Teknoloji

Meta’nın akıllı saatlerinin patentleri ortaya çıktı!

Meta, bünyesinde Facebook, WhatsApp ve Instagram üzere tanınan toplumsal medya platformlarını barındırıyor. Şirket, toplumsal medyanın yanında sanal dünyalara (metaverse) ve teknolojik aletlere de ehemmiyet veriyor ve bu alanlarda çalışmalarda bulunuyor.

Şirketin uzun vakittir yeni bir akıllı saat üzerinde çalıştığına dair tezler vardı. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan savlarda akıllı saatin üzerinden kameraların olacağı söyleniyordu. Ortaya çıkan yeni patentlerle birlikte savların doğruluğu ortaya çıktı.

Meta, kameraya sahip akıllı saatler üzerinde çalışıyor!

Yeni ortaya çıkan patentlerle birlikte Meta’nın yeni akıllı saatlerinin dizaynları ortaya çıktı. Patentlere baktığımızda bizleri 2 adet patent karşılıyor. Bu patentlerden biri Apple Watch dizaynına emsal bir yapıya ve 1 adet kameraya sahip modele, oburu ise Samsung Galaxy Watch ile misal dizayna sahip ve 3 adet kamera içeren akıllı saat modeline ilişkin.

Bu patentlerin tarihine baktığımız patentler için 24 Haziran 2021 tarihinde başvurulduğunu görüyoruz. Patentler WIPO tarafından 13 Ocak 2022 tarihinde onaylandı ve yayınlandı. Birinci görülen patentte bizleri 1 adet kamera karşılıyor. Bunun yanı sıra 1. patentte ayrılabilir ekran özelliği sunuluyor. Bu özellik sayesinde kameranın açısını değiştirebilmek için ekranın tarafını değiştirebileceksiniz.

2. patentte ise bizleri 3 adet kamera sensörü karşılıyor. Bu kameraların hepsi ekranın üzerinde yer alıyor. Genel olarak iki akıllı saatte de kalp atış suratı sensörü, hareket sensörleri ve aktivite tanıma sensörleri bulunuyor. Bu akıllı saatlerde kullanılacak kameraların hangi teknolojilere sahip olacakları ya da hangi çözünürlüğe sahip olacakları şimdi belirli değil.

Yeni akıllı saatlerin Meta tarafından 2022 yılının içerisinde tanıtılması bekleniyor. Şimdi yeni akıllı saatlerin fiyatlarıyla ilgili bir bilgi bulunmuyor. Pekala, sizin fikirleriniz neler? Sizce bir akıllı saatte kamera bulunmalı mı? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıya yazmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu