BilimTeknoloji

Kuantum pil teknolojisinde kıymetli bir adım atıldı

Geleceğin değerli güç depolama aygıtlarından birisi olması beklenen kuantum piller için değerli bir ilerleme kaydedildi. Bir araştırma kümesi, kuantum pillerin temelini oluşturan çok değerli bir fikir olan harika absorpsiyon kavramını muvaffakiyetle kanıtladılar.

Üstün absorpsiyon kanıtlandı

Avustralya Adelaide Üniversitesi araştırmacıları, bir kavram kanıtı(poc) aygıtında kuantum pillerin gerçekleştirilebilirliğini ortaya koydular.

Araştırma grubundan James Quach: “Süper absorpsiyon, moleküllerin durumları ortasındaki geçişlerin yapan bir formda müdahale ettiği kuantum kolektif bir tesirdir. Yapan teşebbüs, farklı dalgaların bir ortaya gelerek her bir dalganın kendi başına olduğundan daha büyük bir tesir vermesiyle oluşur. En kıymetlisi bu, birleşik moleküllerin her bir molekülün farklı başka hareket etmesinden daha verimli bir halde ışığı soğurmasını sağlar.” dedi.

Tabir etmek gerekirse üstün absorpsiyon fikri, mevcut enerjiyi depolayacak moleküllerin sayısının artırılmasıyla daha verimli güç soğurmanın gerçekleştirilebileceğini anlatıyor. Diğer bir deyişle pil ne kadar büyük olursa o kadar süratli şarj olabilecek denilebilir.

Araştırmacılar, şimdiye kadar sırf teori olarak sunulan bu fikri gerçekleştirmeyi başardı. Farklı boyutlardaki levhalar ortasındaki mikro boşluklara, farklı sayıda etkin ışık emici molekül katmanı yerleştirilerek bir test aygıtı geliştirildi. Grup daha sonra kimyasal bir formül kullanarak mikro boşluğun boyutu ve molekül sayısı arttıkça, şarj mühletinin azaldığını gözlemlediler. Bu sayede teoride var olan üstün absorpsiyon kanıtlanmış oldu.

Araştırmacılar bir sonraki amaçlarının bir kuantum pil prototipi geliştirmek olduğunu belirtiyor. Geliştirilecek olan teknolojinin çok daha uygun maliyetli ve daha süratli şarj edilebilecek pillerin önünü açacağı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu