BilimTeknoloji

Mixergy termosifonları güç depolayıcı haline getiriyor

Yenilenebilir kaynaklara geçmek hem her ülkenin iktisadına önemli katkı sağlamakta hem de dünyayı karbon salınımından korumakta. Lakin bu bahisteki en yeşil tahlillerden olan rüzgar ve güneş ne yazık ki hiç stabil kaynaklar değil. Hatta ülkemizdeki hidro kaynaklar bile su kıtlığından vakit zaman çalışmamakta.

Elektrik de anında tüketilmesi gereken bir çıktı olduğundan burada çelişkiler taşıyan önemli bir zorluk başlıyor. Güç temin eden şebekeler mecburen muhtaçlık durumunda anında devreye girebilen doğalgaz santrallerine ya da daha berbatı kömür santrallerine mecbur kalıyor.

Güç depolama tesisleri ise hala çok kıymetli ve ekonomik getirisi az olduğundan çok kullanılamayn bir tahlil durumunda. Mixergy ise buna çok kolay bir tahlil sunmuş olabilir.

Firma, konutlarımızda de sıkça kendine yer bulan termosifonun çok daha ekonomiği ve birebir vakitte çevrecisi olmayı başarmış bir eser ortaya koyuyor. İngiltere’de satılan bu tahlilin çalışma prensibi şebekenin saatlik fiyat vermesinden yararlanıyor. İngiltere, yenilebilir güç kaynaklarının dengesizliğinden ötürü saatlik negatif fiyat bile verebilen bir ülke durumunda. Yani elektrik tükettiğiniz için üstüne para bile alıyorsunuz.

Bunu farkeden Mixergy, akıllı bir sistem yaparak ve suyu üstten ısıtarak fevkalade bir tahlil geliştirmiş. Üstte duran sıcak suyun alttaki soğuk suyla karışmadığı prensibini kullanarak ısıtmayı üstten yapmakta ve tankın yalnızca bir kısmını yalnızca sıcak suyla doldurabilmekte. Böylelikle gücün düşük olduğu yahut negatif olduğu saatlerde tüketerek gün içersinde kullanacağınız suyu hazır tutabiliyor.

Teknolojik olsun diye bunu varsayım eden bir yapay zeka özelliğine, telefon üzerinden ne kadar suyun olduğunu belirten bir uygulamaya ve Alexa, Google Asistan dayanaklarına sahip. Kolay üzere görünse de ülke çapında on binlerce hanede yahut iş yerinde kullanıldığı senaryoda şebeke ve ülke için çok önemli bir güç depolama imkanı sunulmuş oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu