Oyun

Küresel Game Jam İstanbul Gerçekleşti

Dünyanın en büyük oyun geliştirme maratonu olan Küresel Game Jam (GGJ), bu sene yüz başka ülkeden 20 bin oyun geliştiricinin iştirakiyle gerçekleşti. Fizikî ve çevrimiçi iştirakle, 48 saat aralıksız devam eden GGJ’nin İstanbul ayağı, bu yıl yeniden Bahçeşehir Üniversitesi Galata Yerleşkesi’nde düzenlendi. 

Pandemi tedbirleri kapsamında fizikî ve çevrimiçi iştirakle gerçekleşen GGJ İstanbul 2022, 21-23 Ocak tarihlerinde Peak Games ana sponsorluğu, BUG Lab ve ÜNOG Oyun Geliştirici Topluluğu işbirliğiyle organize edildi. Yarış temasının “Duality (Dualite)” olarak açıklanmasının akabinde GGJ İstanbul 2022 maratonu başladı. İştirakçiler 48 saat boyunca aralıksız devam eden yarışta, birinci gün ekiplerini kurup oyunlara dair taslaklar hazırladı. Gamerlar ikinci günde sanat, tasarım ve kodlama bileşenleri doğrultusunda oyunlarını geliştirmeye başladı. Gece boyunca devam eden rekabetin sonrasında üretilen oyunlar test edildi, 48 saat tamamlandığında yarışmacılar oyunlarının sunumlarını gerçekleştirdi. 

“KOSGEB TEKMER Dayanağıyla Projelere Daha Fazla Takviye Vereceğiz”

Aktiflik öncesi açılış konuşmaları ÜNOG Kurucu Yöneticisi Sercan Muhlacı ile başladı. Küresel Game Jam kurallarını aktaran Muhlacı, bu 48 saatlik maraton boyunca deneylere açık olmanın, yeni beşerler tanımanın ve oyun yaparken eğlenmenin bedelini vurguladı. Akabinde BUG Lab kurucu yöneticisi Dr. İtimat Çatak, BUG Lab mesken sahipliğinde 10. yıldönümünü geride bırakan GGJ İstanbul’a dair deneyimlerini yarışmacılarla paylaştı. Çatak, ayrıyeten bu sene BUG Lab’in oyun kesimi ve girişimcileri birleştirmeyi hedefleyen projesi ile başvurduğu KOSGEB TEKMER dayanağı alınarak kazanılan Teknoloji Merkezi (TEKMER) unvanı ile artık GGJ İstanbul’a, çıkan takımlara ve projelerine daha profesyonel takviye verileceğini anlattı. Son olarak Peak Games şirketinde Lead Software Engineer vazifesini yürüten Levent Seçkin konuşmasında oyun üretim sürecine değinerek yarışmacılara ilham verecek muvaffakiyet öyküleri paylaştı. Akabinde ürettikleri oyunları globalgamejam.org sitesi üzerinden tüm oyun severlerin erişimine sundular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu