Bilim

Köpekbalıklarının İnsanlara Saldırması ve Ay Ortasında Şaşırtan İlişki!

Ay döngüleri, tıpkı kurt adam efsaneleri ve astrolojiye çok meraklı beşerler için olduğu üzere, köpekbalıklarını da yakından ilgilendiriyor olabilir. Yeni araştırmalar, köpekbalığı taarruzlarının ayın dolunaya daha yakın olan evrelerinde daha sık meydana geldiğini argüman ediyor.

Frontiers in Marine Science mecmuasında, Louisiana Eyalet Üniversitesi ve Florida Üniversitesi biliminsanları, Florida Tabiat Tarihi Müzesi’nin Memleketler arası Köpekbalığı Hücum Evrakından köpekbalığı hücumlarına ait 55 yıllık dataları inceledi. Bu inceleme sonucunda köpekbalığı akınları ile ayın evreleri ortasında net bir alaka olduğu görüldü; daha yüksek ay aydınlatması devirlerinde daha fazla köpekbalığı saldırısı ve daha düşük aydınlatma periyotlarında daha az akın meydana geliyor.

Lakin bu enteresan durumun nedeni tam olarak bilinmiyor. Ay ışığının denizi aydınlatarak avı daha görünür kılmasıyla ilgili olduğu düşünülebilecek olsa da araştırmacılar, öteki faktörlerin rol oynadığından şüpheleniyor.

Bu öteki faktörler için iki mümkün aday, ayın okyanus gelgitleri üzerindeki yerçekimsel tesiri ve hatta tahminen de köpekbalıklarının ve öbür birçok canlının gezinmek için kullandığı elektromanyetik alanlar üzerindeki tesiri olabilir.

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden bilimi doçenti ve araştırma müellifi Steve Midway yaptığı açıklamada “Bu artış köpekbalıklarının görmesi için geceleri daha fazla ışık olması ile ilgili değil. Birçok köpekbalığı saldırısı gün ışığında gerçekleşir. Lakin, Ay, Dünya’ya ve okyanuslarına çok daha incelikli yollarla öbür kuvvetler uygulayabilir – örneğin, gördüğümüz yerçekimi gelgitleri tesirler” dedi.

Araştırmacılar, Ay’ın evreleri ve köpekbalığı akınları ortasındaki alakanın nedensel olmayabileceğini kabul etseler de, temasın daha fazla araştırmayı gerektirecek kadar güçlü olduğuna inanıyorlar.

Midway, “Sahip olduğumuz dataların bolluğu, ortada bakmaya devam etmeye paha bir şey olduğunu gösteriyor” diye ekledi.

Köpekbalığı hücumlarının son derece ender olduğunu da unutmamakta yarar var. Memleketler arası Köpekbalığı Taarruz Evrakı, 2020’de dünya çapında 57 kışkırtılmamış köpekbalığı saldırısı ve 39 kışkırtılmış akın bildirdi ve doğruladı. O yıl köpekbalığıyla ilgili 13 vefat vardı, lakin çoklukla dünya çapında yılda yalnızca dört kışkırtma olmayan mevt yaşanıyor. Ayrıyeten araştırmacılar, New York’ta bir insan tarafından ısırılma ihtimalinizin ABD’de bir köpekbalığı tarafından ısırılma ihtimalinden 100 kat daha fazla olduğuna da dikkat çekiyorlar.

Buna karşılık köpekbalıklarına yönelik insan hücumları çok daha yaygın. Araştırmalar, insanların her yıl yaklaşık 100 milyon köpekbalığının vefatından sorumlu olduğunu gösteriyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu