Teknoloji

Muahede imzalandı: Elon Musk’ın dev roketi Starship, Ay’a “SUV” taşıyacak

Yeni kuşak roketi Starship şimdi fırlatılmamış olsa da, bu durum SpaceX’in Starship uçuşları için rezervasyon almasını engellemiyor. Cuma günü Astrolab isimli bir teşebbüs, Elon Musk’ın özel uzay şirketiyle kısa mühlet evvel bir mutabakat imzaladığını ve 2026 ortalarında fırlatılabilecek mürettebatsız bir Starship kargo görevinde yer ayırdığını açıkladı.

Astrolab CEO’su Jaret Matthews The New York Times’a yaptığı açıklamada, “Bu SpaceX’in Ay yüzeyine yaptığı birinci ticari kargo sözleşmesi” dedi ve şirketinin uçuşa dahil olan birkaç müşteriden biri olduğunu kelamlarına ekledi.

  • Elon Musk’ın Starship’i Nedir? Neyi Amaçlıyor?

Astrolab, Ay yüzeyinde ekipman, gereç ve insan taşıyacağını umduğu bir araç inşa ediyor. Esnek Lojistik ve Keşif (FLEX) gezgini yaklaşık bir Jeep Wrangler büyüklüğünde ve NASA’nın Mars’taki Perseverance gezgininden biraz daha büyük. Ayrıyeten kargo taşımaya yardımcı olmak için robotik bir kola sahip ve saatte 15 mile kadar yol alabiliyor. Ayrıyeten FLEX 2 astronot taşıyabiliyor.

Astrolab, FLEX’in Ay yüzeyinde seyahat eden en büyük gezgin olacağını tez ediyor. Matthews, The Times’a Astrolab’ın 2026 Starship misyonu sırasında kargo taşımak için bu gezgini kullanmayı bekleyen müşterileri olduğunu söyledi. Matthews, geleceğe bakıldığında FLEX’in Ay’da ve ötesinde kalıcı bir insan varlığı oluşturulmasına yardımcı olabileceğini de kelamlarına ekliyor: “Nihayetinde amacımız hem Ay’da hem de Mars’ta bir gezici filosuna sahip olmak ve sahiden de bu araçları Dünya dışı iktisat için katalizör olarak görüyorum.”

Bu ortada Spaceship’in birinci test fırlatmasının bu ay içinde yapılabileceği de gelen haberler ortasında…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu