Donanım

Kaspersky, 2021 Secur’IT Cup Öğrenci Müsabakasının Kazananlarını Açıkladı

Yeni jenerasyon siber güvenlik profesyonellerini bir ortaya getiren müsabaka, dünyanın dört bir yanındaki öğrencileri daha inançlı bir geleceğe katkıda bulunmak için ortaya koyduğu siber güvenlik fikirleri ve zorlukları üzerinde iş birliği yapmak üzere bir ortaya getirerek her yıl global ölçekte ilgi görüyor. İştirakçiler, 10 bin ABD Doları kazanma, dalda çalışmanın gereklerini manaya ve kendileriyle benzeri düşünen öğrencilerle rekabet etme talihine sahip oluyor. Yarış bu yıl siber güvenlikte IoT güvenliği, makine tahsili ve güvenlik değerlendirmeleri için yeni usuller ve araçlar dahil olmak üzere belirlenen kilit alanlara odaklandı.

Müsabakanın son çeşidi pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleşti. Başka yandan bu karar 68 ülkeden 1.500 iştirakçiyle, dünyanın dört bir yanındaki meraklılar için müsabakayı daha erişilebilir hale getirdi. Ortalarında Singapur, Malezya, Avustralya, Rusya, Mısır, Tunus, Fas, Birleşik Krallık, Etiyopya, Pakistan, Almanya ve Hindistan’ın da bulunduğu çeşitli ülkelerden gelen 11 finalist, projelerini Kaspersky ve sanayi uzmanlarından oluşan heyete sundu.

Kaspersky Academy Lideri Denis Barinov, şu yorumlarda bulundu: “Bugün dünyanın karşı karşıya olduğu tüm zorluklara karşın global Secur’IT Cup müsabakasını düzenliyoruz. Bilhassa bu aktifliğe ve genel olarak siber güvenliğe genç profesyonellerin ilgisinin süratle arttığını görüyoruz. Her yıl dünyanın her yerinden çeşitli geçmişlere sahip öğrenciler tarafından sunulan, yalnızca fikrin ötesine geçen sofistike prototipler görüyoruz. Siber güvenlik alanındaki ilgileri üzerine birleşen bu büyüyen genç yetenekler topluluğunu daha fazla desteklemeye niyetliyiz. Zira bugünkü rekabetin konusu bu. Hepimiz global iş birliği, kapsayıcılık ve birlikte daha inançlı bir dünya inşa etme tutkusuyla hareket ediyoruz.”

Müsabakada ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi MEPhI’den MEPhI Güvenlik Takımı, IoT projesi Baseband IDS Engine ile birinciliği kazandı. Tahlil, baseband firmware güvenlik seviyesini artırmayı ve runtime binary istismarını azaltmayı amaçlıyor.

MEPhI Güvenlik Takımı Philipp Lebedev, “Secur’It Cup, her araştırma grubunun bilgi güvenliği alanındaki tecrübelerini paylaşması için büyük bir talih. Dünyanın her yerinden öbür iştirakçilerle birlikte bu yarışta yer almaktan keyifli olduk. Heyetin geri bildirimi araştırmamızın yanlışsız istikamette gittiğini gösteriyor. Bunu mümkün olduğunca sürdürmeye çalışacağız” diye konuştu.

Uğraşları ışığında, aktiflikte genel klasmanda ikinci olan iki proje mükafata layık görüldü:

  • Singapur Teknoloji Enstitüsü ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nden öğrencileri bir ortaya getiren WAFLegends grubu, “Yeni Kuşak Web Uygulaması Güvenlik Duvarı” projeleriyle övgü aldı ve dünyanın önde gelen güvenlik uzmanlarını bir ortaya getiren Kaspersky Security Analyst Summit 2022’ye katılmak üzere davet edildi.
  • Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi MEPhI’den SPRUSH grubu, üçüncü sırada yer alarak lokal bir siber güvenlik konferansına yahut global MOOC platformlarından birinde kendi seçtikleri profesyonel kursa katılmaya davet edildi.

2021 ayrıyeten dünya çapında siber şiddetle gayret için yeni bir özel aday kategorisinin tanıtımına da sahne oldu. Üç STK ile birlikte – WESNET (Avustralya), Refuge (Birleşik Krallık) ve NNDEV (ABD) – 23 proje bu kategoride yer aldı ve altı proje finale kaldı. Kazanan projeler şunlar oldu:

  • Meçhullüğü ve güvenliği kullanarak bireyleri aileden ve siber şiddetten muhafazayı amaçlayan “GÖZLÜK” projesiyle Avustralya’dan La Trobe Üniversitesi ve Batı Sidney Üniversitesi’ni temsil eden Etik Grubu;
  • İnsan hakları ihlallerinden kaçınmak için farkındalığı artırmak için tasarlanmış oyunlaştırılmış öğrenmeyi içeren e-öğrenme platformu projesi olan Conscendo ile Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Esra Kılıç.

NNEDV Kıdemli Teknoloji Güvenliği Uzmanı Toby Shulruff, şunları söyledi: “Aile İçi Şiddete Karşı Ulusal Ağ (NNEDV), Secur’IT Cup’21’de Siber Şiddetle Uğraş parkurunda kazanan iki proje olan OBSECURITY ve Conscendo’yu tebrik ediyor. Bu yıl yarışan tüm grupların gayretlerini ve yaratıcılığını alkışlıyoruz. Coalition Against Stalkerware’deki ortağımız Kaspersky’ye bu kısmı 2021’deki müsabakasına dahil ettiği için minnettarız. Mağdurların gereksinimlerine odaklanan ve dijital dünyayı daha inançlı hale getirmek için çalışan daha fazla sayıda siber güvenlik profesyonellerini teşvik ediyoruz. Bu yılki Kaspersky Secur’IT kupasında heyet üyesi olmak bir zevkti. Tüm iştirakçiler, siber şiddete karşı tahlillere odaklanmak için vakit harcadılar. Delil toplamaya yönelik tahlillere ve mağdurlar için geliştirilmiş raporlama özelliklerine odaklanan fikirlerden bilhassa etkilendim. İştirakçilerin çalışmalarını takip etmeyi ve bedelli katkılarının toplumdaki savunmasız beşerler üzerinde gerçek bir tesir yarattığını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Siber şiddetle çaba için iki özel adaylık projesinin her birine 5.000 ABD Doları verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu