BilimTeknoloji

KKTC’nin yerli arabası Günsel B9, Londra’da dünyaya tanıtıldı

KKTC’de geliştirilen yüzde 100 elektrikli araba markası GÜNSEL’in birinci modeli B9, Londra’da düzenlenen Elektrikli Araçlar Fuarı’nda (London Mesken Show) yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bahisle ilgili açıklamasında, GÜNSEL’in KKTC, Türkiye ve Türk dünyası için orijinal fırsatlar sunacağını söyledi.

Günsel, “GÜNSEL 50 yıllık bir hayalin eseri. Kurucu Rektörümüz Suat Günsel’in çocukluk hayali. Bu hayali biz 200’ün üzerinde mühendis ve dizayncı ile 5 yıllık bir emeğin sonunda gerçekleştirdik.” dedi.

Aracın pek çok modülünün Türkiye’deki tedarikçilerden sağlandığını aktaran Günsel, 40’ın üzerinde ülkeden 800 tedarikçi ile çalışıldığını belirtti.

Yerli araba çalışmalarında elde edilen muvaffakiyet nedeniyle dünyanın ilgisinin adaya yöneldiğine işaret eden Günsel, “GÜNSEL’in tasarımı, mühendisliği büsbütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Türk dünyasına aittir.” diye konuştu.

Otomotiv bölümünün son periyotta global bazda büyük bir değişim ve dönüşümden geçtiğini vurgulayan Günsel, “Elektrikli arabalarda kartların tekrar dağıtıldığı, oyunun tekrar başladığı bir devirdeyiz. Bu açık kapıdan biz de KKTC olarak, tüketen değil üreten olarak dünyaya katma paha yaratan bir ülke olmayı hedefledik.” tabirlerini kullandı.

Günsel, arabanın 2022’nin son çeyreğinde Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulan Tekno Park bünyesinde seri biçimde üretilmesinin planlandığını söyledi.

Üretim hacmi gayelerini de paylaşan Günsel, “İlk 20 bin (araç) ile üretime çıkacağız. Bunu talebe ve pazara nazaran artırmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Günsel B9 öne çıkan özellikleri:

  • 140 kW (188 hp) güç
  • 1420 kg tartı
  • 7.7 saniye 0-100 km/s
  • 150 km/s azami sürat
  • 52.5 kWsa batarya
  • 350 km sürüş menzili
  • 30 dk şarj müddeti (DC süratli şarj)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu