Bilim

Kuantum Bilgi Süreç İşlemcileri İçin Dev Bir Adım Daha!

Kuantum bilgi süreç şirketi Rigetti, kuantum işlemcilerinin performansını artırabilecek deneysel yeni donanım yapılandırmalarını araştırdığını duyurdu.

Bir blog yazısında açıklandığı üzere firma, kübitlerine (qubit) üçüncü bir güç durumu getirdi ve böylelikle onları kütritlere (qutrit) dönüştürdü. Rigetti’nin söylediğine nazaran, bu muvaffakiyet kıymetli ölçüde daha fazla bilginin manipüle edilmesini sağlarken birebir vakitte okuma yanılgılarını %60’a kadar azaltıyor.

Şirket “İşlemcilerimizdeki üçüncü duruma erişmek, kuantum bilişimin, kuantum fiziğinin en son noktalarını keşfeden araştırmacılar ve emsal biçimde klâsik kübit tabanlı algoritmalarla ilgilenenler için yararlıdır” dedi.

Rigetti şu anda Quil komut seti mimarisine darbe seviyesi uzantısı olan Quil-T aracılığıyla kütrit süreçlerine erişim sunuyor.

Bir kuantum biti (veya kübit), klasik hesaplamanın ikili bitine bir analog olan kuantum bilgisinin en küçük ünitesi. Bununla birlikte, klâsik bitin bilakis, bir kübit, süperpozisyon olarak bilinen bir olay sayesinde bir, sıfır yahut ortadaki rastgele bir kıymeti kabul edebiliyor.

Rigetti’de Kıdemli Kuantum Sistemleri Mühendisi Alex Hill‘in açıkladığı üzere “Kübitler bir kuantum işlemcisinin temel yapı taşıdır ve iki temel kuantum durumunun karmaşık üst üste binmelerinin bir sürekliliğini temsil ettikleri için bu halde isimlendirilmiştir. Kübitlerin gücü, kısmen klasik bir bitten değerli ölçüde daha fazla bilgiyi kodlama yeteneklerinden gelir – 0 ile 1 ortasında sonsuz bir durum kümesi.

Tarihi olarak, araştırmacılar bir kuantum işlemcideki kübit sayısını artırmaya odaklanarak kuantum avantajını (kuantum sistemlerinin klasik harika bilgisayarları manalı bir formda geride bıraktığı nokta) elde etmeye çalıştılar. Öteki bir deyişle kübit sayısı ne kadar büyük olursa, kuantum makinesi o kadar güçlü oluyor.

Örneğin daha geçen ay IBM, Eagle kod isimli 127 kübitlik rekor kıran bir işlemciyi tanıttı. Ve Rigetti’nin kendisi artık iki farklı 40 kübitlik işlemciyi birbirine bağlayarak oluşturulan 80 kübitlik bir işlemci (Aspen-11) sunuyor.

Bununla birlikte, Rigetti, kübitlere üçüncü bir durumun eklenmesinin, kütritlere dayalı üç düzeyli bir kuantum sistemi yaratmanın, kuantum makinelerinin performansını güzelleştirmenin öteki bir yolunu temsil ettiğini sav ediyor: “Dikkatle seçilmiş okuma parametreleriyle, sınıflandırma performansı ” 2> ve ” 0>, ortasında varsayılan sınıflandırma yerine ” 0> ve ” 1>

Bununla birlikte, her zamankinden daha az ölçüde güç, sıfırın ve teğin ötesindeki durumları birbirinden ayırdığı için, gürültü ve denetim meselelerinin üstesinden gelmek giderek daha sıkıntı hale geliyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu