Oyun

Minecraft kullanıcılarına berbat haber: Profiliniz silinebilir!

Minecraft: Java Edition sürümü için tartışma yaratan bir karar alındı. 2014 yılında teknoloji devi Microsoft’a satılan Minecraft, o tarihten beri Mojang hesabı aracılığıyla oynanabiliyor. Oyunun konsoldaki ismi ve Windows Store sürümü olan Minecraft: Bedrock Edition ise oynamak için Microsoft hesabı gerektiriyor.

Geliştirici Mojang Studios, 2020 yılında yaptığı açıklamayla iki sürüm ortasındaki hesap ayrımının kalkacağını duyurmuştu. Bu bağlamda Minecraft’ın Java Edition versiyonunda Mojang hesabı periyodunun biteceğini ve bunun yerine Microsoft hesabına geçileceğini söylemişti. Birtakım kullanıcıların reaksiyonla karşıladığı bu geçiş başlıyor.

Minecraft: Java Edition, Microsoft hesabı gerektirecek

Mojang Studios, 10 Mart’tan itibaren Minecraft: Java Edition sürümünün yalnızca Microsoft hesabıyla çalışacağını açıkladı. 2021 yılında milyonlarca kullanıcının Mojang hesabını Microsoft’a istekli olarak taşıdığını tabir eden şirket, oyunculara verilen müddetin sonuna gelindiğini ve artık Microsoft hesabının zarurî olacağını belirtti.

Şirket bahisle alakalı blog paylaşımında, kelam konusu değişikliğin sebebini de açıkladı. “Microsoft hesabına geçmediğiniz sürece Minecraft: Java Edition oynayamayacaksınız.” tabirini kullanan Mojang Studios, bunu herkesin inançlı bir oyun tecrübesinden yararlanmasını sağlamak için yaptıkları bilgisini paylaştı.

Yapılan açıklamaya nazaran, Mojang hesabı Microsoft’a dakikalar içinde taşınabilecek ve şirket geçiş sürecinde kullanıcılardan rastgele bir ek fiyat talep etmeyecek. Minecraft Launcher ve Minecraft web sitesinde yer alan ‘hesabı taşı’ butonu aracılığıyla Mojang – Microsoft entegrasyonu çarçabuk başlatılabilecek.

Geçiş sürecini tamamlayan kullanıcılara, karakterlerinde kullanabilecekleri fiyatsız bir pelerin ikram edilecek. Ayrıyeten Minecraft: Java Edition oyunundaki mevcut Mojang hesabı bilgileri silinmeyecek. Oyuncuların kullanıcı ismi, ilerleme durumu, kreasyonları ve görünümleri olduğu üzere Microsoft’a kayıpsız aktarılacak.

Microsoft hesabının Minecraft’ta mecburî olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu