Donanım

Linux çekirdeği güncellemesi Ryzen işlemcilere performans artışı getirdi

Geçtiğimiz haftalarda 20 yıllık Radeon ekran kartları için güncelleme yayınlayarak oyuncuları sevindiren Linux platformu artık de çekirdek düzeyinde bir güncelleme hazırlayarak Ryzen APU’larında değerli performans artışı getirdi. 

Ryzen kullanıcılarına Linux muştusu

Linux 5.16 çekirdeğini şimdi yayınlanmadan test etme imkânı bulan Phoronix değişik sonuçlara ulaştı. Ryzen 7 5850U işlemcisi Tesseract oyun testlerinde Full HD çözünürlükte yüzde 26 kazanım, 2K çözünürlükte yüzde 9.2 kazanım sağlıyor. Quake motoru olan Xonotic ise düşük ayarlarda yüzde 29 kazanım elde etmiş. GLmark2 testlerinde ise Full HD çözünürlük yüzde 15 kazanım sağlamış. 

Kaynaklar bu kazanımların daha çok grafik ünitesini çok yormayan çözünürlüklerde elde edildiğini tabir ediyor. Yani grafikleri zorlamaya başlarsanız evvelki versiyonlar üzere yahut daha berbat sonuçlar alınabiliyor. Örneğin grafik yüklü ParaView testlerinde kazanımlar geri veriliyor. 

Ryzen 5 5500U APU modelinde ise kazanımlar biraz daha düşük kalıyor. Phoronix bu bakımdan kazanımların nasıl elde edildiğini pek çözememiş. Varsayımlar AMDGPU çekirdek şoför optimizasyonları ile Linux 5.16 iyileştirmelerinin birleşimi olduğu tarafında. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu