BilimTeknoloji

Motorin, akaryakıt ve LPG’de indirim bekleyenlere berbat haber

Kurdaki yükseliş akaryakıt fiyatlarını da vurdu. Birbiri gerisine yapılan artırımlarla akaryakıt ve motorin 11 TL’yi, LPG ise 9 TL’yi geçti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası düşen kur, vatandaşta indirim beklentisi oluşturdu.

İndirim pompaya yansımayacak, ÖTV’ye eklenecek

Yaşanan gelişme sonrası akaryakıt ve motorinde 2 lira, LPG’de ise 1,10 TL indirim bekleniyordu. Lakin bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı’na nazaran bu indirim pompaya yansımayacak, ÖTV fiyatına eklenecek.

Karara nazaran, akaryakıt eserlerinde ÖTV, eserlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış meblağı kadar artırılacak. Söz konusu artışlar hiçbir biçimde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV meblağlarını geçmeyecek.  Belirlenen ÖTV matrahına ulaşılana kadar pompaya indirim yansımayacak.

2 Nisan 2020’de akaryakıtta ÖTV limitleri akaryakıtta 2,53 TL, motorinde 2,05 TL ve LPG’de 1 TL olarak belirlenmişti. Bu durumda, indirim için kalan ÖTV marjı akaryakıtta 2,53 TL, motorinde 2,05 TL ve LPG’de 1 TL oluyor. Yani beklenen indirimler sadece LPG’de 10 kuruş olarak pompaya yansıyacak.

Uygulama, belirlenecek ÖTV fiyatları her bir mal prestijiyle 2 Nisan 2020 tarihinde uygulanan ÖTV fiyatlarına ulaştığında, bu meblağlara ulaşan her bir mal bakımından yürürlükten kalkmış sayılacak.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ÖTV’den otomatik bir halde karşılanması suretiyle akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik sistem olarak tanımlanan ve 2019 yine uygulamaya konulan eşel taşınabilir sistemi nedeniyle akaryakıt eserlerinde ÖTV oranı, artan fiyatlar nedeniyle sıfırlanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu