BilimTeknoloji

Kazakistan’da yaşanan akaryakıt artırımı protestoları Bitcoin’e vurdu

Bitcoin madenciliğinde önder ülkelerden biri olan Kazakistan’ın artan yakıt fiyatlarına reaksiyon gösteren protestocuların irtibatını kesmek maksadıyla ülke çapında elektrik kesintisi uyguladığı ortaya çıktı.

Madenciler ağdan kopuyor

Madencileri etkileyen elektrik kesintileri sebebiyle birçok madenci Bitcoin ağından koparken, toplam BTC hash oranının saniyede yaklaşık 205.000 petahash’ten 177.330 petahash’e düşmesine sebep oldu. Yaşanan bu düşüş ile birlikte Bitcoin’in fiyatı da yaklaşık 46.000 dolardan 41.000 dolara geriledi ve düşüşünü sürdürmeye devam ediyor.

Kripto paralara yasak getiren Çin’den evvel toplam Bitcoin madenciliğinin yüzde 8’ini oluşturan Kazakistan, Ağustos ayı prestiji ile büyük bir yükselişe geçerek hissesini yüzde 18’e yükseltti. Bununla birlikte ülkenin düşük elektrik fiyatlarından etkilenen 87.849‘dan fazla madencilik ekipmanının Çin’den Kazakistan’a taşındığı kestirim ediliyor. Ülkede madenciliğin artması sebebiyle Ekim ayından bu yana altı bölgede elektrik kesintileri yaşanırken, üç elektrik santralinde de kapanmalar meydana geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu