Oyun

Logitech G435 LIGHTSPEED İncelemesi

Bugüne kadar çabucak herkesin yolu bir biçimde Logitech ile kesişmiştir. Bu klavye olur, fare olur, kulaklık olur, hoparlör ya da web kamerası olur, lakin bir biçimde Logitech’in bir eserini o denli yahut bu türlü kullanmışsınızdır. Yıllardır hayatına devam eden markanın ülkemizde de bu derece çok sevilmesi ve kabul görmesinin gerisindeki temel nedenler kuşkusuz sağlam ve emniyetli bir marka olması, bunu eserlerine çok düzgün formda yansıtması, eserlerine biçtiği fiyat ile her kesitten tüketiciye hitap etmesi ve elbette eserlerinin fonksiyonel ve kaliteli olması. Bu çizgisini yıllardır bozmayan şirket, yeni eserlerinde de birebir anlayışı sürdürüyor.

Logitech, geçtiğimiz günlerde MX Keys Küçük isimli yeni minimalist kablosuz klavyesini tanıttı ve bizlerle düzenlediği bir basın toplantısında bu yeni aygıtın detaylarından bahsetti. MX Keys Küçük’ün incelemesini de yakında sizlerle paylaşacağız. Lakin bugün bahsimiz Logitech’in G serisinden yeni kablosuz kulaklığı G435 LightSpeed olacak. Hatırlarsanız, tekrar kısa bir müddet evvel G serisinden G335 oyuncu kulaklığı modelini incelemiştik. G435 de tıpkı konforu sunan, çok daha hafif ve üzerine bir de kablosuz bir oyuncu kulaklığı. Hem tasarım manasında çok şık görünen, hem konfor manasında inanılmaz halde rahat ettiren bu kulaklık, şu an satışta bulunabiliyor. Her ne kadar oyunculara hitap etse de bizce rahat ve ses konusunda yeterli bir kulak üstü kulaklık satın almak isteyenlere hitap ettiğini düşündüğümüz G435 LightSpeed, kablosuz yapıda olmasıyla da kullanım kolaylığı sağlıyor.

Logitech G435 LightSpeed Tasarımı Nasıl?

Tasarım ayrıntılarına baktığımızda G435 LightSpeed ile ilgili birinci sıraya koyacağımız başlık çok hafif olduğu olacak. Yalnızca 165 gram

Öte yandan G435 LightSpeed’in dizaynıyla ilgili söylenmesi gereken bir öbür ayrıntı da en sürdürülebilir kablosuz oyuncu kulaklığı olması. Bunun manası, kulaklığın üretilmesinden dağıtılmasına kadar mümkün olan her yerde geri dönüştürülmüş plastiğin kullanılmış olması. Kulaklık bundan ötürü CarbonNeutral sertifikası almış. İçinde sunulduğu kağıt ambalaj da yüzde 22 oranında geri dönüştürülmüş plastik modüllere ve milletlerarası etraf kuruluşu Orman İdare Kurulu sertifikalı ormanlardan üretilmiş. Yani baştan sona büsbütün etraf dostu bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz.

Logitech G435 LightSpeed, elimizde siyah renkli modeli ile bulunuyor, fakat daha renkli tasarım seçenekleri de var. Kırık beyaz ve lila, mavi ve ahududu üzere farklı renk kombinasyonlarıyla da bulabiliyorsunuz. Her birinde kullanılan renk kontrastı ile tasarım manasında bir dinamizm yakalanmış. Elimizde siyah renkli modelinde kablo ve tuşların neon sarısıyla renklendirilmiş olması üzere. Bunlar beğenilen ayrıntılar.

Logitech G435 LightSpeed Özellikleri Neler?

Logitech G435 LightSpeed, başta da söylediğimiz üzere kablosuz bir kulaklık seti. USB alıcısı ile 2.4 GHz suratında kablosuz kontağı kurabilen kulaklık, ayrıyeten Bluetooth kombinasyonuyla güçlendirilmiş. Sol kulaklık üzerinde yer alan ses butonlarının altındaki tuşa bastığınızda Bluetooth işlevini açabiliyorsunuz. Böylelikle onu ister telefonunuza ister PlayStation ve öbür aygıtlara bu formda de bağlayabiliyorsunuz.

Kulaklığın 40 mm çapındaki şoförleri güçlü ve kesintisiz ses kalitesi sağlarken, oyunlardan çok bilhassa müzik dinlediğimiz anlarda karşılaştığımız bas performansıyla bir epey etkilendiğimizi de söyleyelim. Kulaklık derin basları hissettirebiliyor. Benzeri performansı oyun seanslarında da patlamalar ve silah seslerinde de sergileyebilen kulaklık, diyaloglar, ses efetkleri ve çevresel ses konusunda sunduğu netlik ile de çerçeveyi tamamlıyor.

Oyun ve müzik senaryolarının yanı sıra Logitech G435 LightSpeed’i sinema seanslarında da epey severek kullanacağınızı söyleyebiliriz. Bilhassa bas performansıyla aksiyon sinemalarında büyük keyif veren kulaklık, Bluetooth işlevi sayesinde akıllı televizyonlara da kolay kolay bağlanabiliyor ve böylelikle TV izlerken de çarçabuk bu kulaklıktan yararlanabiliyorsunuz.

Kulaklığın frekans yansısı dal standartlarında 20Hz-20kHz olurken, 45 Ohm empedansı var ve hassasiyeti de 83.1 dB formunda. Bu ortada kulaklığın üzerindeki mikrofon da çift gömülü hüzmelemeli biçimde yer alıyor. Yani takılıp çıkarılabilir, uzayan yahut katlanan bir dizayndan çok bu mikrofon sol kulaklığın önüne yerleştirilmiş. Performansı pek kâfi düzeyde, 100Hz – 8 kHz ortasında frekans yansısına sahip. Kullandığımız müddet içinde Bluetooth üzerinden yaptığımız telefon görüşmelerinde düzgün bir halde ses aktardığını gördüğümüz bu mikrofon, sesi çok net biçimde karşı tarafa ileriyor. Ayrıyeten “beam-forming” özelliğiyle de art plandaki gürültüyü azaltabiliyor.

Bu ortada G435 LightSpeed, USB dongle’ı takarak ya da Bluetooth üzerinden bağlayarak çabucak çalıştırabileceğiniz bir kulaklık. Yazılım yükleme, heyetim yapma üzere kaygıları yok; tak ve kullan mantığını benimsiyor. Lakin Dolby Atmos, Tempest 3D AudioTech ve Windows Sonic Spatial Sound ile uyumlu olduğunu da söyleyelim.

Pekala, kulaklığın pil ömrü ne kadar gidiyor? Logitech’in bu kulaklık için argüman ettiği pil ömrü 18 saat. Biz bu kulaklığı hem PC hem PlayStation 5 ile kullandık ve her 2 senaryoda da bu iddiayı doğruladık. Böylelikle kulaklığın hakikaten uzun bir pil ömrü başarası yakaladığını söyleyebiliriz. Şarj etmek içinse, kutusu içinden çıkan USB-C kablosunu kullanabiliyorsunuz.

Sonuç

Toparlayacak olursak Logitech G435 LightSpeed, sahiden dizayndan ses performansına kadar dört dörtlük bir kulaklık olmuş. Oyunculara özel olarak tasarlanmış olsa da, başta da söylediğimiz üzere güzel bir kablosuz kulak üstü kulaklık seti arayanların ilgilenebileceği tipten bir model. Elbette bunu yüksek konfora sahip olmasıyla pekiştiriyor. Şayet bu tatta bir kulaklık arıyorsanız, yakından değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

CHIP Online Notu: %91

+ Çok hafif ve konforlu tasarım
+ Çift kablosuz ilişki yeteneği
+ Ses performansı
+ Uzun pil ömrü

Teknik Özellikleri

  • Şoför: 40 mm
  • Frekans Karşılığı: 20 Hz – 20 kHz
  • Empedans: 45 Ohm
  • Mikrofon: Çift Gömülü Hüzmelemeli
  • Frekans Karşılığı: 100 Hz – 8 KHz
  • Pil Ömrü 18 saat
  • Boyutlar: 163 x 170 x 71 mm
  • Tartı: 165 gr.

ADVERTORIAL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu