Bilim

Kanepede Kolaylıkla Uykuya Dalarken, Yatakta Neden Uyuyamıyoruz?

Kanepede otururken ya da uzanırken, neden yatakta yattığınıza nazaran daha kolay uykuya daldığınızı hiç düşündünüz mü? Bir nörolog, bunun nedenini açıklıyor. Ona nazaran, birinci olarak  kanepede uyumanın yatakta uyumanıza yardımcı olduğunu düşünmeniz değerli bir kusur.

Çabucak herkes kanepede basitçe uyuyakalır lakin birçok vakit yatağa geçildiğinde bu defa uyku kaçar. Bu durum tertipli olarak yaşanırsa da uyku nizamı kaybolur. Pekala, kanepede basitçe uyuyakalmanın sırrı ne?

Business Insider’ın haberine nazaran nörolog Karol Uscamaita, uyku sorunu olan şahısların çoklukla dinlenmeyi zorlaştıran berbat alışkanlıklar geliştirdiğini söylüyor. Uscamaita “Örneğin, yatağından öbür bir yerde erken uykuya dalmanın çabuk uyumalarına yardımcı olduğuna inanırlar. Bu yanlış bir inançtır. Bunun hiçbir temeli yoktur. Bu yüzden kimilerinin koltukta uyuyakalmak üzere makus bir alışkanlığı vardır” diyor. Ona nazaran bu davranışın nedeni, beynin alışkanlıklar oluşturma biçiminden kaynaklanıyor.

Uscamaita, “Örneğin, bir kişi öğlen yahut akşam yemeğini çok erken yeme alışkanlığı kazanırsa, çok daha erken acıkacaktır. Tıpkı şey uykuda da olur. Bir insan her vakit yatmadan evvel kanepede uyuya kalırsa, beyin rahat bir yerde hareketsizlik halindeyken uyku vaktinin geldiğini düşünecektir. Öte yandan, o kişi daha sonra yatağa masraf lakin cep telefonuna bakarsa yahut bir şeyler düşünürse, beyin yatağı bir aktivite yeri olarak algılar ve bu nedenle uyumaya hazır olmaz” diyor. Yani beynin, yatağın bir uyku yeri olarak koşullandırılması kıymetli.

Uscamaita’nın bir tahlili de var: “O noktada yatağa gidin ve en fazla 10-15 dakika uyumaya çalışın. 15 dakikadan daha kısa müddette uykuya dalmayı başarırsanız, kusursuz. Değilse, yataktan çıkın ve rahatlatıcı bir yerde rahatlatıcı bir şeyler yapın. Fakat uykuya dalmayın. Tekrar uykulu hissettiğinizde yatağa dönün. Bu süreci alışkanlık haline gelene kadar tekrarlamanız gerekir. Bu yüzden bir dahaki sefere kanepede uyuyakalacağınızı hissettiğinizde yatağınıza gidin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu