Oyun

Mayıs ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 1-7 Mayıs 2023 #1

 
Mayıs ayı içerisinde birçok PC oyunu bizleri bekliyor. Aksiyondan maceraya simülasyondan stratejiye bir çok tıp çıkış yapmaya hazırlanıyor. Bu listede Mayıs ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları göz atıyoruz. Liste 1-7 Mayıs tarihlerini temel alıyor.
 
– Tiny Life (3 Mayıs: simülasyon, hayat, inşa etme)
 
 
 
Ellpeck Games tarafından geliştirilen ve Top Sınır Studios tarafından yayınlanacak olan simülasyon, hayat, inşa etme oyunu Tiny Life, 3 Mayıs’ta geliyor. Piksel grafiklere sahip bu ömür simülasyonu oyunu birinci etapta bizlere erken erişim olarak sunulacak. Erken erişim süreci boyunca oyuna yeni içerikler eklenecek, yeni güncellemeler dahil olacak ve oyuncu geri bildirimleri önemsenecek. Hasebiyle oyunda bu süreçte çeşitli kusurlar ve eksikler olabilir. Şayet oyunları erken erişim sürümünde oynamak istemiyorsanız oyunun tam sürümünü bekleyebilir ve eksiksiz bir tecrübe elde etmek için erken erişim sürümünü es geçebilirsiniz.
 
Gelişmiş karakter oluşturma ekranı 
İzometrik kamera bakış açısıyla birlikte karşımıza çıkacak olan bu simülasyon oyunu içerisinde kendimize ilişkin bir hayat kurabilecek ve istediğimiz formda karakterimizi oluşturabileceğiz. Birinci etapta karakterimizi oluşturarak atıldığımız bu dünya içerisinde farklı farklı yeteneklere sahip beşerlerle karşılaşabilecek, farklı karakterlerle birlikte etkileşime geçebilecek ve oyun içerisinde birçok karakterle birlikte sıkı bağlar kurabileceğiz. Oyunda kendi karakterimizi yaratma ekranı bulunacak ve bu karakteri yaratma ekranı içerisinde kendi kişiliğimizi, hünerlerimizi ve üslubumuzu belirleyebileceğiz. Burada bizlere geniş bir karakter yaratma ekranı sunulmuş durumda. Oyun içerisinde karakterimizin her bir özelliğini, fizikî yapısını ve maharetlerine tamamen  biz belirleyeceğiz.
 
The Sims’ten ilham alıyor 
 
 
The Sims serisinden ilham alan bu üretim bizlere karşımıza piksel grafikli bir halde çıkacak. Münasebetiyle bu şekil oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyuna kesinlikle bir göz atmanız gerekecek. Şayet gerçekçilik konusunda takıntılı iseniz oyunun piksel grafikleri tahminen de sizi tatmin etmeyebilir .Ancak bu üslup sanat tarzından ve grafiklerden hoşlanan oyuncular bu imale bir baht verebilir diyebilirim. Oyunda tekrar yapabileceğiniz hayli fazla içerik bulunacak. Münasebetiyle bir ömür simülasyonu oyunundan neler bekliyorsanız bu oyunda da o içeriği bulabileceksiniz.
Oyun içerisinde kendimize ilişkin bir karakter oluşturabilecek, oluşturduğumuz karakterle birlikte gerçekçi bir dünyaya adım atabilecek ve kendi hayatımızı burada idame etmeye başlayacağız. Oyunda tekrar gün içerisinde yiyebilecek, içebilecek, acıkabilecek ve yatabileceğiz. Hasebiyle oyun içerisinde gerçek bir insan olarak yer alacağız. Kendi karakterimizle birlikte hayatımızı idame etmek için elbette öncelikle barınabileceğimiz bir yer bulmamız gerekecek. Bununla bir arada bir konut bulduktan sonra kendimize ilişkin bir işimiz olması gerekecek. Hasebiyle oyunda her bir evreyi sırasıyla gerçekleştirebilecek ve gerçek hayatta ne yapıyorsak ve hayatımızı nasıl geçindirebiliyorsak bu oyun içerisinde de birebir formda gerçekleştirebileceğiz.
 
İlişki ve bağ sistemi 
 
 
Tiny Life içerisinde geliştirici grubun bizlere sunduğu farklı bir yapı daha bulunacak. Oyunda bir küme beşere denetim edebilecek ve günlük gereksinimlerini karşılamaya çalışacağız. Oyun içerisinde farklı beşerlerle alakalar kurabilecek, onlarla etkileşime geçebilecek ve ortadaki bağları büsbütün kendimize nazaran ayarlayabileceğiz. Yani bir karakterle yahut kümeyle alakamızın çok yeterli olmasını isteyebilecek, ona nazaran atılımlar yapabilecek, öbür taraftan ise o kümeyle ilgimizin makûs olmasını istiyorsak ona nazaran olumsuz davranışlar sergileyebileceğiz. Bu büsbütün bize kalmış durumda.
Oyun içerisinde eğlenceli bir yapı bizleri bekliyor olacak. Bir yandan bir kümesi denetim ettiğimiz ve onların hayatlarına dokunabildiğimiz bir yapı bizlere sunuluyor başka yandan ise bu kümenin hayatlarını mahvetmek için elimizden geleni yapabiliyoruz. Yani oyun içerisinde art planda aslında mizahi ögelerin yer aldığını görebiliyoruz. Oyun içerisinde doğal ki bu kümenin hayatlarını mahvetme durumunda çeşitli atılımlar yapabiliyor, istediğimiz biçimde onları sinirlendirebiliyor ve eğlenceli içerikler çıkartabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde kümede yer alan her bir karakterin kendine has yapısı, karakteri ve kişilik özellikleri bulunuyor. Münasebetiyle oyunda her bir karakter farklı bir formda karşımıza çıkıyor ve her birinin kendine ilişkin hisleri bulunuyor. Oyunda natürel ki her bir karakter farklı biçimde sonlanabiliyor ,farklı hallerde hislerini açığa çıkarabiliyor ve farklı kişilikleriyle birlikte ön plana çıkıyor.  Münasebetiyle oyun içerisinde her bir karakter eşsiz bir formda  karşımıza geliyor.
Yaşam simülasyon oyunları içerisinde doğal ki olmazsa olmaz bir konut yani kendimize ilişkin bir hayat alanı. Oyunda bu kapsamda konutlar kurabiliyor, parklar – bahçeler inşa ediliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Oyun içerisinde ne kadar çok bina ve yapı inşa edebilirsek o kadar çok insanı yanımıza çekebiliyor ve kümemizi daha da genişletebiliyoruz. Oyunda bir yandan inşa etme simülasyonu içeriklerinin bizlere aktarıldığını görebiliyor ve öteki yandan ise ömür simülasyonu ögelerinin da burada harmanlandığını deneyimleyebiliyoruz. Hasebiyle iki çeşit aslında birbirine bu halde harmanlanmış oluyor ve bizlere de geniş bir içeriği aktarılışını görebiliyoruz.
 
Özelleştirme istemi 
 
 
 
Oyunda kurduğumuz her binayı dilediğimiz üzere özelleştirilebiliyor ve renklerini ayarlayabiliyoruz. Oyun içerisinde tekrar yapıların dış cephelerinden iç kısımlara kadar her bir noktasına karışabiliyor, burada mobilyaları tek tek biz seçebiliyoruz ve yerleştirebiliyoruz. Mobilyaların istikametini, yapısını ve nereye kurulması gerektiğini büsbütün biz ayarlayabiliyor ve oyun içerisinde bu usul özgürlükler bizlere sunuyor.
Elbette öbür hayat simülasyonu oyunlarında olduğu üzere burada da bir karakteri seçebiliyor, ona çeşitli komutlar verebiliyor ve ne yapması gerektiğini söyleyebiliyoruz. Elbette her bir karakterin kendine ilişkin çeşitli gereksinimleri ve yapması gereken işleri bulunuyor. Hasebiyle o karaktere tıklayarak ne istediğini görebilir, şayet acıkmışsa yemeğini verebilir, susamışsa suyunu içirebilir ve muhtaçlıkları varsa o gereksinimlerini gidermek için çeşitli ataklar gerçekleştirebiliriz. Münasebetiyle oyun içerisinde her bir karakterle tek tek uğraşabilir ve onların gereksinimlerini ortadan kaldırabiliriz.
Oyun içerisinde her bir karakterle konuşabiliyor, onlarla bir arada diyaloglara girebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Diyaloglara girdiğimiz karakterle bir arada ilgimizi belirleyebiliyor, onlarla bağımızı daha da kuvvetlendirebiliyor ve istediğimiz vakitte o bağımızı kesebiliyoruz. Hasebiyle oyun içerisinde bir bağ sistemi ve bağlantı sistemi de bulunuyor. Ona nazaran ilgilerimizi hem genişletebiliyor hem de daraltabiliyoruz.
 
Atölye ve mod desteği 
 
 
Oyunda öbür taraftan çeşitli modlar yükleyebileceğimiz bir yapı bizleri bekliyor. Atölye takviyesi ile bir arada karşımıza çıkacak olan bu ömür simülasyonu oyunu içerisinde farklı farklı modları deneyebilecek ve bu modların içeriğini oynayabileceğiz. Topluluk üyeleri ile bir arada oluşturulan bu modlar sayesinde oyundan daha farklı tecrübeler elde edebilecek ve farklı içerikleri oyun içerisinde oynayabileceğiz. Münasebetiyle sıkılmadan oynayabileceğimiz çeşitli modlar da bu dayanakla birlikte bizlere aktarılacak.
Piksel grafiklere sahip bu ömür simülasyonu oyunu 3 Mayıs tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilirsiniz. Oyun üstte da bahsettiğim üzere erken erişim sürümü olarak bizlere sunulacak. Münasebetiyle erken erişim sürümünde eksiklikler ve yanılgılar olabilir. Şayet erken erişim sürümünü oynamak istemiyorsanız oyunun tam sürümünü beklemeniz gerekebilir. Oyunun tam sürümü ne vakit yayınlanır şu an için bilinmiyor. Hasebiyle bu süreçte oyuna takibe alabilirsiniz.
 
– Showgunners (2 Mayıs: sıra tabanlı strateji, taktik)
 
 
Artificer tarafından geliştirilen ve Good Shepherd Entertainment tarafından yayınlanacak olan sıra tabanlı strateji, taktik oyunu Showgunners, 2 Mayıs’ta geliyor. Üstten görünümlü sıra tabanlı strateji taktik oyunu içerisinde farklı farklı düşmanlarla karşılaşabiliyor ve bu düşmanları kendi stratejimizle ve planlarımızla bir arada alt edebiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı bölgelere atılabiliyor, bu bölgeleri keşfedebiliyor, bölgelerin avantajlarını ve dezavantajlarını görebiliyor ve çevreyi kullanarak ortadaki tehlikelere yok etmeye çalışıyoruz.
Sıra tabanlı taktik aksiyon sistemi içerisinde kendi grubumuzu kurabiliyor, bu grubumuza birlikte büyük maceralara atılabiliyor ve bu macerada üstün çıkmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde gelecek teması yer alıyor, gelecek teması sayesinde elimize farklı farklı silahlar alabiliyor ve bu silahları da düşmanlara karşı kullanabiliyoruz. Oyunda kullanabileceğimiz yakın menzilli silahlar ve uzak menzilli silahlar yer alıyor. Bu silah çeşitlerini kullanmak da büsbütün bizim işimiz oluyor.
Oyun içerisinde yalnızca aksiyon ve savaş sistemi değil çözmemiz gereken bulmacalar yer alıyor. Bu bulmacaları çözmek natürel ki birinci etapta kolay olabiliyor lakin daha sonraki süreçte bu bulmacaların zorluk derecesi artış gösteriyor ve bulmacalar bazen kafayı çok zorlayan bir biçimde karşımıza çıkıyor. Münasebetiyle çevreyi âlâ tahlil etmeli ve yeterli keşfetmeliyiz. Bu bulmaca zorluklarının yanı sıra bir de karşılaşacağımız çeşitli tuzaklar bulunuyor, bu tuzakları da aşmak oyun içerisindeki  temel emellerimizden biri.
 
 
Sıra tabanlı strateji oyunları içerisinde çoklukla bir grup topluyor ve bu takımla karşımıza çıkan düşmanları alt edebiliyoruz. Bu oyun içerisinde de bu biçimde bir yapı mevcut ve grubumuza birden fazla karakteri alabiliyor ve karakterlerin özelliklerinden faydalanabiliyor ve onları en verimli formda kullanmaya başlıyoruz. Oyunda çok fazla karakter bulunuyor, bu karakterlerin her birine farklı özellikleri yer alıyor, onların bu özelliklerini açığa çıkarmak, onları düşmanlara karşı kullanmak ve düşmanları bu halde alt etmek büsbütün bizim stratejimize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.
Oyun içerisinde her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebiliyor zira bu stil oyunlarda yapacağımız her atak çok fazla değişkenlik gösterebiliyor. Oyunda yapacağımız çok fazla sayıda plan, strateji ve taktık olduğundan ötürü her bir kısım bu oyun içerisinde farklı bir plan taptırıyor ve  ekstra biri tecrübesi bizlere sunuyor. Oyunda yeniden takımımıza farklı karakterler davet ederek grubumuzu genişletebiliyor, bu genişlik sayesinde de daha güçlü düşmanlara karşı gelmeye çalışıyoruz. Oyunda tekrar etraf etmenlerini kullanarak onları tuzağa düşürebiliyor, tuzağa düşürdüğümüz esnada da onları ortadan kaldırabiliyor ve gereçlerini envanterimize atabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde yeniden çevreyi gözetleme, etraf ögeleri kullanma ve etraftan çeşitli öğeler bulma mekanikleri bulunuyor. Oyunda yer alan bu öğeler sayesinde kendimizi daha da geliştirebiliyor ve takımımızı daha fazla savaşa hazırlayabiliyoruz. Oyun içerisinde yeniden daha çok arena şekli kısımlar bulunuyor, bu arena stili kısımlarda rakiplere karşı gelebiliyor ve bir bizim grup bir de karşı grup olmak üzere sıra sıra çeşitli atılımlarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Bu usul oyunlarda yapacağınız her atak çok ehemmiyet arz ediyor zira yaptığınız her bir  hamle sonrası sıra karşı tarafa geçiyor. Şayet karşı tarafa çok açık bir formda yakalanırsanız bu karakterinizin vefatına yol açabiliyor. Hasebiyle oyundaki her bir hareketinizin aksiyonunu daha evvelce düşünmek değerli. Örneğin bir bölgeye atıldınız ve karşınıza bir düşman kümesi düşman çıktı, bu düşman kümesini alt etmek için öncelikle başınızda bir taslak oluşturmak ve çeşitli planlar yapmanız gerekiyor. Ondan sonraki süreçte karakterinizi o plana ve taslağa uygun formda hareket ettirmeniz ve düşmanları alt etmeniz lazım. Lakin bu biçimde randıman alabilirsiniz.
 
 
Oyun içerisinde tekrar art planda bizlere bir kıssa anlatılıyor. Bu kıssa kapsamında çeşitli kısımları ve kısımları geçebiliyoruz. Oyunda yeniden bu öykü kısımları çeşitli orta sahnelerle birlikte destekleniyor ve daha çok karakterler ortası diyaloglar biçiminde karşımıza çıkıyor. Oyunda yeniden kullanabileceğimiz çeşitli yakın dövüş silahları ve uzak dövüş silahları bulunuyor. Bunları istediğimiz üzere kullanabiliyor ve düşmanlara karşı gelebiliyoruz. Oyunda farklı farklı evreler bulunuyor ve farklı basamakları aşmak için de kendi planımızı oluşturmamız gerekiyor. Hasebiyle oyundaki her bir kısımda çevreyi âlâ tahlil etmeli, etraf etmenleri güzel kullanmalı ve avantajlarına göz atmalıyız.
 
 
Oyunda tekrar öykü kapsamında ilerleme gösterebilecek, yeni karakterlerin kilidini açabilecek, bu karakterler de savaşın ve öykünün gidişatını değiştirebilecek. Oyunda yeniden alabileceğimiz karakterler ortasında samuraylar makineli tüfeğe sahip karakterler ve daha fazlası yer alacak. Bu karakterleri de birebir halde kullanmak büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde elbette sıra tabanlı bir savaş sistemi bulunacak ve bu  sistem dahilinde rakiplere karşı gelmeye çalışacağız.
Oyunda oluşturduğumuz takımla bir arada büyük maceralara atılacağız. Bu grup içerisinde yer alan karakterleri dilediğiniz üzere geliştirebilecek ve yeni silahlarla birlikte donatabileceğiz. Oyunda yeniden farklı farklı silahları etraftan bulabilecek, düşmanlardan bir şeyler çıkartabilecek ve her kısmı geçtikten sonra daha fazla silahın kilidini açabileceğiz. Oyunda bu silahlarla kendi takımımızdaki karakterleri donatabilecek, onların daha güçlü olmasını sağlayabilecek ve bir yandan da takımımızda yer alan karakterleri yükselterek onların istatistiklerini arttıracak. Böylelikle grubu daha güçlü hale getirebileceğiz.
Oyun içerisinde yeniden bir dükkan sistemi olacak. Bu dükkan sistemi sayesinde çeşitli öğeler ve yükseltmeler alabileceğiz. Bu dükkan sisteminden öğe satın almak için de tekrar düşmanları alt etmek, etraftan çeşitli eşyalar toplamak ve kısımları geçmek gerekiyor. Oyunda tekrar farklı farklı maharetleri açabileceğimiz maharet ağacı sayesinde yeni yeteneklerin kilidini açabiliyor ve karakterleri de bu oranda güçlendirebiliyoruz. Oyun içerisinde daima olarak kendimizi bir şeyleri yükseltirken bulabilecek ve bu yükseltme esnasında da yeni özelliklerin kilidini açabileceğiz. Bu yeni özelliklerle bir arada karakterler ile daha farklı stratejiler oluşturabilecek, planlarımızı ve stratejimizi değiştirebilecek ve bu sayede oyun içerisinde yer alan tüm içeriği deneyimleyebileceğiz.
 
 
Bu stil oyunlarda çok fazla sayıda yetenek bulunduğundan ötürü bunları en güzel halde kullanmak biraz kuvvetli olabilecek lakin oyuna biraz alıştıktan sonra bu olayı da büsbütün çözebileceğiz. Oyun içerisinde tekrar farklı farklı bulmaca sekanslarından tehlikeli  tuzaklara kadar birçok farklı kısım bizleri bekliyor olacak. Bunları da aşmak için oyun içerisinde yer alan karakterleri kullanabilecek, onları sağa sola hakikat gönderebilecek ve direkt düşmanlarım yahut tuzakları içerisine daldırabileceğiz.
2 Mayıs tarihinde çıkış yapacak olan bu strateji sıra tabanlı taktik oyununun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı üzere bir bildirim alabilirsiniz. Bunun dışında tekrar Steam sayfası üzerinde oyunun bir demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümü sayesinde oyunun aşikâr bir kısmını fiyatsız bir biçimde deneyebiliyor ve oyunun nasıl bir yapıya sahip olduğunu görebiliyorsunuz. Yeniden bu demo sürümü oyunu satın alıp almayacağınıza karar verdiren bir yapıyı bünyesinde barındırıyor. Münasebetiyle bu demo sürümlerini denemek epey kıymet arz ediyor.
 
– Redfall (2 Mayıs: açık dünya, çevrimiçi, nişancı, aksiyon, macera)
 
 
Arkane Austin tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından yayınlanacak olan açık dünya, çevrimiçi, nişancı, aksiyon, macera oyunu Redfall, 2 Mayıs tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Eşli olarak oynayabileceğimiz ve yanımıza arkadaşlarımızı çağırabileceğimiz bu vampir temalı aksiyon nişancı oyunu içerisinde tehlikeli bir dünyaya geçiş yapacak ve karanlık bir atmosferin bizlere sunulmasını deneyimleyebileceğiz. Oyun içerisinde redfall isimli bir kent bulunacak ve bu kent içerisinde grubumuzla bir arada ilerleyecek, farklı kısımlara gerçek yol alabilecek, elimizdeki silahlarla bir arada düşmanları ortadan kaldırabileceğiz.
Oyunda çok farklı aksiyon sahneleri ve kullanabileceğimiz çeşitli silahlar bulunacak. Bu silahlarla bir arada düşmanlara uzaklara saldırabilecek ve mermileri ateşleyebileceğiz. Oyunda yeniden yanımızda arkadaşlarımızı çağırabilecek ve arkadaşlarımızla bir arada iş birliği yaparak bu tehlikede hayatta kalabileceğiz. Oyunda tekrar düşmanlara karşı farklı kombolar gerçekleştirebileceğiz ve onları bir anda yere sererek ortadan kaldırabileceğiz. İster tek başımıza istersek de eşli olarak ilerleyebileceğimiz bu nişancı aksiyon oyunu içerisinde dört bir yandan kuşatılmış düşman ordular bulunacak ve bu düşman ordularını ortadan kaldırmak için de çeşitli atılımlar yapabileceğiz.
 
 
Birinci şahıs kamera bakış açısına sahip bu açık dünya oyunu içerisinde farklı farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebilecek, ilerlediğimiz kısımlarda da tekrar farklı tehlikeler ile karşılaşabileceğiz. Her bölgenin farklı özellikleri ve teması bulunacak, bu temaları ve atmosferi deneyimlemek epey hoş olacak. Oyun içerisinde kullanabileceğimiz çok farklı hünerler yer alacak, bu marifetlerle bir arada bir yandan düşmanları rahatsız ederken öteki yandan ise hayatta kalmanın yollarını arayacağız. Bu açık dünya içerisinde farklı farklı düşman cinsleri bulunacak ve düşman çeşitlerinin her birinin kendine ilişkin özellikleri yer alacak. Düşmanları öncelikle uygun tahlil etmeli ve nasıl hücum yaptıklarına görmemiz gerekecek. Hasebiyle daha sonraki etapta onlara saldırabilir ve onları gafil avlayabiliriz.
 
 
Kendine ilişkin yapısıyla ve dünyası ile bir arada karşımıza çıkacak olan bu oyun içerisinde art planda bir de kıssa anlatılacak. Bu kıssa kapsamında ilerleyecek ve yeni kısımlara geçiş yapabileceğiz. Oyunda tekrar üstte da bahsettiğim üzere karanlık bir atmosfer bizleri bekliyor olacak ve kendimizi daima olarak gece karanlığında ilerlerken bulabileceğiz. Bu stil karanlık alanlarda ilerlerken kendimizi daima olarak diken üstünde hissedecek ve gergin bir ortama içerisinde kalacağız. Hasebiyle oyun içerisinde tek başımıza ilerlemekten çok arkadaşlarımızla birlikte koordineli bir biçimde ilerlemek ve bu gerginliği azaltacak hem de hayatta kalma talihimizi daha da arttıracak diyebilirim.
Oyun içerisinde karşımıza daima olarak vampir düşmanlar çıkacak ve bu vampir düşmanlar sizi de biliyor ki güneş ışıklarından ziyan görüyor. Münasebetiyle bu vampirler gece karanlığında ve ay ışığında ortaya çıkıyor ve bizi de bu akşam karanlığında alt etmeye çalışıyorlar. Hasebiyle biz de bu dünyada hem hayatta kalmaya çalışıyor hem de bu vampirlerin kuşattığı bölgeyi ele geçirmeye ve bunları da büsbütün temizlemeye uğraşıyoruz. Vampirler dışında tekrar uğraşabileceğimiz çok sayıda işveren savaşları bulunuyor. Bu işveren savaşları ile birlikte daha kuvvetli uğraşlara geçiş yapabiliyoruz. Düşman çeşitliliğinin kâfi düzeyde olduğu bu imal içerisinde çok farklı düşmanlar çıkıyor ve onları da alt etmek eğlenceli hale olabiliyor.
Oyun içerisinde ister tek başımıza istersek de kendi takımımızı kurarak ilerleyebiliyor ve yanımıza 3 kişiyi alabiliyoruz yani oyun içerisinde toplamda 4 kişilik takımla bir arada ilerliyor ve bu takım içerisinde biz de kendi rolümüzü üstlenebiliyoruz. Oyunda tekrar kadro arkadaşlarımızın hayatta kalmasını sağlıyor, onların ardını kolluyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Grup arkadaşlarımızla birlikte her bir oyuncu farklı karakteri seçiyor ve bu karakterin özelliklerinden ve avantajlarından yararlanabiliyor. Oyunda tekrar her karakterin kendine ilişkin kahraman ekipmanları ve öğeleri bulunuyor ve ekipmanları kullanmak da büsbütün oyuncuların işi oluyor. Hasebiyle oyundaki her bir karakter çok değer arz ediyor ve bu karakterlerin avantajlarından yararlanmak kadro için epeyce yarar sağlıyor.
 
 
Oyun içerisinde 4 farklı karakter bulunuyor ve bu karakterlerin seçimi büsbütün size ilişkin oluyor. Oyunda kullandığınız karaktere nazaran çeşitli marifetler ve atılımlar yapabiliyor, bu maharet ve ataklar ile de düşmanları alt edebiliyorsunuz. Oyun içerisinde etraf etmenlerini kullanabiliyor ve bu etraf öğeleri ile bir arada vampirleri daha kolay bir formda alt edebiliyorsunuz. Oyunda tekrar kullanabileceğiniz çeşitli silahlar ve silah cinsleri bulunuyor. Bu silah çeşitleri ile bir arada çeşitli cephanelerin kilidini de açabiliyor ve kullanabileceğiniz özel silahlardan çeşitli cephanelere kadar farklı içerikleri deneyimleyebiliyorsunuz. Bu içerikleri tüketmek de büsbütün bizim işimiz oluyor.
Oyun içerisinde tekrar karakterimizi dilediğimiz üzere yükseltebiliyor ve yeni yeteneklerin kilidini açabiliyoruz. Farklı farklı yükseltmeler yapabileceğimiz ve yeni hünerlerin kilidini açabileceğimiz bu yapı sayesinde karakterimizin istatistiklerini yükseltebiliyor, düşmanlara karşı daha fazla hasar vermesini sağlayabiliyor ve oyun içerisindeki kadrosu dayanışmasını daha da üst seviye çıkartabiliyoruz. Açık dünya içerisinde bir sağa bir sola koştururken elbette karşımıza daima olarak tehditler ve tehlikeler çıkıyor. Bu tehlikeleri aşmak için de grubumuzla birlikte koordineli bir biçimde ilerleyip sıkı bir irtibat kurabiliyor, ne kadar çok sağlıklı bir irtibat sağlarsak o kadar çok kolay bir halde bölgeleri aşabiliyoruz.
 
 
Beklenen bu imal bir müddettir geliştirme etabında yer alıyor ve nihayet 2 Mayıs tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Kısaca toparlamak gerekirsem oyun içerisinde farklı farklı karakterler yer alıyor ve bu karakterlerin kullanımı büsbütün bize ilişkin oluyor. Bu karakterlerin her birinin farklı özellikleri bulamıyor ve özelliklerden faydalanmak çok kıymetli. Oyunda yeniden ister tek başımıza istersek de eşli olarak oynayabiliyor ve kendimize ilişkin bir grup kurabiliyoruz. Takımdaki her bir oyuncu farklı bir karakteri seçerek onların hünerlerinden faydalanabiliyor. Oyunda karşımıza vampir düşmanlar çıkıyor ve vampir düşmanların istila ettiği bir dünyada yer alıyoruz. Bizim de gayemiz bu istila edilen dünyaya vampirlerden arındırmak ve temizlemek.
 
 
Oyun içerisinde açık bir dünya bizleri bekliyor ve açık dünya içerisinde gezerken çevreyi keşfedebiliyor ve yeni silahların ve maharetlerin kilidini açabiliyoruz. Oyunda karakterimizi geliştirebiliyor ve istatistiklerini yükseltebiliyoruz. Yeniden farklı maharetleri açmak için de maharet ağacına geçiş yaparak oradan yeni hünerler açabiliyor ve yeni özelliklerle birlikte düşmanlara karşı gelebiliyoruz. Elhasıl oyun içerisinde hayatta kalmak için elimizden gelen her şeyi yapıyor ve bu sayede yeni özelliklerin kilidini açabiliyoruz.
Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenizi ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün haberdar olabilirsiniz. Oyunuun ne yazık ki şu anda demo sürümü bulunmuyor münasebetiyle rastgele bir deneme bahtımız yok. Oyunun standart sürüm fiyatı 699 Türk lirası, Bite Back sürümü ise 999 Türk lirasından satışta. Hasebiyle şimdiden oyunu ön sipariş verebilir ve satın alabilirsiniz. Oyun çıkış yaptığı gün de kütüphanenizden direkt olarak indirebilirsiniz.
 
– Age of Wonders 4 (2 Mayıs: sıra tabanlı strateji, taktik)
 
 
Triumph Studios tarafından geliştirilen ve Paradox Interactive tarafından yayınlanacak olan sıra tabanlı strateji, taktik oyunu  Age of Wonders 4, 2 Mayıs tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İzometrik kamera bakış açısına sahip bu strateji oyunu içerisinde yeni yeni diyarlara akın edecek, buralarda kendi ordumuzu kurarak düşmanları alt etmeye çalışacağız. Serinin yeni oyunuyla bir arada çıta biraz daha yükselecek ve bu yükselme ile bir arada oyuncular üst seviye bir strateji sıra tabanlı taktik tecrübe elde edebilecek. Oyun içerisinde her bir çeşit çok değer arz edecek, yapacağınız kestirimler – planlamalar büsbütün oyun içerisinde siz tarafından yapılacak. Hasebiyle oyunda bir düşmanla kapışmalar evvel etraf etmenlerini kullanmak için çeşitli planlamalar yapmak ve bu planlamalar üzerinde ayrıntılıca düşünmek gerekecek.
Oyun içerisinde fantastik bir yapı yer alacak, bu fantastik yapı ile birlikte farklı karakterlere – takıma sahip olacağız. Takımımızın ve ordumuzun farklı farklı güçleri bulunacak ve bu orduyla birlikte ilerleyerek daha fazla alana yayılacak ve haritanın boş kalan kısımları açabileceğiz. Ayrıyeten bu fantastik diyarı keşfedebilecek ve buralara kendi grubumuzu getirecek ve buraların hakim olmaya çalışacağız.
 
 
Oyun içerisinde büyük bir fantastik krallık oluşturacak, bu krallıkla birlikte istediğimizi yapmaya çalışacak ve yeni yeni maceralara gerçek atılmaya başlayacağız. Oyunda yeniden sıra tabanlı taktik savaşları yer alacak ve bu aksiyon içerisinde bir biz bir de karşı kadro olmak üzere sıra sıra ataklarımızı gerçekleştiriyor olacağız. Oyunda bir atılım yaptıktan sonra sıra öbür karaktere yahut karşı tarafa geçmiş olacak hasebiyle buralara yapacağımız her atak ve her bir planlama çok değer arz ediyor. Oyun içerisinde yapacağınız her atağın çok değer arz ettiği bu imal içerisinde etraf etmenlerini de kullanabilecek ve etraf etmenlerini de düşmanların aleyhine çevirebileceğiz.
Serinin en yeni oyunu içerisinde sıra tabanlı taktik aksiyon ve rol yapma ögeleri yer alıyor. Bu ögelerle bir arada oyun bizlere farklı bir tecrübe sunmaya çalışıyor ve birinci bulunduğumuz pozisyondan sonraki bulunduğumuz pozisyona hakikat ilerlemeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde öncelikle küçük küçük teknolojilerle bir arada ve grupla bir arada başlıyor daha sonrasında bu teknolojileri büyüterek ve ordumuzu da genişleterek daha büyük alana hakim olabiliyor ve imparatorluğumuzu başka taraflara gerçek yaymaya çalışıyoruz. Oyunda daima olarak büyümeye çalışıyor ve düşman ordularını yok etmeye başlıyoruz.
 
 
Oyun içerisinde tekrar oynanabilirlik açısından çeşitli özellikleri yer alıyor. Oyunda daima olarak yaptığımız aksiyonlar değişkenlik gösteriyor ve karşımıza çıkan düşmanlar da bu değişkenlikten etkileniyor. Münasebetiyle oyuna her yeni başladığımızda farklı tecrübe elde etmemiz mümkün. Oyun içerisinde elbette art planda bir de kıssa anlatılıyor. Bu öykü kapsamında çeşitli orta sahnelere ve diyaloglara geçiş yapabiliyor. Bu kıssayı kapsamında yeni kısımlara geçiş yapabiliyoruz, yeni düşmanlarla karşılaşabiliyoruz ve şiddetli düşmanları da ortadan kaldırmak büsbütün bizim işimiz oluyor.
Oyunda yer alan krallığımız çok sayıda özelleştirebilir mekaniğe sahip olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde özelleştirme mekaniği epeyce ön planda. Oyunda tekrar krallığımızın takipçilerini ve krallığımızı özelleştirmek için çok sayıda seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerle bir arada bu takipçilerin beden biçimlerini, tabanlarını ve güçlerini ayarlayabiliyor ve bunları natürel ki istediğimiz formda oluşturabiliyoruz. Oyunda öteki taraftan kendi grubumuzu büyütebiliyor ve kendi ordumuzu büyütürken nüfusumuzu da arttırabiliyoruz. Nüfusumuzu arttırdıkça ve genişledikçe daha fazla alın yayılabiliyor ve krallığımızı daha fazla büyütebiliyoruz.
 
 
Karanlık bir atmosferin yer aldığı ve daha çok fantezi bir dünyanın bulunduğu bu üretim içerisinde farklı cinste yaratıklar da bulunuyor. Bu yaratıkları alt etmek için de ordumuzu büyütebiliyor ve halkımızın bu düşmanlara karşı hazır olarak beklemesini sağlayabiliyoruz. Oyunda yeniden her olayı reaksiyon veren bir yapı yer alıyor. Örneğin bir düşmanla karşılaştığın vakit takımımızla bir arada çabaya giriyor lakin çabaya girdiğimiz vakit grubun yıprandığını ve değişim yaşadığını görebiliyorsunuz. Bu değişim de işte o varlıklardan etkilendiğini ve bu kaosun onlar için uygun gelmediğinin ispatı.
Oyun içerisinde elbette bir hedefimiz bulunuyor. Bu emelimiz da kendi krallığımızı korumak, bu krallığımızı geniş yerlere yaymak ve daha fazla alanı ele geçirmek. Yani bu diyarın hakimi olmak bizim temel emelimi. Elbette bu kolay bir süreç değil zira oyun içerisinde anlatılacak öyküyü kapsamında çeşitli maceralara atılacak, bu maceralardan çıkmak için kendi takımımızı yönetecek ve kendimize yeni takipçiler kazandırmaya çalışacağız. Oyunda yeniden farklı farklı hünerlere sahip varlıklar ve düşmanlar karşımıza çıkacak. Bunları alt etmek için de çeşitli planlamalar yapabilecek ve bu taktik savaşları içerisinde galip gelmeye çalışacağız.
Oyun içerisinde yapacağımız her atak çok değer arz edecek. Her bir tercih ve seçenek önümüzde farklı kapıların açılmasına sebep olacak. Oyunda yeniden ayrıntılı strateji ögeleri, ayrıntılı taktik özellikleri ve aksiyon şeması yer alacak. Bu şemalarla bir arada oyun içerisinde dallanıp budaklanan bir maceranın içerisine kendimizi bulacağız ve serinin en yeni oyununu bu biçimde denemiş olacağız.
 
 
Oyun içerisinde yeniden seride yer almayan yeni mekanikler de bulunacak. Oyunda yeniden geniş kuşatmalara yelken açabilecek, bunların ardından çeşitli mükafatlar kazanabileceğiz. Oyun içerisinde yeniden kullandığımız karakterlerin moral sistemi bulunacak, bu moral sistemi oyunun gidişatını değiştirebilecek münasebetiyle oyundaki bu sistem ile birlikte karakterlerin morallerini yüksek tutmak gerekecek. Şayet moralleri yüksek olursa daha eksiksiz bir biçimde savaşlara katılabilecek ve savaşlardan galip ayrılmak kolay olacak. Bu ve daha fazla mekanik oyun içerisinde bizlerin karşısına çıkacak.
Oyunda tekrar mod dayanağı bulunacak. Bu mod dayanağı sayesinde oyun içerisine daima olarak yeni modlar eklenebilecek. Mod geliştiricileri de bu oyuna yeni özellikler dahil edebilecek. Bu bahiste geliştirici grup açık tutmuş ve serinin en ucu açık modlanabilir oyununu yaptığını belirtmiş durumda. Yani özcesi oyun içerisinde epey geniş bir mod takviyesi bulunacak ve bu maklama takviyesi sayesinde de oyunu daima olarak oynamak isteyeceksiniz ve yeni özellikleri denemek isteyeceksiniz.
 
 
Kısaca toparlamak gerekirsek oyun içerisinde sıra tabanlı taktik savaşları yer alacak. Oyunda fantastik bir kıssa benimsenecek ve fantastik bir diyarda yer bulunacağız. Oyunda kendi krallığımızı kurarak bu krallığımızı genişletmeye çalışacak ve kendimize ilişkin bir takım kurabileceğiz. Grupta farklı farklı karakterler bulunacak ve karakterlerin her birinin farklı marifetleri yer alacak. Sıra tabanlı taktik savaşlarında her atılım çok ehemmiyet arz edecek ve bu atılımları de en güzel halde kullanmak gerekecek. Oyun içerisinde etrafı keşfedecek, yeni krallıklara yanlışsız yol alacak ve bu krallıkları fethetmeye çalışacağız.
Oyunun şu anda Steam safhası açık durumda. Dilerseniz siz de Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve oyna çıktığı gün alabilirsiniz. Serinin hayranıysanız yahut sıra tabanlı taktik oyunlarına geçiş yapmak istiyorsanız oyuna bir talih verebilirsiniz.
 
– Bare Butt Boxing (4 Mayıs: çok oyunculu, aksiyon, macera)
 
 
Tuatara Games tarafından geliştirilen ve tıpkı grup tarafından yayınlanacak olan çok oyunculu, aksiyon, macera oyunu Bare Butt Boxing, 4 Mayıs tarihinde geliyor. Eğlenceli bir yapı ile karşımıza çıkacak olan bu çevrimiçi çok oyunculu yapıda bir boks karşılaşmasına katılacak ve yumruklarımızı daima olarak konuşturmaya başlayacağız. Oyun içerisinde farklı farklı ve renkli karakterler yer alacak ve bu karakterlerle birlikte büyük bir gayrete girebileceğiz ve sağa sola yumruklarımızı savurarak bu rakipleri alt etmeye çalışacağız. Oyunda salladığımız her bir yumruk bir düşmana gelebilecek ve bu sayede onları farklı portallara ve uçurumlara yanlışsız sürükleyebileceğiz.
Eğlenceli bir yapının yer aldığı bu oyun içerisinde oyuncuları indirmek, alt etmek ve onları diğer boyutlara yanlışsız yollamak büsbütün bizim işimize olacak. Renkli grafikleri ve sanat şekline sahip olan bu oyunda farklı farklı karakterler olacak, bu karakterlerle birlikte rakipleri halletmeye çalışacağız. Oyun içerisinde mor karakterden sarı karaktere yeşil karakterden beyaz karaktere kadar çok farklı renkli oyuncular yer alacak. Bu oyunculardan rastgele birini seçerek oyunda bir arenaya atlatacak ve hem fizik tabanlı dövüş tecrübesi elde edebilecek hem de rakipleri alt etmenin tadını çıkartabileceğiz.
 
 
Eğlenceli bir dövüş mekaniğini bulunduğu ve güçlü rakipleri alt edebildiğimiz bu oyunda yumruklarımızı sertçe sallayacak yahut yavaş olarak sallayarak rakipleri geriye yanlışsız itebileceğiz. Sert yumruklar atarak başka oyuncuları uçurumlara gerçek sürükleyebilecek ve onları öteki bir boyuta gerçek yollayabileceğiz. Simülasyon ögelerinin yer aldığı bu yapın içerisinde boks sporu farklı bir boyut kazanacak ve bu boyutla bir arada cümbüşün tabanına vurmaya başlayacağız.
Oyun içerisinde ister tek oyunculu olarak giriş yaparak bu çabaya katılabilecek istersek de çevrimiçi olarak direkt giriş yaparak öbür oyuncularla kapışacak ve yanımıza arkadaşınızı çağırabileceğiz. Oyun içerisinde ister arkadaşınızı çağırın isterseniz de başka oyuncularla birlikte kapışın bu büsbütün sizin seçimlerinizle bir arada olacak. Farklı farklı oyun modlarının ve arenaların yer aldığı bu yapının içerisinde her bir arenada farklı bir dövüş tecrübesi elde etmeye çalışacak, bu arenalarda rakipleri alt etmeye çalışacak ve onları ortadan kaldırabileceğiz.
Birçok karakterin yer aldığı ve renkli kişiliklerin bulunduğu ortamda boks sporunu deneyimleyebilecek ve elimize bir karakterin denetimini alabileceğiz. Bu karakterimizle bir arada sağa sola hakikat atılabilecek ve rakiplerin yumruklarından kaçmaya çalışabileceğiz. Oyunda ne kadar çok yumruk sallarsak ve ne kadar çok bir rakibe isabet ettiğini görebilirsek o derece eğlenebilecek ve onları da farklı boyutlara yanlışsız yollayabileceğiz. Oyun içerisinde daima olarak yumruklarımızı sallayacak ve yumruklarımıza denk gelen oyuncuları alt edebileceğiz.
 
 
Ortalığın kaosa sürüklendiği ve eğlenceli bir ortamın oluştuğu yapı içerisinde renkli renkli karakterler karşımıza çıkacak ve bu renkli karakterlerle bir arada bu sporu deneyimleyebileceğiz. Fizik tabanlı bir yapının yer aldığı bu oyun içerisinde rastgele bir kural yere almayacak ve kural dışı biçimde rakipleri köşelere yanlışsız ittirebilecek, yuvarlak biçimde karşımıza gelen portallardan rakipleri oralara gerçek itebilecek ve yok edileceğiz. Yolladığımız karakterlerin de ortadan kaldırmasını sağlayabileceğiz.
Farklı oynanış dinamiklerinin yer aldığı oyunda farklı farklı arenalar bulunacak ve bu arenaların her birinin farklı teması yer alacak. Her bir arena kendi zorluklarıyla birlikte gelecek ve bu arenalarda kapışmak büsbütün bizim işimiz olacak. Bu üretim içerisinde farklı arenalara sonra geçiş yaparak adeta bir boks torbası yumruklar üzere rakiplere dalacak ve bu çabadan galip ayrılmak için de son hayatta kalan olarak yer almak gerekecek. Oyunda tekrar etrafta çeşitli güçlendirmeler olacak ve bu güçlendirmeler de uğraşın gidişatını değiştirecek.
 
 
Oyun içerisinde yumruklarımızı savurduğumuz esnada rakipleri alt edebilecek ve onları diğer yerlere hakikat gönderebileceğiz. Oyunda tekrar sağdan soldan çeşitli güçlendirmeler alabilecek ve bu boks sporunun gidişatını değiştirebileceğiz. Oyunda yenilirken aldığımız bir güçlendirme sayesinde uğraşın gidişatını değiştirebilecek ve rakiplerin üzerine basitçe gelebileceğiz. Oyunda rakipleri epey geriye püskürtecek, sert vuramazsak iki adım geriye ittirebilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Her bir yumruk farklı tesir bırakabilecek ve tecrübe daha da eğlenceli hale gelebilecek.
Oyunun içerisinde farklı farklı arenalar bulunacak ve bu arenaların her birinin farklı tuzakları yer alacak. Tuzaklarla birlikte rakipleri bu yerlerin içerisine gönderebilecek ve tuzakların içerisine çektiğiniz rakipler de ortadan kalkmış olacak. Oyun içerisinde yeniden yuvarlak halde portallarla bir arada rakipleri bu kısma yollayabileceğiz. Oyunda ister dünyanın dört bir yanındaki oyuncularla oynayabilecek istersek de lokal çevrimiçi tecrübe elde edebileceğiz.
Yerel çevrimiçi mod içerisinde yanımıza arkadaşlar çağırabilecek, kendimize ilişkin bir arena seçebilecek ve bu uğraşta yer alabileceğiz. Öbür tarafta ise direkt çevrimiçi bir oyuna katılabilecek ve karşımıza rastgele oyuncuların gelmesini sağlayabileceğiz ve onlarla çaba etmeye başlayacağız. Oyunda ister yanımıza arkadaşlarımızı çağırabilecek istersek de tanımadığımız oyuncularla birlikte bu gayrete başlayabileceğiz.
 
 
Eğlenceli bir tecrübenin yer alacağı bu dövüş aksiyon oyunu içerisinde boks sporunu gerçekleştirecek ve bu eğlenceli yapı içerisinde en son hayatta kalan olarak kalmaya çalışacak ve rakip oyuncuları elemeye başlayacağız. Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere farklı farklı arenalar olacak ve bu arenalara geçiş yaparak rakipleri alt etmeye başlayacağız. Oyunda yer alan bu arenaların olan her birinin kendine ilişkin yapısı ve teması yer alacak. Tuzakların üzerine rakiplere yumruklarımızla itebilecek ve rakipleri bu sayede alt edebileceğiz ve onları ortadan kaldırabileceğiz. Oyunda kullanabileceğimiz farklı farklı karakterler yer alacak ve bu karakterlerden rastgele birini seçebileceğiz.
Oyunda tekrar uğraşın gidişatını değiştirebilecek çeşitli güçlendirmeler yer alacak. Bu güçlendirmelerle bir arada düşmanları tek yumrukla uzaklara hakikat fırlatabilecek ve daha güçlü bir pozisyona gelebileceğiz. Münasebetiyle bu güçlendirmeler oyun  içerisinde çok ehemmiyet arz edecek ve uğraşın direkt seyrini değiştirebilecek. Oyun içerisinde tekrar üstte bahsettiğim üzere çeşitli mod takviyesi bulunacak ve bu modlar ortasında çevrimiçi çok oyunculu, mahallî çok oyunculu, tek oyunculu ve daha fazlası yer alacak. Bu modları denemek ve oynamak büsbütün sizin işiniz olacak.
 
 
Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Oyun birinci etapt  erken erişim sürümü olarak çıkış yapacak ve erken erişim sürümünün ne kadar süreceği hakkında bilgi yok. Fakat bir mühlet bu formda devam edecek üzere görünüyor. Erken erişim sürüm içerisinde geliştirici grup oyuncuların geri bildirimlerini önemseyecek ve bu süreçte oyunun gelişmesine oyuncular katkı sağlayabilecek. Tam sürüme problemsiz bir formda ulaşmasını sağlayan bu erken erişim sürümünde oyuncular birçok özelliği deneyebilecek.
Siz de bu usul eğlenceli bir yapıya ve karakterlere sahip dövüş boks tecrübesi elde etmek istiyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve deneyebilirsiniz. Oyun 4 Mayıs tarihte çıkış yapıyor ve dilerseniz de istek listenize ekleyebilirsiniz.
 
– Hometopia (5 Mayıs: inşa etme, hayat, simülasyon)
 
 
Hometopia Inc. tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan inşa etme, ömür, simülasyon oyunu Hometopia, 5 Mayıs tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Tüm konutları sıfırdan inşa edebileceğimiz ve idare konusunda birçok ayrıntıya sahip olabileceğimiz bu imal içerisinde sanal bir dünya oluşturabileceğiz. Oyunda farklı farklı konutların projelerine adım atarak bu projelerde üst seviye bir iş yapmaya çalışacak, makul bir alana sıfırdan temel atarak bu konutu inşa etmeye başlayacak ve bu konutun yapısının her birine kendi dokunuşlarımızı katabileceğiz.
Hem tek oyunculu hem de co-op
Oyun içerisinde co-op yani işbirliği modu yer alacak. İstediğimiz üzere bu mod dahilinde oynayabilecek ve istersek tek oyunculu bir formda de oyun içerisinde yer alabileceğiz.
Temelden çatılara kadar bir projeyi büsbütün üstlenebileceğimiz bu imal içerisinde birinci şahıs, üstten görünüm ve daha fazla kamera bakış açısı yer alacak. Dilediğimiz üzere bu bakış açıları ile bir arada ilerleyebilecek ve projeyi tamamlamaya uğraşacağız. Oyun içerisinde yer alan projenin her bir odasını her bir kısmını tek tek düzenleyebilecek ve her bir büyüklüğü kendimize nazaran ayarlayabileceğiz.
 
 
Tüm dekorasyon işlerinin bize ilişkin olduğu bu imal içerisinde çok ayrıntılı simülasyon ögeleri bizleri bekliyor. Bu ayrıntılı simülasyon öğeleri içerisinde inşa etme, düzeltme, yıkma ve daha fazlası yer alıyor. Fiyatsız olarak bizlere sunulacak bu üretim içerisinde çevrimiçi olarak öteki oyuncularla bir arada birlikte çalışabiliyor, bu projeleri bir arada bitirmeye uğraşabiliyor ve siz bir projeyi tamamlarken yan tarafta da öbür oyuncuların bir diğer projeyi bitirmeye çalıştığını görebiliyorsunuz. Münasebetiyle oyun içerisinde toplumsal bir alan bulunuyor ve bu toplumsal alan içerisinde herkes kendi işine layıkıyla yapmaya çalışıyor.
Oyun içerisinde yanımıza arkadaşlarımızı çağırabiliyor ve bu projeye onları da ortak edebiliyoruz. Bu iştirak sayesinde işleri daha kolay ve daha süratli bir biçimde yapabiliyor ve iş kısmı sayesinde de kolaylıkla bu projeyi bitirebiliyoruz ve yeni projelere hakikat yol alabiliyoruz. Oyun içerisinde çabucak hemen her şeyi özelleştirebiliyor, düzenleyebiliyor yıkıp yerine gerisini koyabiliyoruz. Münasebetiyle oyunda geniş ve ayrıntılı simülasyonu öğeleri  ve daha fazlası bizleri bekliyor.
Bir odadaki her ayrıntı bize ilişkin olacak
 
 
Küçük bir mahalleden büyük bir sokağa gerçek yol alabileceğimiz bu oyun içerisinde projenin ve konutun her bir köşesine dokunabiliyoruz. Şayet bir oda yaptıysak ve odanın boyutunu beğenmediysek istersek bu odanın büyüklüğünü ve uzunluğunu ayarlayabiliyor ve oda içerisinde yerleştirebileceğimiz mobilyalara objelere ve ögelere büsbütün hakim olabiliyoruz. Oyunda yaptığımız her bir küçük ayrıntı büsbütün bize ilişkin oluyor ve bu ayrıntılara daha hakim olmak büsbütün bizim işimiz. Oyun içerisinde bir yatak odası kuruyorsak bu yatak odasındaki yataktan yastıklara kadar her bir ayrıntısına biz karışıyor ve biz seçebiliyoruz. Tekrar yatağın yanına koyabileceğimiz aksesuarları, ışıklandırmaları ve daha fazlasını büsbütün biz seçebiliyoruz.
Mobilyaların tarafını ayarlayabileceğiz
Oyun içerisinde yeniden mobilyaların ne tarafa gerçek bakabileceğini ve hangi tarafa gerçek konumlanabileceğini büsbütün biz ayarlayabiliyoruz. Şayet bir sandalyenin istikametini beğenmediysek o sandalyeye tıklayabiliyor ve üzerinde çeşitli düzenlemeler yaparak istikametini istediğimiz yere nazaran değiştirebiliyoruz. Tekrar oyun içerisinde yer alan her bir mobilyanın pozisyonunu, ve yapısını değiştirebiliyor ve yeni mobilyaları da bu oda içerisine dahil edebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde her bir küçük ayrıntıya hakim olabiliyor, değiştirebiliyor ve her bir düzenlemeyi de biz yapabiliyoruz.
 
 
Oyunda sıfırdan inşa edebileceğimiz yapılar haricinde bir de mevcut konutları yenileyebileceğimiz çeşitli projeler ve vazifeler yer alıyor. Bu projeleri ve vazifeleri yapmak için de alışılmış ki büyük uğraşlar veriyoruz ve konutları ve projeleri tamamlamaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde muhakkak vazifeler alabiliyor, bu misyonlar üzerine uğraşabiliyor ve istersek tek oyunculu istersek de arkadaşlarımıza bir arada çevrimiçi olarak bu vazifeleri bitirmeye çalışıyoruz.
Farklı mahallelere adım atabileceğiz
Oyun içerisinde geliştirici belirttiğine nazaran 5 farklı mahalle ve bölge bulunuyor. Bu farklı farklı bölgeler ortasında geçiş yapabiliyor ve her bir bölgenin kendi ilişkin teması ve yapısı bulunuyor. Bu bölgelere ve mahalleleri ilerleyerek farklı farklı yapılar inşa edebiliyor, çeşitli projelere dahil olabiliyor ve bizlere verilen misyonları layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Her bir bölgede kendi imzamızın bulunabileceği bu imal içerisinde büyük bir hayat alanı kurmaya uğraşıyoruz.
Oyun içerisinde tüm ayrıntıları bizde olduğundan bahsettim ve tüm düzenlemelerin biz tarafından yapıldığını söyledim. Yeniden bu ayrıntıları örnek verecek olursam: Oyun içerisinde yerlerin dizaynları, emlakın büyüklüğü ve projenin nasıl olacağı büsbütün bize ilişkin olacak. Yani oyun içerisinde yer alan arsa parsellerini tek tek biz boyutlandıracak, boyutlandırmaya nazaran projeleri ve meskenleri üzerine dahil edebileceğiz. Oyunda böylelikle sıfırdan arsa ile bir arada büsbütün biz inşa edebilecek ve bu projelere halka arz edebileceğiz.
 
 
Oyunda yeniden konut içerisindeki her bir ayrıntıya karışabilecek ve düzenleyebileceğiz. Oyun içerisindeki mobilyalar çok fazla sayıda bulunacak ve bu mobilyalar ortasında istediğimizi seçebileceğiz. Oyunda yeniden mobilyaların ve duvarların ve hatta öteki objelerin renklerini dilediğimiz üzere ayarlayabilecek ve sınırsız renk paleti ile birlikte bu renklendirmeleri yapabileceğiz. Oyun içerisinde seçebileceğiniz renkler büsbütün sınırsız olacak ve çeşitli kodlar ve menüler aracılığıyla bu renkleri istediğimiz üzere seçebileceğiz.
Yüzlerce kesim alabileceğiz
Oyun içerisinde tekrar karşımıza çıkacak ve alabileceğimiz binlerce kesim yer alacak. Kesimler sayesinde oyun içerisindeki her bir küçük ayrıntısı değiştirebilecek ve özelleştirebileceğiz. Oyun içerisinde tekrar boş bir duvarı boyayabilecek, istediğimiz rengi verebilecek, duvar üzerine tabloları asabilecek, çeşitli aksesuarlar yerleştirebilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Yani oyun içerisindeki tüm hakimiyet ve düzenleme işi büsbütün bizde olacak.
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere hem tek oyunculu hem de çevrimiçi mod yer alacak. Tek oyunculu mod içerisinde meslek moduna başlayarak kendi mesleğimizi ilerletecek ve bu meslek modu içerisinde basamakları sıra sıra tırmanmaya çalışacağız. Her mahallede belli misyonları bu meslek modu sayesinde tamamlayacağız.
Sandbox modu
 
 
Oyun içerisinde yeniden sandbox modu bulunacak. Bu mod sayesinde tüm fikirlerimizi oyun içerisine dahil edebileceğiz ve tüm ayrıntıları ile oyun bize açılacak. Yani bu mod sayesinde bize sınırsız bir bütçe ve makul bir oranda arsa verilecek. Bu bütçe ile bir arada istediğimiz üzere bir proje başlatacak ve dilediğimiz büyüklükte bu konutu inşa edebileceğiz ve her bir ayrıntısını kendimize nazaran ayarlayabileceğiz. Bu mod sayesinde istediğimiz ve hayalini kurduğumuz bir konutu tasarlayabilecek ve bu tasarladığımız konutu de arkadaşlarımıza yahut etrafımıza sunabileceğiz.
Birçok ayrıntının ve projenin yer aldığı bu imal içerisinde dilediğimiz üzere misyonlar üstlenebilecek ve bu misyonları de layığıyla yerine getirmeye çalışacağız. Simülasyon ögelerinim bol bol yer aldığı ve tüm ayrıntıları ile bizlere sunulduğu oyun içerisinde hayalimizdeki projeyi tamamlamaya çalışacak ve bu projede sunmaya başlayacağız.
 
 
Siz de bu biçim simülasyon ve inşa etme – dekore etme oyunlarından hoşlanıyorsanız bu imale bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.
 
Devamı geliyor.. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu