Donanım

Mango Pi MQ Pro geliştirici kartı tanıtıldı

Eğitim maksadıyla başladığı macerasında bilgisayar dünyasında adeta bir ihtilal yapan Raspberry Pi markasının karşısına bugüne kadar pek çok argümanlı rakip çıktı. Ne var ki hiç birisi Raspberry Pi kadar yaygın ve istikrarlı olamadı. Artık ise Mango Pi talihini deniyor.

Mango Pi MQ Pro nedir?

Çinli olduğu iddia edilen Mango Pi firması tekrar emsal halde geliştirici kartları konseptinde ilerliyor. Farklı olarak ARM işlemciler yerine RISC-V açık kaynak işlemcilerini tercih ediyor. Daha evvel Mango Pi MQ isminde denetimci stili bir kart duyuran firma artık tam işlevli bir kart hazırlamış. 

Mango Pi MQ Pro ismindeki geliştirici kartı Allwinner firması tarafından tasarlanan ve 1GHz suratında çalışan tek çekirdekli 64-bit D1 işlemcisini temel alıyor. 512MB-2GB RAM seçenekleri olan kartta 1 adet USB Tip-C, HDMI, WiFi ve Bluetooth ilişkileri yer alıyor. 

40-pin GPIO uyumlu olan kartın Ethernet ve USB Tip-A ilişkisi için bir eklenti kartı da test sürecinde. Tina Linux, Xboot, RTT-smart üzere dağıtımlara dayanak verdiği iddia edilen geliştirici kartı RISC-V mimarisini merak edenler için alternatif olmayı amaçlıyor. Şimdi kart için bir çıkış tarihi mevcut değil. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu