Bilim

Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosunun büyük sırrı çözüldü

İtalyan bir sanat tarihçisi, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunun art planında bulunan köprünün nerede olduğunu belirleyerek, tablonun nerede resmedildiğinin gizemini çözdüğünü sav ediyor.

Projede Le Rocca kültür derneği ile birlikte çalışan Silvano Vinceti, yeni keşfedilen tarihi evrakları inceledi ve drone kullanarak mevcut görüntüyü tablo ile karşılaştırdı. Vinceti artık köprünün Toskana’da olduğuna inanıyor.

İtalyan mecmuası Ansa ile görüşen Vinceti, “Bu, Arezzo eyaletindeki Laterina belediyesinde bulunan ve Ponte di Valle olarak da bilinen Romito Etrüsk-Roma köprüsüdür” dedi ve devam etti: “Köprünün bugün yalnızca bir kemeri kaldı, fakat 1501 ile 1503 ortasındaki devirde köprü çalışıyordu ve Floransa Devlet arşivlerinde bulunan Medici ailesinin mülklerine ait varlıkların durumu hakkında bir evrakın gösterdiği üzere çok meşguldü.

Daha evvel, Mona Lisa’da görülen köprünün Arno ırmağı üzerindeki Ponte Buriano yahut Bobbio’daki Ponte Vecchio olduğu önerilmişti. Fakat, Ponte di Valle’nin dört kemerinin olması, altı yahut daha fazla kemeri olan öteki seçeneklerden daha güzel bir ihtimal haline getiriyor ve Vinceti’nin söylediğine nazaran görünüm köprünün etrafındaki görüntü da uyumlu gözüküyor.

Bu bölge boyunca Arno’nun besbelli formu, Leonardo’nun ünlü tabloda tasvir edilen soylu bayanın solundaki görünümde tasvir ettiği şeye karşılık geliyor.

Köprü artık büyük oranda çökmüş olsa da, Arezzo, Fiesole ve Floransa ortasında bir kısayol vazifesi görüyordu. Vinceti tarafından incelenen evraklar, da Vinci’nin sıklıkla Fiesole’de Amadori yahut Amadoro isimli bir rahip olan amcasının yanında kaldığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu