BilimTeknoloji

Meslek liselilerin düşük maliyetle ürettiği yerli test kiti kullanıma hazır

Bursa’da iki meslek lisesinin kendi imkanlarıyla geliştirdiği Covid-19 antijen test kiti kullanıma hazır hale geldi. BRS-CA ismi verilen test kitinin marka tescil çalışmaları sürüyor.

BRS-CA antijen test kiti Bursa M. Kemal Coşkunöz Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ve Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi (OİBMTAL) tarafından geliştirildi. Test kiti 5-15 dakika içerisinde sonuç veriyor. Kullanımı kolay olduğu için öğrenciler öbür birine muhtaçlık duymadan test kitini kendileri uygulayabiliyor.

Düşük maliyetle üretiliyor

Öğrenciler ve öğretmenler tarafından geliştirilen BRS-CA test kitleri, piyasadaki eş kıymetlerinin 3’te 1 maliyetine üretiliyor. Piyasadaki test kitleri 3 dolar düzeyinde maliyete sahipken bu test kiti yaklaşık 1 dolara üretiliyor. Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Gür, düşük maliyetin münasebeti olarak, “Bunun sebebi okullarımızda kullanılan enjeksiyon aygıtlarımız ile kendi yaptığımız kalıplarımız. Her şeyi yepyeni ve yerli olarak üretiyoruz. Her şeyi kendimiz ürettiğimiz için maliyetlerimizi minimize ettik. Tükürük hunisi, solüsyon tüpü ve test kasetlerini de kendimiz üretiyoruz.” dedi.

Seri üretime geçildiğinde evvel ayda 5 milyon adet üretim yapılacak. Kimi modüllerin seri üretimini yapacak makinenin öğretmenler tarafından geliştirme çalışmaları başladı. Çin’de 250 bin dolara üretilen makineyi öğretmenler 60 bin dolara imal edecek. Bu makinenin üretiminin akabinde üretim kapasitesi aylık 10 milyon adet kapasiteye ulaşacak.

Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Serkan Gür, meslek lisesi öğrencilerinin ürettiği test kitlerine bilhassa Almanya’dan ağır ilgi olduğunu belirterek “Çeşitli firmalar bize ulaştı. Önümüzdeki günlerde bilhassa Almanya için süratli antijen test kitlerinin plastik malzemelerini üretmeye başlayacağız. Türkiye’de bir meslek lisesi, antijen test kiti noktasında ulusal üretim faaliyetini yurt dışına kadar ulaştırmış olacak” dedi.

Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Serkan Gür, geliştirilen test kitinin 630 kişi üzerinde yapılan değerlendirmesinde PCR testine kıyasla yüzde 90 doğruluğa sahip olduğunu söyledi. Bursa Kent Hastanesi Bilimsel Çalışma Komitesi tarafından alınan rapor sonucunda Sıhhat Bakanlığı’na onay başvurusu yapıldı. Onayın alınmasının akabinde Bursa’da öbür okulların da iştirakiyle 5-6 okulda üretim yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu