33.5 metrik ton) tartısındaki en büyük ve son teknoloji aracıdır. Bu mekiğin, alçak Dünya yörüngesi (LEO) ötesindeki maksatlara dört astronotluk bir takımı taşıması amaçlanıyor.

Uzaya Fırlatma Sistemini başlatmak için NASA tarafından geliştirilmekte olan Orion’un asli misyonu Mars, asteroitler ve insani keşfi kolaylaştırmak. Olağan gerekli durumlarda Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun mürettebatını yahut gereçlerini de nakletmek için kullanılabilecek.

Şu anda NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki araç montaj binası içinde entegre testlerinden geçiriliyor. Başarılı bir sonuç alınması halinde Artemis 1’in Ay’a gidiş ve dönüş misyonunda kullanılacak gerçek bir fırlatmaya yer hazırlayacaktı.

NASA, yaklaşmakta olan Ay misyonları için 332 fit yüksekliğindeki (101 metrelik) roketi kullanmayı planlıyor. Ama son testte karşılaşılan yanılgı, bu projenin gerçek hayattaki işleyişini göreceğimiz tarihin ertelenmesine sebep oldu. Fakat bekleyişin çok uzun olmayacağı söyleniyor.

Tamamlandığında dünyanın en güçlü roketi olacağı söyleniyor. Lakin muhtemelen SpaceX, bu başarıyı önümüzdeki yıl birinci defa fırlatılması planlanan Starship ile birlikte NASA’nın ellerinden alacak. Yeniden de uzay ajansı bu roketle birlikte bir defa daha ismini tarihe yazdırmayı başaracak.

NASA, entegre testi yürütürken, çekirdek kademe olan Orion’un ve iki güçlendirici roketin yer sistemleriyle düzgün bir biçimde irtibat kurmasını sağlıyor. Bu kademenin yakın tarihli bir güç testi sırasında mühendisler, RS-25 motor uçuş kontrolörü ile ilgili bir sorun tespit etti. Ajans bu sorunu şu biçimde tanımladı:

Uçuş kontrolörü, her RS-25 motoru için beyin olarak çalışır. Motorun hassas denetiminin yanı sıra dahili sıhhat teşhisi sağlamak için SLS roketi ile bağlantı kurar. Her kontrolör iki kanalla donatılmıştır. Böylelikle kalkış yahut çıkış sırasında kanallardan birinde bir sorun çıkması durumunda yedeği bulunuyor. Son testte, dördüncü motordaki kontrolörün B kanalı daima olarak güç sağlayamadı.

Aslında Aerojet Rocketdyne RS-25 motorları, uzay mekiği programından ödünç alındı. Ama ek güç sağlaması için üzerinde kimi geliştirmeler yapıldı. Mühendisler, sorunu tespit ettikten sonra incelemeler yaptılar ve düzeltme çalışmalarına başladılar. Lakin nihayetinde problemli motor denetim aygıtını değiştirmeye karar verdiler.

Bunun üzerine NASA, roketin tam fonksiyonel bir hale geldiğini söyledi. Lakin mühendisler sıkıntılı kesim üzerinde çalışmaya ve kaynağını anlamaya çalışacaklar. Uzay ajansı artık Mart ve Nisan aylarında fırlatma günlerini gözden geçiriyor. Artemis 1 vazife yöneticisi Mike Sarafin tarafından Ekim ayında açıklanan vakit çizelgeleri geçerli kalırsa, belirtilen vakitte gerçekleştirilecek.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu